Gözünü Koç'un rafinerisine dikti

Gözünü Koç'un rafinerisine dikti

Rus petrol devi Lukoil, 3 milyar dolarlık yatırımla Samsun"a yapmayı planladığı rafineri projesinden vazgeçti. Lukoil"in sıfırdan yatırım yerine....

Gözünü Koç'un rafinerisine dikti
16px
24px
10.12.2006 14:00
ABONE OLgoogle

Rus Petrol Devi Lukoil Eurasia, Samsun"da yapmayı düşündüğü 3 milyar dolarlık rafineri yatırımından büyük ölçüde vazgeçti. Lukoil"in yeni yatırım yerine mevcut bir rafineriyi satın alma yollarını araştırdığı, bu amaçla da Tüpraş"a ait Kırıkkale Rafinerisi"ni mercek altına aldığı belirtiliyor.

Lukoil, mevcut bir tesisi alamazsa da rafineriyi Samsun"a kurmayacak. Rus Lukoil, yatırım için Zonguldak"ı istemiş, ancak hükümet yatırımın Samsun"da yapılması konusunda firmaya sürekli teklif götürmüştü. Firma yetkilileri bu nedenle rafinerinin Samsun"da kurulması için fizibilite çalışmasına başlamışlardı. Bu kapsamda temsilciler bir kaç kez Samsun Valisi başta olmak üzere Samsunlu çok sayıda yetkiliyle de görüştüler.

SAKOĞLU: VAZGEÇTİLER

Lukoil, ön araştırmanın ikinci aşaması olarak en son Eylül ayında Samsun"a gelerek ikinci kez görüşmeler yapmıştı. Firmanın genel düdürü başkanlığında kalabalık bir heyet Samsun Valisi ve yetkililerle görüşmüştü. Burada yapılan açıklamada, yapılacak rafineri 3 milyar dolarlık bir yatırım ve yıllık 8 ile 10 milyon ton kapasiteli olacağı ifade edilmişti. Ayrıca Lukoil, rafineri haricinde dağıtım ve pazarlama şirketi de kuracağını açıklamıştı.

Lukoil"in Samsun"da rafineri kurmaya dönük ön araştırma sürecini bizzat takip eden ve firma yetkilileriyle görüşen Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Sakoğlu, Lukoil"in Samsun"dan vazgeçtiği yönündeki bilgileri doğrulayarak, “Bize de bu yönde bilgi verildi. Ancak resmi açıklama yapılmadı. Lukoil"in Samsun"a yeni bir rafineri kurmak yerine mevcut bir rafineriyi satın almak yönünde araştırma yaptığı söyleniyor. Lukoil, olmazsa olmazımız değil. Samsun"a mutlaka rafineri yapılacaktır” dedi.

5 milyon tonluk petrol işleme kapasitesi var

Kırıkkale Rafinerisi Tüpraş"ın halen faaliyet gösteren 4 rafinerisinden biri. Aliağa ve İzmit rafinerilerinde yıllık kapasite 10 milyon tonun üzerinde bulunurken, Kırıkkale bu rafinerilerin yarısı kadar bir kapasiteye sahip.

Kırıkkale Rafinerisi, Orta Anadolu Bölgesi"nin petrol ürünleri ihtiyacını karşılamak amacıyla TPAO ile Romanya Industrial Export Import firması arasında 14 Ağustos 1977 tarihinde imzalanan ticari sözleşme ile kredi anlaşması çerçevesinde kuruldu ve 1986 yılında işletmeye alındı. Kırıkkale Rafinerisi yılda 5 milyon ton 36 oAPI graviteli Kerkük hampetrolünü işleyecek şekilde dizayn edildi. Kırıkkale Rafinerisi"nin hampetrol ikmali BOTAŞ"ın Ceyhan Terminali"nden 447 Km. uzunluğunda 24 inç"lik boru hattı ile yapılıyor.

Koç, Tüpraş"ın yüzde 51 hissesini Shell ile birlikte 4.140 milyar dolar ödeyerek almıştı. Koç bu alım için vadesi 3 ile 7 yıl arasında değişen 2.5 milyar dolarlık da kredi kullanmıştı.

Gülüm Gülten/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde