Gözler Ben Bernanke'de

Gözler Ben Bernanke'de

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD'de Merkez Bankası'nın (FED) bugün başlayan ve yarın akşam sona erecek olan toplantısı tüm piyasalar tarafından yakından izleniyor.

Gözler Ben Bernanke'de
16px
24px
27.03.2006 22:18
ABONE OLgoogle

FED'in yarın yapacağı faiz açıklamasında kısa vadeli faizleri çeyrek puan artırarak yüzde 4.75'e çıkarmasına kesin gözü ile bakılırken, burada asıl önemli olan faiz kararının ardından yapılacak açıklamanın içeriği olacak.
FED'in 'maestro' lakaplı efsane başkanı Alan Greenspan'in 18 yıl boyunca oturduğu koltuğa yaklaşık iki ay önce oturan çiçeği burnunda yeni başkan Ben Bernanke, ilk sınavını veriyor.
 
Çeyrek puanlık faiz artırımını halihazırda fiyatlayan ve bu konuda bir sürpriz beklemeyen piyasaların gözü Bernanke'nin ağzından dökülecek kelimelerde olacak. Global piyasalarda işlem yapan tüm analistler yarın akşam Bernanke'nin konuşmasında önümüzdeki döneme ait faiz politikasının ipuçlarını arayacaklar.
 
Artış sinyali dolara yarar
 
Faiz artırımlarının devam edeceği yolunda bir sinyal gelmesi halinde uluslararası piyasalarda doların değer kazanmasına ve piyasadaki fazla likiditenin ABD'ye gideceği endişesi ile özellikle gelişmekte olan ülke borsalarında düşüşlerin yaşanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu durumda ABD'de yüzde 4.7 seviyesinde hareket eden 10 yıllık tahvil faizlerinde de yukarı yönlü bir hareketlenme görülebilir.
 
FED'in "bu kadar faiz artışı yeter, bundan sonraki dönemde ekonomik gelişmelere göre karar veririz" türünden bir açıklama yapması halinde en büyük etkinin gelişmekte olan ülke borsalarında görülmesi bekleniyor. Türkiye ve Brezilya gibi piyasalarda dolaşan fazla paradan nasibini alan borsalarda son yaşanan düzeltme hareketinin ardından bir toparlanma görülebilir.
 
Kritik masada üç isim değişti
 
FED toplantısına ilk kez başkanlık edecek Bernanke ile birlikte kritik kararların alındığı FED'in konferans masasındaki diğer bazı isimler de değişti.
 
FED Başkan Yardımcısı Roger Ferguson ve FED Philadelphia Başkanı Anthony Santomero Kurul'dan ayrılırken, yerlerine Randall Kroszner ve Kevin Warsh getirildi.
 
Bernanke ipucu vermedi
 
ABD Merkez Bankası FED'in yeni başkanı Ben Bernanke, geçtiğimiz hafta Ekonomi Kulübü toplantısında yaptığı konuşmada, önümüzdeki dönemdeki faiz politikası ile ilgili ipuçları bekleyen analistleri tatmin etmedi. Konuyla ilgili fazla ayrınyıya girmeyen ve karışık sinyaller gönderen Bernanke, ekonomideki büyümenin ise devam etmesi gerektiğini bildirdi.
 
Bernanke, uzun dönemli faiz oranlarının neden halen düşük seyrettiğini söylemenin zor olduğunu ve bu durumun kısa vadeli faizler açısından ne anlama geldiği konusunda farklı senaryolar bulunduğunu kaydetti. Faiz politikası ile ilgili fazla renk vermeyen Bernanke, büyümenin ise artan tüketim eğilimi ile birlikte devam edeceğine işaret etti.
 
Konuşmasında geçen sene gündeme getirdiği global tasarruf eğilimine de değinen Bernanke, tasarrufun yatırımlardan daha yüksek olduğunu ve bu durumun faizlerde aşağı yönlü bir baskı oluşturabileceğine işaret etti. 
 
Bernanke, uzun dönemli ABD tahvilleri faizlerinin düşük seviyesini sürdürmesi halinde ise, kısa dönemli faizlerde artış ihtimalinin gündeme gelebileceğini kaydetti.
 
21 ayda 14 artış
 
Faiz artırma trendine 2004 haziranda enflasyonu önleme gerekçesiyle başlayan FED, geride kalan yaklaşık iki yıl boyunca 14 kez art arda artış yaptı.
 
Faizleri her defasında çeyrek puan artıran FED, yüzde 1 ile tarihi dip seviyelerde bulunan faizlerini en son şubat başındaki artışıyla yüzde 4.50 seviyesine yükseltti.

FAİZLER YÜKSELİYOR
Dünyada petrol fiyatlarındaki yükselişle birlikte başlayan enflasyonist eğilim, merkez bankalarını faiz artırımı yapmaya zorluyor. İki yıl önce ABD Merkez Bankası FED ile birlikte başlayan faiz artışları son dönemde hızlanırken, bu ay başında Avrupa Merkez Bankası, Kanada ve Tayland faizlerini artırdı. Japonya ise faizleri artırmamasına karşın önümüzdeki dönemde artırabileceğinin işaretini verdi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde