Genelkurmay'a bütçe fazla gelmiş

Genelkurmay'a bütçe fazla gelmiş

"Karakolları parasızlıktan taşıyamadık" diyen Genelkurmay, bütçesinden 1.2 milyar YTL'yi kullanmayıp Maliye'ye iade etmiş!

Genelkurmay'a bütçe fazla gelmiş
16px
24px
07.10.2008 13:46
ABONE OLgoogle

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın terör örgütü PKK'nın baskınına maruz kalan Aktütün Karakolu'nun yerinin bugüne kadar değişmemesinin sebepleri arasında "maddi imkansızlıkları" da göstermesi tepkiye yol açarken, bütçe verileri, askerlerin herhangi bir parasal sıkıntı yaşamadığını, aksine ödeneklerinin bir bölümünü harcayamadıklarını ortaya koydu.

4'TE BİRİ SAVUNMAYA GİDİYOR

Bugün gazetesinin haberine göre, Maliye Bakanlığı sıkı bütçe politikası izlemesine karşın askerin istediği kaynak talebini geri çevirmedi. Ancak asker, talep ettiği ödenekleri bile kullanmayınca paranın önemli bir kısmı Maliye'nin kasasında kaldı. Asker, en son 2006 yılında 344 milyon YTL, 2007'de de 1 milyar 277 milyon YTL olmak üzere toplam 1.6 milyar YTL'lik bütçe ödeneğini hiçbir yerde kullanmayıp Maliye'ye geri verdi.

Bu yıl da askerin 2,5 milyar YTL civarında ödeneğinin artacağı hesap ediliyor. Türkiye'nin askeri harcamaları bütçe kalemleri içerisinde "savunma hizmetleri" adı altında sınıflandırılıyor. Savunma hizmetleri de Milli Savunma Bakanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı'nın bütçe ödenekleri toplamından oluşuyor. Savunmaya ayrılan bu ödeneklerin önemli bir kısmı personel maaşları ile personelin sosyal güvenlik primlerinin ödenmesine gidiyor. Güvenlik ve savunmaya ilişkin harcamalar ise "Mal ve hizmet alımları" başlığı altındaki "Güvenlik ve savunmaya yönelik mal, malzeme ve hizmet alımları" başlığı altında gösteriliyor. Türkiye, savunma giderlerinin yaklaşık ancak 4'te 1'ini gerçek anlamda güvenlik ve savunma için harcıyor.

SON 3 YILDA TASARRUF VAR

Maliye Bakanlığı bütçe verilerine göre asker son 3 yıldır güvenlik harcamaları konusunda adeta tasarruf"a gitti. Buna göre 2006'da askeri savunma hizmetleri için bütçeden askere 11 milyar 828 milyon YTL ödenek ayrıldı. Asker bu paranın tamamını kullanabilirdi. Ancak bütün bir yıl boyunca yapılan harcama tutarı 11 milyar 484 milyon YTL'de kaldı. Böylece 344 milyon YTL harcanmadığı için Maliye'ye kaldı. 2007'de tasarruf daha da büyüdü. 12 milyar 997 milyon YTL'lik ödeneğin sadece 11 milyar 720 milyon YTL'sini kullanan asker 1 milyar 277 milyon YTL'lik ödeneği Maliye'de bırakmış oldu.

4 MiLYAR YTL MAAŞA GiTTi

Askeri harcamalar bu yıl da ödeneğin oldukça altında seyrediyor. Asker bu yılki 13 milyar 214 milyon YTL'lik ödeneğini ağustos ayı itibariyle 7 milyar 28 milyon dolarlık kısmını harcadı. Bu paranın 4 milyar YTL'si maaşlara gitti. 3 milyar 59 milyon lira ila mal ve hizmet alındı. Güvenlik ve savunmaya yönelik harcama ise 1 milyar 130 milyon YTL'de kaldı. Yapılan hesaplamalar yıl sonunda kullanılmayan paranın 2 milyar 672 milyon YTL'yi bulabileceğini gösteriyor.

GAYRIMENKULE 675 MİLYON YTL

Asker, karakolların bakım ve onarımı ile yeni karakol binası yapımı için gerekli harcamayı bütçedeki "Güvenlik ve Savunmaya Yönelik Gayrimenkul yapım ile büyük onarım giderleri" kaleminden yapabiliyor. Asker bu kalem için 2006'da 302 milyon YTL, geçen yıl 265 milyon YTL ve bu yılın ilk 8 aylık döneminde de 110 milyon YTL tutarında harcama yaptı. Dolayısıyla örneğin bu yıl güvenlik ve savunma amaçlı yapılan 1 milyar 130 milyon YTL'lik harcamanın sadece 110 milyon YTL'si ile karakolların yapım ve onarımı gerçekleştirildi. 661 milyon YTL savaş araç ve gereci alımı için, 37 milyon YTL'si de mühimmat alımı için harcandı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde