Halil Güvener'in yeni gözdesi Kerevitaş

Halil Güvener'in yeni gözdesi Kerevitaş

Bir dönem borsanın sayılı spekülatörleri arasında gösterilen Halil Güvener Vakko'nun ardından, yüzde 4.300'lük bedelsiz sermaye artırımı yapmasını beklediği Kerevitaş'ın yüzde 5.14'ünü ele geçirdi.

Halil Güvener'in yeni gözdesi Kerevitaş
16px
24px
15.06.2006 13:41
ABONE OLgoogle

Bundan yaklaşık 7 ay önce borsadan yaptığı alımlarla Vakko'nun yüzde 5.5'ini ele geçiren eski spekülatörlerden Halil Güvener'in yeni gözdesi Kerevitaş oldu. Halil Güvener, kendisinin ve ailesinin sahip olduğu A.G.C. Ana Gayrimenkul Pazarlama şirketi adına yaptığı alımlar ile sermayesinin yüzde 25.3'ü halka açık olan Kerevitaş'ın yüzde 5.14'ünü ele geçirdi.

Halil Güvener, Kerevitaş'a duyduğu bu büyük ilginin altında, şirketin yapması gereken yüzde 4.300'lük bedelsiz sermaye artırımının ve Schöller Holding GmbH&Co.KG'a açılmış olan 16 milyon euro değerindeki tazminat davasının etkili olduğunu söyledi. Güvener, Vakko'nun hala Merter'deki arsasını satmadığı için şirketin hisse senetlerine olan ilgisini bir süreliğine askıya aldığını söyledi. Kerevitaş'ın piyasa değeri 24.6 milyon dolar, Güvener'in sahip olduğu hisselerin değeri ise 1.3 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Kerevitaş, borsada endeksin yüzde 14.7 oranında değer kaybettiği 15 Mayıs/12 Haziran tarihleri arasında yüzde 63 yükseldi.

Şirket 16 milyon euro kazanabilir
Kerevitaş'ın bundan yaklaşık 10 yıl kadar önce sermayesinin yüzde 25'ini Schöller Holding GmbH&Co.KG'ye sattığını hatırlatan Güvener, "Kerevitaş, Schöller'e sermaye artırımı yapmasını önlediği ve şirketi maddi zarara maruz bıraktığı gerekçesi ile bir dava açtı. Bu, 16 milyon euro değerinde bir tazminat davası. Bu dava, Kerevitaş'ın lehine sonuçlandığı taktirde şirketin kasasına 16 milyon euro girmiş olacak. Ayrıca bu zamana kadar kararı alınmış olan toplam yüzde 4.300'e denk gelen bedelsiz sermaye artırımlarının yapılmasını sabırsızlıkla bekliyorum, bunlar insanın ağzını sulandıran şeyler" diye konuştu.

Schöller ile Kerevitaş'ın bir dönem geçimsizliğe girdiklerini ifade eden Güvener, "Sonra Kerevitaş mahkemeye başvurarak sermaye artırımı konusunda gerekli izinleri aldı. Bununla ilgili geçen yıl yönetim kurulu bir takım açıklamalar da yaptı. Ancak bedelsizlerin hala neden yapılmadığını ben de bilmiyorum. SPK'ya göre şirketler bedelli sermaye artırımı yaparken bedelsizlerini de vermek zorunda. Bu ayın 16'sında şirketin genel kurulu var orada her şey belli olur" diye konuştu.  

'Spekülatif bir amacım yok'

Amacının Kerevitaş'ın halka açık kısmının yüzde 15'ine sahip olmak olduğuna dikkat çeken Güvener, Kerevitaş'ın hisse fiyatını şu anda çok düşük bulduğunu söyledi. İnsanların "Kerevitaş" deyince korktuklarını ifade eden Güvener, "Kerevitaş'ın tesislerinin bulunduğu 50 bin metrekare kapalı olanda çok düzgün çalışan insanlar var. Piyasada bugüne kadar bu adamların ahlaki kurallara aykırı hiç bir davranışı duyulmadı" dedi.

Kerevitaş'ın önünün çok açık bulduğunu ve bu hisseden çok şey beklediğine dikkat çeken Güvener, "Kerevitaş ile ilgili hiçbir zaman spekülatif bir amacım olmadı. Kerevitaş hisse senetlerine 1998 yılında da yatırım yapmıştım bundan dolayı şirkete yabancı değilim yıllardır da takip ederim" dedi. Güvener ayrıca, Kerevitaş yetkililerinin Schöller'e açtığı davadan 16 milyon euro kazanmaları halinde şirketin borçlarının bir kısmının kapatılabileceğini ya da bir yatırım yapılabilineceğini söyledi.    

Şu sıralar Kerevitaş hisse senetlerine olan ilgisinin Vakko'yu bastırdığına dikkat çeken Güvener, "Vakko konusunda biraz sıkıntılıyım. Vakko'nun Merter'deki arsasını satacağı duyumunu aldıktan sonra şirketin hisse senetlerini borsadan almaya başlamıştım. Fakat Vakko arsasını hala satmadı. Sanırım bu, biraz zaman alacak. Bundan dolayı Vakko'yu biraz askıya aldım ama vazgeçmiş değilim" dedi.

Pınar Sungur/Referans

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde