Güneydoğu ile Ege işbirliğine gitti

Güneydoğu ile Ege işbirliğine gitti

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ile Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) arasında karşılıklı ticareti geliştirmek için işbirliği protokolü imzalandı.

Güneydoğu ile Ege işbirliğine gitti
16px
24px
16.08.2006 19:10
ABONE OLgoogle

Protokole imza atan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer, bugün başlatılan İzmir-Gaziantep uçak seferlerinin ise 2 şehir arasındaki ilişkileri geliştireceğini belirtti.

GSO'da gerçekleştirilen işbirliği protokolüne, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer ile EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın imza attı. İmza töreninde konuşan GSO Başkanı Koçer, bugünün Gaziantep için tarihi bir öneme sahip olduğunu, ilk defa bir uçak şirketinin İzmir-Gaziantep arasında sefer düzenlemeye başladığını söyledi. Seferler ile iki şehir arasındaki ticaretin, turizmin ve insani ilişkilerin artacağını belirten Koçer, "Aktarmasız uçak seferleri, iki şehir için büyük bir fırsat. GSO ve EBSO olarak, uçuş fırsatını başka alanlarda da fırsata çevirmeye çalışacağız" dedi.

İmzalanan protokolün bunlardan biri olduğunu değinen Koçer, karşılıklı ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin yollarını arayacaklarını belirterek şöyle konuştu: "Gaziantep, markalarıyla büyüyen bir kent. Bu yıl ihracattaki hedefimiz 3 milyar dolar. Gaziantep sanayisinde 150 bin kişi istihdam ediliyor ve 120 ülkeye ihracat gerçekleştiriliyor. Gaziantep, markalaşmak ve fark oluşturmak için hayata geçirdiği projelerle, atılımlarla çok farklı bir kimliği öne çıkarıyor. Küreselleşen dünyada fark oluşturmak ve bir adım önde olmak zorundayız. Sanayide markalaşma ve inovasyon ile öne çıkmak için birkaç yıldan önümüze çeşitli hedefler koyduk. Bu hedeflere ulaşmak için, Ege bölgesi sanayicileriyle karşılıklı alışverişe ihtiyacımız var. Protokolün her iki bölge içinde hayırlı olmasını diliyorum."

Batıdan bakıldığında, İstanbul, İzmir ve Bursa gibi illerin dışında Gaziantep'in ihracatta elde ettiği başarı ve komşu ülkelerle olan ticari ilişkileriyle fark oluşturduğuna dikkat çeken EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, Gaziantep'i her zaman takip ettiklerini söyledi. EBSO olarak İzmir'i Avrupa'ya tanıtmak içn çeşitli çalışmalar yürüttüklerine dikkat çeken Taşkın, Gaziantep'in bölgenin dinamizmi olduğunu kaydetti. Taşkın, şöyle devam etti:

"Rekabet hem ulusal, hem de uluslararası alanda gittikçe kızışıyor. Yaptığmız standart işlerle başarıya ulaşmak mümkün değil. Rekabette öne geçmek için katma değeri yüksek ürünler üretmeli ve ihraç etmeliyiz. EBSO 6 bin 500 üyesiyle, otomotiv, mermer, gıda sanayi, konfeksiyon, tekstil, elektronik, makine, mobilya, basın-yayın alanlarında iyi işler yapıyor. Son dönemde, bazı sektörler öne çıkıyor. Bunlardan biri de balıkçılık sektörü. Geçen yıl 400 bin dolar ihracat gerçekleştirmişiz bu sektörde. Öte yandan, mobilya üreticilerimiz yeni yeni bir araya gelerek ihracatı öğreniyor. Sizlerde Suriye ve Irak'a büyük miktarda mal satıyorsunuz. Karşılıklı işbirliğiyle bu ülkelere ihracat gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Birlikte çok iyi işler yapabileceğimizi düşünüyorum."

Koçer, Taşkın'a ziyaretin anısına, bakır işlemeciliği bir plaket ve bir sürahi, sedef işçiliği bir sandık ve bir sepet yaş Antepfıstığı hediye etti. Taşkın'da Nejat Koçer'e İzmir'in sembolü olan saat kulesinin bir örneğini takdim etti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde