Formula 1 hesabını kim verecek?

Formula 1 hesabını kim verecek?

230 milyon dolar harcanan Formula 1 pisti başa bela oldu. Şimdi "Zararın neresinden dönülse kârdır" diyerek devrine uğraşılıyor

Formula 1 hesabını kim verecek?
16px
24px
22.03.2007 07:48
ABONE OLgoogle

Pistin Ecclestone"a geçmesiyle 5 milyon dolar gelecek. Ancak yarış hakları, yayın ve bilet gelirlerinden yüklü kazanan Ecclestone"un kazancı daha da artmış olacak

İstanbul Kurtköy"deki Formula 1 pistinin bulunduğu İstanbul Park, 230 milyon dolara mal oldu. 2 yıldır faaliyette olan İstanbul Park şimdiye kadar her yıl 5"er milyon dolardan toplam 10 milyon dolar zarar etti. Formula 1 Birliği FOA"ya her yarış için ödenen 13.5 milyon dolar da cabası... Son olarak önceki gün İstanbul Ticaret Odası Meclisi olağanüstü ve gizli toplanarak İstanbul Park"ın işletmesinin devredilmesiyle ilgili olarak İTO Başkanı Murat Yalçıntaş"a tam yetki verdi. Yalçıntaş, İstanbul Park"ın her yıl 5 milyon dolar zarar edildiğini belirterek profesyonel şirkete devredilmesi gerektiğini söyledi.

Türsab işi olmadı
Aslında İstanbul Park"ın işletilmesinin devredilmesi ilk kez gündeme gelen bir konu değil. Geçen yıl Şubat ayında yine aynı konu tartışılmıştı. Hatta Yalçıntaş, o dönemde işletmeci firma MSO"yu överek, şu sözleri kullanmıştı: “Biz MSO"yu yani altın yumurtlayan tavuğu yatırımcıların ilgisine sunuyoruz. Başka bir ifadeyle gelinlik çağına gelmiş kızımızı evlendiriyoruz.”

O dönemde İstanbul Park için en fazla ilgi gösteren işletmeci adayı TÜRSAB olmuştu. Yıllık 8 milyon 250 bin YTL öneren TÜRSAB"ın önemli bir şartı bulunuyordu:

“Pisti F1 yarışları dışında kalan zaman diliminde işletme hakına talibiz, 3 günlük F1 yarış organizasyonuna karışmayız.”

Bunun nedeni ise dünyadaki F1 organisyonunu yapan Formula 1 Birliği ile yapılan anlaşma şartlarının ağır olmasıydı. Sonuçta TÜRSAB ile İstanbul Park"ın işletilmesi konusunda bir anlaşmaya varılamadı.

TÜRSAB ile anlaşma sağlanamayınca bu sefer yarışları organize eden FOA şirketinin sahibi Bernie Ecclestone"nin kapısı çalındı. Geçen yıl Londra"da yapılan görüşmede Ecclestone"a “Sizinle yapılan sözleşme şartları çok ağır, kimse işletmeyi almak istemiyor. Gelin siz işletin” teklifinde bulunuldu. Ecclestone bu teklife sıcak baktı ve imza aşamasına gelindi. İTO"ya yakın kaynaklara göre İstanbul Park"ın işletmesi, Ecclestone"a verilecek. Konuyla ilgili olarak 25 Ocak 2007"de çerçeve anlaşması imzalandı. İTO Meclis üyeleri, detayını bilmemekle birlikte, yıllık işletim devri bedeli olarak Ecclestone"un 5 milyon dolar teklif ettiğini ileri sürüyor.

Ecclestone"un şartları çok ağır
MSO ile FOA arasında 2003"te anlaşma yapıldı. İşte anlaşmanın şartları: Bilet gelirlerinin yüzde 45"i FOA"nın olacak, ana sponsorluk anlaşmasının yüzde 75"i FOA"ya aktarılacak, yiyecek içecek standlarının geliri FOA"ya ait olacak, MSO yayın hakkının 4 milyon dolarını FOA"ya aktaracak.

2005"te FOA"ya 21 milyon dolar ödenirken, işletmenin Ecclestone"a geçmesiyle, anlaşma yenilenecek. Böylece Türkiye zarar etmeyecek, Ecclestone daha fazla kazanacak.

Eccelestone"un adresi Kurtköy
İŞletmenin devri için Bernie Ecclestone Türkiye"de bir şirket kurdu. Şirketin adresi Kurtköy İstanbul Park. İTO kayıtlarına göre 8 Mart"ta kurulan şirkette ortak olarak Ecclestone"la birlikte 4 kişi daha var. Bu ortaklardan bir tanesi Türk; Can Güçlü. Güçlü, Ecclestone"un 20 milyon dolarlık yatını üreten Mehmet Karabeyoğlu"nun yeğeni. Güçlü, İstanbul Park"ı işleten Motor Sporları Organizasyon"un eski Genel Müdür Yardımcısı.

15 gün içinde netlik kazanır
İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul Park"ın işletmesinin devredilmesiyle ilgili yabancı bir şirket ile görüşme yaptıklarını doğruluyor ancak şirket adı vermiyor. Yalçıntaş bu açıklamayı tek başına yapamayacağını söyleyerek, “İşletmenin devri konusunda fikir birliğine vardık. 15 gün içinde bu durum netleşecek” diyor.

Öge Demirkan/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde