Dolar ve altın fiyatlarında son durum ne?
FİNANS / 30 dk. önce
Dolar ve altın fiyatlarında son durum ne?
İhracatçı ordusuna bu yıl 17 bin 607 firma daha katıldı
EKONOMİ / 2 saat önce
İhracatçı ordusuna bu yıl 17 bin 607 firma daha katıldı
Vergi iadesinde vurguna geçit yok!
EKONOMİ / 2 saat önce
Vergi iadesinde vurguna geçit yok!
Sağlık sigortası 1 yılda 3 kat zamlandı!
EKONOMİ / 2 saat önce
Sağlık sigortası 1 yılda 3 kat zamlandı!
HABERLER>EKONOMİ
13 Temmuz 2012 Cuma - 08:53

Kavga dövüş bir devi batırdılar: Uzel iflas etti

2006’da 622 milyon TL ciro yapan bir zamanların sanayi devi Uzel Makina’nın iflas kararı çıktı.

Kavga dövüş bir devi batırdılar: Uzel iflas etti

Patronlardunyasi.com'un dün duyurduğu 'Uzel'de iflas kararı' gerçekleşti.

2006’da 622 milyon TL ciro yapan bir zamanların sanayi devi Uzel Makina’nın iflas kararı çıktı. Aile kavgasıyla batışa sürüklenen Uzel’de kardeşlerin savaşı hâlâ sürüyor

 Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobil üretilmesini ulusal bir hedef olarak koyduğu bir dönemde, Türkiye’nin ilk yerli traktör üreticisi Uzel Makina iflas etti. Aile içinde patlak veren kavga bir sanayi devinin iflasa sürüklenmesiyle noktalandı. İflas kararı ilgili mahkeme tarafından 5 Temmuz 2012’de alındı. Ailede miras kavgası merhum bestakâr Ahmet Uzel’in eşi Türkan Uzel’in, eşinin ölümünün ardından oğullarıyla yaşadığı miras kavgasıyla başladı.

Baba Ahmet Uzel’in 1998’de vefat etmesinin ardından Türkan Uzel ile kızı Şafak Kibar’ın (Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kibar’ın eşi), oğulları Önder ve Serdar Uzel’le miras üzerinde anlaşmazlığa düşmesi sorunların başlangıcı oldu.

 Türkan Uzel 2003’te, iki oğlunun birlikte hareket ederek çoğunluğu kendisine sağlayan hisseleri hukuka aykırı şekilde ele geçirdikleri iddiasıyla dava açtı. İstanbul 9. Ticaret Mahkemesi’ne 2003’te başvuran Türkan Uzel, “İki oğlum, beni ve kızım Şafak Kibar’ı şirket yönetiminden uzaklaştırdılar” iddiasında bulundu.

Ağır ceza davası sonuçlandı

2007 yılına gelindiğinde Serdar Uzel ve Önder Uzel arasında da anlaşmazlık baş gösterdi. Gelinen noktada Uzel Makina alacaklarını isteyen bayiler, tedarikçiler ve işçilerin başlattığı süreç üzerine iflas noktasına geldi. T.C İstanbul 1. İflas Müdürlüğü 2012/10 dosya kararıyla şirketin iflasını açtı. Peki bu sürece nasıl gelindi? 2005 yılına kadar kardeşi Önder Uzel’le birlikte şirketin yönetiminde bulunan Serdar Uzel’e ulaştığımda kendisinin de çok üzgün olduğunu söyledi.

Şirketin iflasını sorduğumda Serdar Uzel, kardeşi Önder Uzel, Bedirhan Çelik ve Mehmet İzzet Kalaycı hakkında İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açtığı ağır ceza davasının sonuçlandığı söyledi. Sonrasında şu bilgileri verdi: “Önder Uzel, Bedirhan Çelik,  Mehmet İzzet Kalaycı hizmet nedeniyle görevi kötüye kullanmak suçunu işledikleri gerekçesiyle 1 yıl 6 ay hapis, 520 gün adli para cezasıyla ayrı ayrı cezalandırıldı. Ancak sabıkasız oldukları için verilen ceza ertelendi. Ağır ceza mahkemesinde açılan dava sürecinde sanıkların bütün mal varlıklarına el konulması kararı verilmişti. Mahkeme verdiği kararla sözkonusu el koyma kararlarının karar kesinleşene kadar devamına karar verdi.”

Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi Esas No: 2008/92 no ile görülen davada Yargıtay aşaması olacak. Serdar Uzel ise böyle bir aşamaya gelinmişken kardeşinin hâlâ, illegal şekilde şirketin yönetiminde bulunduğu söylüyor.
 

 İşin sırrı Jersey’de çıktı

Bu noktada şirketin satışına karşı açtıkları davaların sürdüğünü söyleyen Uzel bu süreçle ilgili olarak şunları kaydetti:

“Ağabeyim, Uzel Makine’yi holding çatısı altından çıkarıp hisselerinin yüzde 64’ünü Hollanda’da kurulu Uzel Agri şirketine sattı. Ben de yönetimdeydim. İstanbul 6. Ticaret Mahkemesi Uzel Agri’nin hissedar sıfatı kazanmadığına hükmetti sonradan. Ağabeyim bu satışı şirketi globalleştirme mantığıyla yaptığını söyledi. Ancak bambaşka bir süreçle satış silsilesi devam ettirildi. Hollanda Agri şirketinin üzerinde Uzel Corparation vardı. Ağabeyimle birlikte burada yüzde 50 - 50 ortaktık. Fakat bunun da üzerinde Lüksemburg’da kurulan bir şirket vardı. Onun da üzerinde Londra’da kurulan bir şirket var. Onun üzerinde de Jersey adasında kurulan bir vakıf var. Asıl hikaye bu vakıfla başlıyor. Bu vakıfta A grubu hisseleri, B grubu hisseleri var. A grubu iki oy, B grubu tek bir oy hakkına sahipmiş. Ağabeyim Önder Uzel iki oyu temsil eden A grubu hisseyi almış. Ben bakmadan imzaladım. İki oy hakkına sahip olduktan sonra şirketi tamamen kontrol eder hale geldi. Ve aile üyelerini tümüyle uzaklaştırdı şirketten. Bu konuda hukuk ve ceza mahkemelerinde açtığımız davalar devam ediyor.” Yapılmış işlerin usulsüz olduğunu hatırlatan Serdar Uzel, “Bizim dışımızda yüzde 17’si halka açık olan bir şirkette bu hisseye yatırım yapmış kişiler de mağdur oldu” dedi.
 

Ahmet Uzel
 
Türkiye'de ilk traktörünü üretti
 
* Bir zamanlar İSO’nun en büyük şirketler listesinde yer alan Uzel’in sermayesi artık ekside.
 * 2006 yılında 622 milyon TL satış geliri gerçekleştiren şirket hakkında iflas açıldı.
 * Şirketin makina teçhazatı ve üzerinde kurulu olduğu arazilere icra getirildi.
 * Geçen dönemde dosyalara giren mahkeme kayıtlarına göre sadece IFC’nin alacağı 6 milyon dolar seviyesinde.
 * 9 klasörlü Uzel dosyasının detayları tek alacaklının IFC olmadığını gösteriyor. Uzel’in alacaklıları arasında, Maliye, faktöring şirketleri, bankalar, tedadikçi firmalar ve yüzlerce çalışan buluyor.
 * Uzel dosyasında alacaklar arasında büyük bankaların ve şirketlerin yanı sıra faktöring şirketleri onlarca çalışanın olması da dikkat çekiyor.
 * Zapsu ve Laçin ailelerinin de bir dönem hissedar olduğu Uzel Makine’nin temelleri ise 1930’lara dayanıyor.
 * 1878’deki Rus Savaşı sonrası Rumeli’den Bursa’ya göç eden bir ailenin oğlu olarak işe fayton üretmekle başlayan büyükbaba İbrahim Uzel tarafından temelleri attı.
 * İbrahim Uzel’in Bursa’da 1937’de kurduğu Yaprak Yay şirketi ile Uzel’in hikayesi başlıyor. - 1961’de İngiliz Massey Ferguson ile anlaşıp Türkiye’nin ilk yerli traktör üreticisi olan Uzel, oğul Ahmet Uzel tarafından 1977’de holdingleştirdi.


 
Hisse kavgası nasıl patladı?
İki erkek kardeş arasındaki kavga, Serdar Uzel’in 2007 yılında holding yönetim kurulundan çıkarılmasıyla başladı. Şirketin yüzde 64 hissesi ise Hollanda’daki şirkete 2005 yılında satılmıştı. Bir dönem ağabeyiyle birlikte hareket eden Serdar Uzel de daha sonra annesi ve kızkardeşi gibi bu işleme karşı dava açtı. Serdar Uzel’in konuyla ilgili açıklamaları şölye devam ediyor:

“Babamın 1998 yılında vefatından sonra başladı sorunlar. Ağabeyim hepimizden tecrübeliydi ona inancımız tamdı. Ağabeyim anneme ait hisseyi kullanarak çoğunluğu sağlamış. O zaman ağabeyime güveniyorduk, olanların farkında değildik. O dönemde yönetimde ağabeyim, Uzel Sanayi şirketini temsilen Bedirhan Çelik ve ben vardık. Anneme ait çoğunluğu sağlayan hisseyle şirket yönetiminin kararlarını alabilecek duruma geldi. Baktım ağabeyim herşeyi planlayarak hareket etmiş. Annem bu hisselerin kendisinden habersiz şekilde kullanımıyla ilgili olarak 2003 yılında dava açtı. Ben annemin bu davasını kabul edince ağabeyim yine usulsüz bir şekilde beni şirketten uzaklaştırdı. Annemin açtığı davada İstanbul 9. Ticaret Mahkemesi anneme ait olan hissenin kendisine iadesine karar verdi. Yargıtay tarafından yapılan temyiz incelemesinde karar yalnızca usülü açıdan bozuldu. Ve esasla ilgili değişen bir şey olmadı.”

Karşılıklı davalar sürüyor

 2006 sonu itibariyle şirketin cirosunun 622 milyon TL civarında olduğunu hatırlatan Serdar Uzel, “Toplam kredisi ise sadece 60 milyon TL civarındaydı. Şirketin finansal yapısının ne kadar iyi gittiği ortadayken iflas aşamasına geldik” diyor. Gelinen noktada Önder Uzel’in de kardeşlerine karşı açtığı karşı davalar sürüyor. Şirkete traktör almak için avans veren bayiler, işçiler, tedarikçilerin alacaklarını talep etmek için hareket geçmesiyle şirket hakkında iflas kararı çıktı. Aile kavgasında Türkiye için önemli bir şirketin geldiği nokta ortada.

 Hangi taraf haklı olarsa olsun şirket zarar gördüğü için bu noktada bir zamanlar borsanın hareketli hisseleri arasında yer alan şirkete yatırım yapanlar da mağdur oldu. Görünen o ki bu tür girişimlere karşı şirkete yatırım yapan insanları koruyacak bir mekanizma hala yok. Bu noktada şirketin bu aşamaya gelmeden kamu denetiminin yeterli bir şekilde yapılıp yapılmadığı merak konusu.

Songül Hatısaru/Milliyet

AYRICALIKLI ÜYELİK
Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol
Adınız, Soyadınız:
E-posta adresiniz:

YORUMLAR


Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
eskı uzellı 19 Şubat 2014 Çarşamba 23:33

Arkadaşlar yerel mahkemenin uzel ile ilgili verdigi iflas kararı uzelin avukatlarının itiraz hakı olan 7 günlük süreden sonra yaptıkları için iflas onanmış durumda ben bugün murat başkanlada avukat alp'lede görüştüm dogruladılar şimdi iflas masası buranın degerini ve alacaklıları belirledikten sonra ihale tarihi belirleyecekmiş sonrada satış gerçekleşecek.bu konu ile ilgili murat başkan bir toplantı yapacagını herkesi bilgilendirecegini söyledi toplantı tarihini tam olarak söylemedi fakat 10 yada 15 gün içinde yapacaklarını söyledi bilgilerinize

Yorumu oyla      2      0  
fani dünya 9 Şubat 2013 Cumartesi 12:38

ŞU fani dünyada resimdeki gibi mutlu bir aile fotografı çizseler ne olurdu ki ,100 yıllık kaya gibi sağlam Uzel Makina bu hale gelmezdi

Yorumu oyla      11      2  
orhan fidan 14 Aralık 2012 Cuma 17:22

hissesine yatırım yaptım. sağlımı bozdu. bu sureçte bu güzide şirketi batırmaya katkısı olanların allah belasını versin. her kim varsa

Yorumu oyla      13      0  
bayi 19 Eylül 2012 Çarşamba 02:04

mağdur rumuzlu arkadaş o bayiyi hepimiz kınadık senin için tabi ki önemli değil ama bil ki sana bu olaydan bir bok çıkmaz avucunu yalamaya devam saygılar

Yorumu oyla      4      1  
mağdur.......... 26 Ağustos 2012 Pazar 20:26

ya semih dediğiniz pazarlamacı semih değilmi geçen bayinin birisi eliyle biraz itmiş boş verin gitsin boş işlerle uğraşmayalım bize buradan bir şey çıkarmı ona bakalım mağdur işçiler.....

Yorumu oyla      3      1  
24 Temmuz 2012 Salı 21:57

onderın planını serdar bozdu sessız sessız gelerek bayılerde onderın kucağında kendılerını goruverdıler ılk gunler guzeldı ama sonra kazın ayağı gorundu yanı aile oyle bır oyun oynadıkı onder bıle ınanın şimdi bu işten nasıl çıkacam dıye kıvranıyor borçlar omderın hıssesınden odencek buda hala uyanayanlara

Yorumu oyla      15      7  
xxx 24 Temmuz 2012 Salı 20:06

semih uzelle gönül veren 3 5 bayi her şeyini kaybeti dükanı evini arabasını bu bayilerin bu satan sonra ne yapacakları belli olmaz nedemek istedigimi anlamışsındır semih

Yorumu oyla      11      6  
DEVLET Mİ ŞİMDİ DAHA COK BEKLERIZ 24 Temmuz 2012 Salı 19:46

5 temmuz a kadar olan tazmınatlarımıza gelen yasal faizlerin bu tarıhten sonra durduruldugu ve artık devletın elınde her seyin oldugu söylenıyor artık bir 4 sene daha devletı beklerız arsayı yada herneyse satışa cıkarana kadar bizim devletımız işveren devletı yada hukumetı filistini düşünecegine önce arka bahcene bak simitçi tayyıpp

Yorumu oyla      10      13  
Recai Özer - Maltepe 24 Temmuz 2012 Salı 17:33

r12 doğru söylemiş. Semih orada ölü yıkayıcı. Bayiler cenaze evine başsağlığına gelecekler. İflas masasında ticari alacaklar işçi alacaklarının arkasında kalır. Sizden artarsa onlara verilecek. Gönlünüzü ferah tutun. Şimdi onlar leylek arıyorlar.

Yorumu oyla      141      6  
r12 24 Temmuz 2012 Salı 15:50

uzelin iflası kesinleşmiş iflas ertelemesi kabul edilmemişse tasviye sureci başlamıştır bu sureç çok sürmez tasviye devam ederken bugünkü şartlarda finansman bulması imkansız olan uzel için iki şık vardır ya uzeli değerinde satacak herkes tam hakkını eksiksiz alacak büyük ortaklar kendilerini ve küçük ortaklarını mağdur etmeyeceklerdir iflas masasından satılması halinde hileli iflas tan büyük ortakların hepsi sorumlu olacaklardır hiç bir bayi dün müdür olan semihe şimdilerde eli dolu gitmez çünkü bayiler aptal değil

Yorumu oyla      90      19  

FACEBOOK YORUM

BENZER HABERLER

İlaç devinin üç şirketi iflas etti
Dolar ve altın fiyatlarında son durum ne?
FİNANS / 30 dk. önce
Dolar ve altın fiyatlarında son durum ne?
Rosatom: Akkuyu’daki 12 cent kimse için yüksek fiyat değil
EKONOMİ / 43 dk. önce
Rosatom: Akkuyu’daki 12 cent kimse için yüksek fiyat değil
Sağlık Bakanlığı'na 42 bin 500 yeni personel alınacak
EKONOMİ / 47 dk. önce
Sağlık Bakanlığı'na 42 bin 500 yeni personel alınacak
Türkiye'den Gürcistan'a ucuz telefon akını! 15 bin TL fiyat farkı çıkınca kuyruk oluştu
EKONOMİ / 1 saat önce
Türkiye'den Gürcistan'a ucuz telefon akını! 15 bin TL fiyat farkı çıkınca kuyruk oluştu
Konut kredisinde gelire göre faiz uygulanacak!
EKONOMİ / 2 saat önce
Konut kredisinde gelire göre faiz uygulanacak!
'Giderlerse gitsinler' demişti: Erdoğan bu kez 'Bizim şimdi doktorlara ihtiyacımız var' dedi
EKONOMİ / 2 saat önce
'Giderlerse gitsinler' demişti: Erdoğan bu kez 'Bizim şimdi doktorlara ihtiyacımız var' dedi
İhracatçı ordusuna bu yıl 17 bin 607 firma daha katıldı
EKONOMİ / 2 saat önce
İhracatçı ordusuna bu yıl 17 bin 607 firma daha katıldı
600 bin sözleşmeliye kadro müjdesi!
EKONOMİ / 2 saat önce
600 bin sözleşmeliye kadro müjdesi!
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Ana Sayfa Patronlar Ekonomi Finans Gündem Dünya Spor Medya Tekstil İşte Başaranlar Aktüel
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva
X

AYRICALIKLI ÜYELİK

Patronlarla ilgili güncel, ekonomi, finans konularından haberdar olmak ister misin?
E-Mailin ile Ayrıcalıklı Üye Ol, ilk Sen haberdar ol