Günün adamı Aurolio

Günün adamı Aurolio

FENERLİ AURELİO'NON A MİLLİ TAKIMA SEÇİLMESİNE FUTBOL OTORİTELERİ NE DEDİ?

Günün adamı Aurolio
16px
24px
15.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Turkcell Süper Ligi'nin yayıncı kuruluşu Digitürk Lig TV, Dolmabahçe Sarayı'nda futbol camiasının önde gelen isimlerini biraraya getiren 'Yeni Sezona Merhaba' gecesi düzenlerken, geceye Türk vatandaşı yapılarak milli takıma çağırılan Mehmet Aureilo konusu damgasını vurdu.

Davetliler arasıda yer alan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Türk vatandaşı olarak Mehmet adını alan Brezilyalı oyuncu Aurelio'nun milli takıma çağırılmasının normal karşılanması gerektiğini söyledi. Medya mensuplarının özellikle, Türk vatandaşı olan Aurelio ile ilgili yönelttiği sorular üzerine Şahin, şunları söyledi: 'Türkiye'de birçok spor dalında Türk vatandaşı olmuş ve milli formayı giymiş çok sayıda sporcu var. Şimdi Mehmet adını alan Aurelio, başarılı bir futbolcu. Şartlar oluştu ve Türk vatandaşı oldu. Biliyorsunuz. Anayasa'nın 66. maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti'ne vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türk'tür. Dolayısıyla milli takımda oynayabilme kapasitesine sahip olduğuna göre de, onu yetkili kadronun milli takıma davet etmesi kadar doğal birşey olamaz. Hakan Şükür, Türk sporcu olarak milli takımda bulunma hakkına ne kadar sahipse, Aurelio da milli takımda Türk vatandaşı olarak bulunma hakkına o kadar sahiptir anayasal çerçevede.' Şahin, ayrıca 3. haftasına girilen Turkcell Süper Ligi'nin çok temiz geçmesini dilediğini sözlerine ekledi.

ULUSOY: 'AURELIO'YU DEVLET TÜRK YAPTI'

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, Aurelio'ya vatandaş olma hakkını devletin tanıdığını kaydederek, 'Nasıl ki ben bir Türk vatandaşı olarak belli haklara sahipsem, Mehmet de o haklara sahiptir. Dolayısıyla yeterli görüldüğü takdirde milli takımda oynaması da en doğal hakkıdır. Nasıl ki Türkler Avrupa ülkelerinin milli takımlarında oynayabiliyorsa, o da burada oynayabilir' dedi. Ayrıca Beşiktaşlı Nobre ile Trabzonspor'dan Yattara'nın da vatandaşlık başvuruları bulunduğunu kaydeden Ulusoy, 'Bu başvurular Levent Bıçakcı yönetiminin bir yönetmelik boşluğundan faydalanılarak yapıldı. Biz buna birtakım kısıtlamalar ve kriterler getireceğiz. Çünkü bir gün bir bakarsınız, Türk Milli Takımı'nın 8-9'u yabancı olmuş' dedi. Ulusoy, başarılı bir yeni sezon dileklerini de belirterek, 'Bütün dostlar şimdi hep biraradayız ve inşallah bu devam eder. Zaten futbol da dostluk ve kardeşliktir. Futbol camiası bir gemidir ve hepimiz üstümüze düşen sorumlulukları yerine getirmeliyiz. Yoksa bu gemi batar ve yok oluruz. Üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmeyip suç işleyenlere de gereken cezaları vereceğiz' diye konuştu.

CAVCAV: 'AURELIO'NUN TÜK VATANDAŞLIĞINI DOĞRU BULMUYORUM'

Gecede yer alan Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav ise, Aurelio'nun Türk vatandaşı yapılarak milli takıma çağırılmasını doğru bulmadığını söyledi. Kendi takımında Mısırlı Ayman'ın Türk statüsünde oynadığını hatırlatan Cavcav, 'Ama Ayman geldiği yıl kendisi başvurmuş. Sonradan bize bir yazı geldi ve Türk statüsünde oynatabileceğimiz belirtildi. Vatandaşlığa alınması uygulaması Avrupa'da çok yaygın. Onlar daha 16-17 yaşında gelecek vaat eden sporcuları seçiyorlar. Ben 27 yaşındaki Aurelio'nun Türk vatandaşı olarak milli takıma çağırılmasını doğru bulmuyorum. Şimdi Nobre için çalışılıyor. 72 milyonluk bu ülkede yapılan uygulama yarar getirmez' diye konuştu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde