Gazprom, Putin'e rağmen Ukrayna'yı tehdit etti

Gazprom, Putin'e rağmen Ukrayna'yı tehdit etti

Gazprom, Ukrayna'nın 1,5 milyar dolarlık borcunu 3 Mart'a kadar ödememesi durumunda vanalarını kapatacaklarını açıkladı

Gazprom, Putin'e rağmen Ukrayna'yı tehdit etti
16px
24px
27.02.2008 10:39
ABONE OLgoogle

Gazprom, Ukrayna'nın 1,5 milyar dolarlık borcunu 3 Mart'a kadar ödememesi durumunda vanalarını kapatarak yüzde 25 oranında kesintiye gideceklerini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin iki hafta önce Moskova'da Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko ile yaptığı görüşmede vanaların kapatılmayacağı konusunda garanti vermişti.

Rusya'nın dev enerji şirketi Gazprom'dan yapılan açıklamada, "Bunun bu şekilde devam etmesi mümkün değil. Ekonomik çıkarların garanti altına alınabilmesi için Ukrayna'ya 3 Mart 10:00 (GMT 7:00)'a kadar süre tanıyoruz." denildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Yuşşenko'nun da başbakan Yulia Timeşenko'ya Rusya'ya olan borcun bir an önce ödenmesi konusunda talimat verdiği belirtiliyor. Gazprom Ukrayna'nın 1,5 milyar dolarlık borcundan 1 milyar dolarının 14 Mart'tan önce ödenmesini istiyor.

Yuşçenko ve Putin görüşmesinde Ukrayana'nın aracı şirketlerin iptal edilerek iki ülke devlet enerji şirketleri Gazprom ve Naftogaz'ın doğrudan iletişim kurmalarını kararlaştırmışlardı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde