Geliri yüzde 70 düştü 'aferin' aldı

Geliri yüzde 70 düştü 'aferin' aldı

Krizin merkezindeki Merrill Lynch'nin geliri yüzde 70 düştü ama yine de 'aferin' aldı

Geliri yüzde 70 düştü 'aferin' aldı
16px
24px
18.04.2008 08:36
ABONE OLgoogle

2 007 yılını 100 milyar doları aşan mortgage zararlarıyla kapatan ABD'li finans devleri, 2008'e de kötü başladı. ABD'li yatırım bankası Merrill Lynch (ML) aktif değerlerinde yüksek riskli mortgage ve diğer riskli aktifleri için milyarlarca dolarlık indirim yapmasının ardından birinci çeyrekte toplamda 1.9 milyar dolar zarar etti.

Geçen yıl mortgage krizi nedeniyle aktif değerini 24 milyar dolar düşürmek zorunda kalan şirketin, 9.6 milyar dolar olan gelirleri ise yüzde 69 azalarak 2.9 milyar dolar oldu. Bankanın finansal sonuçları ekonomi çevrelerinde hayal kırıklığı olarak yorumlanırken şirket önüne geçemediği zararlar nedeniyle 4 bin çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor.

Önceki hafta ilk önce Türkiye'nin notunu kıran ve ardından Türk bankalarının görünümlerini birer birer "negatife" çeviren Standard & Poor's, ML'nin tarihi zarar açıklamasına karşın "A1" olan kredi notunu teyit etti. ML'nin notunu teyit eden bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ise buna neden olarak "Varlık yönetimi bölümünün ilk çeyrekteki güçlü performansı, sermaye arttırımı çabaları, ciddi likidite yönetimini" gösterdi.

3 Nisan'da Türkiye'nin kredi notunun görünümünü "negatife" çeviren S&P, 4 Nisan'da da Ziraat, İş Bankası, Garanti, Yapı ve Kredi, Vakıfbank, HSBC'nin notlarını da "negatife" çevirmişti. ML'nin gelirindeki yüzde 70'lik düşüşe karşın Türk bankaları 2007'de ortalama kârlılıklarını yüzde 30 arttırmıştı.

Necdet Çalışkan/Cumhuriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde