Gönül için de suç duyurusu

Gönül için de suç duyurusu

EDP Genel Başkanı Halis, “Bu Başbakan’ın hoşuna gitmeyecek” dedi.

Gönül için de suç duyurusu
16px
24px
16.09.2010 09:10
ABONE OLgoogle

Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP), 12 Eylül darbesi nedeniyle suç duyurusunda bulunarak 514 kişinin yargılanmasını istedi.

EDP’nin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dilekçede, yargılanması istenen kişiler arasında AKP’li Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, eski Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz, eski DYP Milletvekili ve İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu ve eski DYP Milletvekili ve Ankara Valisi Saffet Arıkan Bedük ile “Haliç’te Yaşayan Simonlar” kitabıyla gündemi sarsan açıklamalarda bulunan eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı gibi isimler de var. Suç duyurularıyla ilgilenen özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Kadir Altınışık, suç duyurularını incelemeye aldı. Savcı Altınışık’ın, suç duyurularına ilişkin incelemesini tamamladıktan sonra bir rapor hazırlayacağı bildirildi.

EDP Genel Sekreteri Recai Ersoy tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen suç duyurusunda yargılanması istenen 514 kişinin suçu, “Darbe yapmak, anayasayı değiştirmek, hükümeti yıkmak, sistemli bir şekilde planlayarak ve tasarlayarak adam öldürmek, kasten yaralamak, işkence yapmak, eziyet etmek, hürriyetten yoksun bırakmak, cinsel saldırıda bulunmak” şeklinde tanımlandı.

Demokrasi ihtiyacı

Cumhuriyet’e açıklamalarda bulunan EDP Genel Başkanı Ziya Halis, EDP’nin herkesi eşit gördüğünü belirterek suç duyurusunun mahkemece kabul edilmesi durumunda Gönül’ün yargılanmasının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hoşuna gitmeyeceğini söyledi. Halis, “Türkiye’nin şiddetle demokrasiye ihtiyacı var. Biz yasalar karşısında herkese eşit muamele yapılması taraftarıyız” dedi.

Cumhuriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde