Gül, Irak'a gideceğini açıkladı

Gül, Irak'a gideceğini açıkladı

Kriz konusunda panik yapmamak gerektiğini vurgulayan Gül, Irak ziyaretiyle ilgili açıklama yaptı

Gül, Irak'a gideceğini açıkladı
16px
24px
30.10.2008 08:54
ABONE OLgoogle

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan'a yaptığı ziyaret ile ilgili olarak, "O ziyarette de benim ortaya koyduğum şey, yeni bir iklim oluşturmak. Yeni iklim oluşunca problemler neyse bizim var, onların var, bunları o iklim yok edecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, davetlileri Büyük Resepsiyon Salonu'nun girişinde karşıladıktan sonra salonda da birlikte dolaşarak, konuklarla sohbet ettiler.

Resepsiyonda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, terörle ilgili bir soru üzerine, konunun toplantılarda değerlendirildiğini, herkesin, her şeyi bildiğini belirterek, "Bu konuda yeniden mobilize olmak lazım" dedi. Cumhurbaşkanı Gül, terör konusunda herkesin sağduyulu olması gerektiğini de ifade etti. Terörle ilgili bir zirve toplamayı düşünüp düşünmedi ği sorusuna ise Gül, "Biz, zaten Milli Güvenlik Kurulu'nda bunları konuşuyoruz" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin lideri Mesut Barzani ile görüşmeler ve ilişkiler konusundaki bir soru üzerine de bölgesel yönetimin Irak'ın bütünlüğü içinde, anayasal yapıda yeri olduğunu söyledi.

Küresel mali kriz konusunda da panik yapmamak gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, "Dikkatli olmak, ciddiye almak lazım. Merkez Bankası gayet dikkatli" diye konuştu.

Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçiminden sonra nasıl bir politikanın izleneceğinin sorulması üzerine de Cumhurbaşkanı Gül, ilkeler çerçevesinde hareket etmek gerektiğine işaret etti. Gül, "İlkeler belli olursa hiç kimse gücenmez. O ilkeler çerçevesinde tutarlı hareket ettiğiniz sürece hiç kimse ne yapmayacağımız talepte bulunur, ne de bir şey yaptığımızda gücenir bize" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Gül, "Ermenistan konusunda önümüzdeki günlerde, sınırın açılması da dahil olmak üzere, somut adımlar bekleyip beklemediğinin" sorulması üzerine, şunları söyledi:
"Bu işe yapıcı bir şekilde bakmak, desteklemek lazım. Kafkaslarda her şey değişti. Herkes kendine yeniden bir çeki düzen veriyor. O ziyarette de benim ortaya koyduğum şey, yeni bir iklim oluşturmak. Yeni iklim oluşunca problemler neyse, bizim var, onların var, bunları o iklim yok edecek. Yapacağımız şey bu. Bunu herkesin desteklemesi lazım. Ben umutluyum, iyi gelişmeler olacağını tahmin ediyorum."
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın resepsiyona katılmadığının hatırlatılması üzerine de Gül, "Herkesin kendi meselesi, kendi bileceği iş" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'ün, resepsiyon salonunda sanatçılar Ahmet Özhan, Sibel Can, Kenan Işık ve Süheyl Uygur'un bulunduğu masada uzun süre kaldıkları ve sohbet ettikleri görüldü. Tiyatro sanatçısı Erdal Özyağcılar, Cumhurbaşkanı Gül'e "birkaç kez elini sıkmak istediğini" dile getirerek, bunlardan birinin "bir dizi film setine gelip, seti baştan sona gezen ilk Cumhurbaşkanı olduğu için", ikincisi de doğum gününü kutlamak için olduğunu belirtti. Sibel Can'ın da Cumhurbaşkanı Gül'ün doğum gününü kutlad ığı görüldü.

Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Paralimpik Oyunları'nda derece alan sporcularla tek tek ilgilendi ve sohbet etti. Engelli sporculardan biri Hayrünnisa Gül'e mektup verdi. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde