Gaziantep'te kalifiye eleman sıkıntısı yaşanıyor

Gaziantep'te kalifiye eleman sıkıntısı yaşanıyor

Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme (MESKA) Vakfı Proje Başkanı İhsan Ercan, sanayi ve kenti Gaziantep'te kalifiye eleman sıkıntısının yaşandığını söyledi.

Gaziantep'te kalifiye eleman sıkıntısı yaşanıyor
16px
24px
11.07.2006 16:03
ABONE OLgoogle

Ercan, yaptığı açıklamada, Gaziantep Ticaret Odası ve Esnaf Odaları Birliği ile birlikte işbirliği yaparak eğitim konusunda en iyi imkanları kullanarak kalifiyeli eleman yetiştirmeye çalıştıklarını kaydetti. En çok talebin dış ticaret ve buna bağlantılı olarak yabancı dil konusunda eleman yetiştirildiğini ifade eden Ercan, bu sene 250 kişiye ustalık belgesi verdiklerini açıkladı.

Özellikle son yıllarda Gaziantep'te halı sanayinin önemli atılımlar yaptığını ve bilgisayarlı ortamda işlenen halılar için kalifiyeli işçinin yetersiz olduğunu vurgulayan Ercan, "Bu ortamda bilgisayar ile tasarım yaparak bunu da haliya yansıtmak gerekiyor. İşte bunu yapacak kalifiyeli elemanlara ihtiyaç var. Bu konuda oldukça sıkıntı yaşıyoruz" dedi.

MEKSA bünyesinde, bilgisayar ortamında öğrencilere programları kullanmayı öğrettiklerini ve bu öğrencilerin gittikleri işletmelerde faaliyete geçirdiklerini bildirdi. Bir kısım öğrencilerin zaten mesleklerinin bulunduğunu ve bunların mesleki eğitimlerini geliştirmek ve diploma almak için kursa geldiğini ifade eden Ercan, bir kısım öğrencilerin ise piyasada herhangi bir mesleğinin bulunmadığını ve kursta alacağı meslek doğrultusunda çalışacağını belirtti.

Genelde kursiyerlerin çalışma saatlerinin dışındaki zamanı değerlendirerek hafta sonları veya akşam saatlerinde eğitime tabi tuttuklarını dile getiren Ercan, kursun çok yoğun ilgi gördüğünü anlattı. Özellikle çalışanların kendi alanlarındaki mesleklerini tercih ettiklerini, ancak son zamanlarda dış ticarette ve buna bağlı olarak yabancı dil konusunun büyük ilgi gördüğünü yineledi. İstihdama yönelik özelleştirmeye yönelik sosyal proje sistemi alanında sektörel eleman yetiştirmeye çalıştıklarını belirten Encan, yetiştirilen bu elemanların Gaziantep için yetersiz olduğunu kaydetti.

Ercan, belge alan bu öğrencileri bu hafta içinde İŞKUR'a sunacaklarını ve bunların kabulünden sonra firmalarda kalifiyeli eleman sayısına yeni bir katılım olacağını vurguladı. Ercan, yeni kalifiyeli elemanların üreteceği projeler ile sektörlerde istihdam alanın az da olsa hareketleneceğini sözlerine ekledi.
 
Gaziantep/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde