Güven için kapışma

Güven için kapışma

Ziraat Bankası'nın almak için ilgilendiği Güven Sigortaya yeni talip çıktı

Güven için kapışma
16px
24px
03.06.2008 08:18
ABONE OLgoogle

İki yıl önce Başak Emeklilik ve Başak Sigorta"daki hisselerini Fransız Groupama"ya satan Ziraat Bankası, Güven Sigorta konusunda Groupama ile karşı karşıya geldi

Satışta olan Güven Sigorta"yı almak için Fransız Groupama ve Ziraat Bankası kıyasıya rekabete girdi. Uzun süreden bu yana Güven Sigorta"yı almak için görüşmeleri sürdüren Groupama tarafının, şirkete son teklifini 300 milyon YTL seviyesindeki rakamlar üzerinden yaptığı, buna karşın, bu teklifin kabul edilmediği öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre, Güven Sigorta 400 milyon YTL seviyelerinde bir rakamla şirketi satmak istiyor. Bu arada Groupama"nın şirketi satın almak için yeni bir teklif yapabileceği de konuşuluyor.

Ziraat Bankası, iki yıl önce Başak Sigorta ve Başak Emeklilik"teki hisselerini Groupama"ya satmıştı. Geçen hafta Güven Sigorta"yla ilgilendiğini açıklayan Ziraat Bankası, böylece Türkiye"de satın almalarla büyümek isteyen Groupama ile karşı karşıya kaldı.

6 milyon dolara almıştı
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, Güven Sigorta"yı 2000 yılında özelleştirme kapsamında 6 milyon dolara satın almıştı. Birlik, satıştan elde edeceği geliri tarımsal alanda yapılacak yatırımlarda kullanmayı planlıyor.
Fransa"da tarım sigortaları konusunda uzman olan Groupama"nın Güven Sigorta"yı tarım konusundaki uzmanlığı nedeniyle istediği belirtiliyor. Öte yandan, Ziraat Bankası"nın müşteri portföyü de yüzde 2.2 oranında pazar payı bulunan Güven Sigorta"nın atak yapmasını sağlayacak.

"Yatırımlar sürecek"
Groupama"nın Türkiye sigorta pazarında büyüme potansiyeli gördüğünü bu nedenle yatırım yaptığını ifade eden Başak Groupama Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Philippe Giraudeau, “Satışta olan tüm şirketlere bakıyoruz. Türkiye, Groupama"nın yatırımlarına devam etmeyi istediği bir ülke” dedi.

Ziraat"ın da Güven Sigorta"yla ilgilenmesi konusunda yorum yapmayan Giraudeau, Groupama"nın Ziraat Bankası"yla çalışmalarının devam ettiğini ve memnun olduklarını kaydetti.

"Potansiyele inanıyoruz"
Ekonomik büyüklük sıralamasında Türkiye"nin dünyada 15. sırada, sigorta pazarında ise 50. sırada olduğuna dikkat çeken Giraudeau, Türkiye sigorta pazarının ekonomiye paralel bir gelişim göstereceğini söyledi.

Son dönemde yapılan yasal düzenlemelerin bireysel emekliliğe ivme kazandıracağını belirten Giraudeau, “Sektörün önünde daha alacağı çok yol var. Şu anda Türkiye"de kişi başına prim üretimi 100 dolar civarında. İngiltere ve Fransa"da ise bu oran 1500 dolar. Bu rakamlar Türkiye"de sektörün büyüme potansiyelini gösteriyor” diye konuştu.

Krediler hayat sigortasını patlattı
Hayat sigortalarında yüzde 27.5 pazar payıyla ilk sırada, bireysel emeklilikte ise 7. sırada olduklarını belirten Giraudeau şöyle dedi:

“Hedefimiz hayat sigortalarında birinciliği sürdürmek, bireysel emeklilikte ise ilk 5"te olmak. Türkiye"de iki branşta da pazar hızlı gelişecek. Hayat sigortaları bu yılın ilk üç ayında yüzde 21.39 oranında büyüdü. Bizim pazar payımız ise geçen yıla göre yüzde 65 oranında arttı. Hayat sigortalarının son dönemde bu kadar hızlı büyümesi birikimli hayat sigortalarından çok kredilere bağlı yapılan hayat sigortalarından kaynaklandı. Ancak, sistemin sağlıklı büyümesi için birikimli hayat sigortalarında da artış olması gerekiyor.”

"Bireysel dünyanın en şeffaf sistemi"
Türkiye"de uygulanan bireysel emeklilik sisteminin "dünyanın en şeffaf sistemi" olduğunu ifade eden  Philippe Giraudeau, “Bütün emeklilik şirketleri her gün yaptıkları işlemlerle ilgili Hazine"ye bilgi göndermek zorundalar. Bunu yapmazlarsa, para cezası bile var. Bu nedenle bütün rakipler birbirlerinin ne yaptığını biliyor. Fransa"daki arkadaşlarıma buradaki sistemi anlattığımda çok şaşırdılar. Türkiye"deki bireysel emeklilik sistemi Fransa için de model olabilir” diye konuştu.

Ayfer Yıldız/Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde