Fiskobirlik'ten satılık mallar

Fiskobirlik'ten satılık mallar

Borç batağına giren Fiskobirlik , market zincirini, arsalarını ve bazı tesislerini satışa çıkardı. İşte liste..

Fiskobirlik'ten satılık mallar
16px
24px
19.05.2008 08:43
ABONE OLgoogle

İdriz ÇOkal'ın haberi

FINDIK üreticilerinin örgütü, borç batağındaki Fiskobirlik çıkış yolu arıyor. 80 milyon YTL'si üreticilere, 65 milyon YTL'si de bankalara olmak üzere 145 milyon YTL borcu olan Fiskobirlik, bazı gayrimenkul, arsa, tesislerini satışa çıkardı. Üreticiye borcunu ödeyebilmek için çözüm yolu arayan Fiskobirlik'in satışa çıkardığı varlıklar için 120 milyon YTL değer biçiliyor.

Ana işi fındık alım satımı olan Fiskobirlik bünyesinde fındık entegre tesisleri, 18 mağazadan oluşan Fiskomar market zinciri ve Ordu Yağ Sanayi şirketi bulunuyor. Birlik, FKB Sigorta şirketiyle de sigortacılık işlemleri yapıyor.
Fiskobirlik'te 3 yıl önce yaklaşık 3 bin 500 kişi çalışıyordu. Borç batağı büyüyünce birlik 2006 yılında fındık alımı yapmadı. O dönemde TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) fındık alımına başladı. Bu süreçte yönetimler değişti ve kurumu kurtarabilmek için birçok önlem alındı. Birçok işçi ile yollar ayrıldı. Bugün Fiskobirlik'te çalışan sayısı 850'ye kadar indirildi.

Fiskobirlik Genel Müdürü Mehmet Sargın'a büyük satış operasyonunu ve kurumun yeni dönem projelerini sorduk. Sargın fındık üreticisi için çok önemli bir açıklamada bulunarak Fiskobirlik'in yeni sezonda fındık alımı yapacağını açıkladı. Fındık alımında TMO ile ortak bir strateji izleyeceklerini söyleyen Sargın, “TMO'nun 2008 yılında nasıl bir tutum izleyeceği henüz net değil. Eğer 2008 yılında TMO da fındık alımı yaparsa, iki kurum ortak bir strateji belirleyip, kampanya yapacak. Ancak bizim Fiskobirlik olarak temennimiz TMO'nun değil Fiskobirlik'in fındık alımları ile görevlendirilmesidir” diyor. 

Mehmet Sargın Fiskobirlik'in borçları ve gayrimenkul satışları hakkında ise şunları söyledi: “Üretici ortaklarımıza yaklaşık 80 milyon YTL ve bankalara 65 milyon YTL olmak üzere 145 milyon YTL borcumuz bulunmakta. Bunu uzun vadeli krediler ve bazı gayrimenkul erimizi satarak ödemek için çalışıyoruz. Yeni sezon öncesinde borçlarla ilgili önemli gelişme sağlayacağımıza inanıyorum. Gayrimenkullerimiz içersinde değerli mülk ve tesisiler var. Bunları değerlendiriyoruz. Ciddi talepler geliyor. Bazıları sonuçlanmak üzere diyebiliriz. İlan yaklaşık 3 yıldır yapılıyor. Bu arada bazı satışlar oldu. Bazılarının ekspertiz değerleri çıkarıldı. Değerini bulan varlıkların satışını yapacağız.”

İHRACATÇI UMUTSUZ
İhracatçılar ise Fiskobirlik yönetiminin isteksizliği nedeniyle gayrimenkul satışlarının başarısız olduğunu söylüyor. Fındık Tanıtım Konseyi Başkanı ve Aslantürk Fındık'ın sahibi Sebahattin Aslantürk, gayrimenkullerin fiyatlarının yüksekliği nedeniyle satılamayacağını iddia ediyor. Aslantürk, “Son genel kurulda yönetim satış yetkisi bile almadı. Hem fiyatlar yüksek hem de bir isteksizlik var. Bu şekilde satışlar başarısız olur” diyor.

Fiskobirlik'ten satılık...

Yeri Niteliği Asgari satış değeri
İstanbul/Tuzla Depo ve arsası (E-5 üzerinde) 6.5 milyon dolar
Çarşıbaşı Depo ve arsası  225 bin 270 YTL
Şalpazarı Depo ve arsası  300 bin YTL
Maçka Arsa 100 bin YTL
Trabzon/Merkez (Çimenli) Fındık Kırma Fabrikası, fındık depoları, İdare Binası, eğitim tesisi ve arsası  49.5 milyon YTL
Sürmene Depo, satış mağazası ve arsası 2 milyon YTL
Giresun/Merkez Satış mağazası, depolar, lokal,  hizmet binası  ve arsası 10.8 milyon YTL
Giresun/Merkez Arsa (Fatih Caddesi'nde) 324 bin YTL
Yağlıdere Depo ve bahçe 300 bin YTL
Keşap Büro ve işyeri  240 bin YTL
Keşap Belediye iş merkezi Büro 18 bin 100 YTL
Bulancak/Büyükada Köyü Bahçe 35 bin YTL
Piraziz/Gökçeali (Etlikkıran) Depo ve arsası  200 bin YTL
Piraziz/Akelma Köyü  Arsa 40 bin YTL
Gülyalı Depo ve arsası  438 bin 700 YTL
Ordu/Merkez 5 katlı hizmet binası, Alışveriş Merkezi  ve arsası 15 milyon YTL
Perşembe Fındık bahçesi  75 bin YTL
Perşembe/Medreseönü Tarla 61 bin 900 YTL 
Fatsa/Ilıca Depolu hizmet binası ve arsası 247 bin 500 YTL 
Fatsa Satış mağazası ve arsası 900 bin YTL
Fatsa Satış mağazası, depolar ve arsası 9.2 milyon YTL
Ünye Satış mağazası, depo ve arsası 5.5 milyon YTL
Ünye Hizmet binası ve arsası 1.5 milyon YTL
Terme/Kocaman Depo ve arsası  274 bin YTL
Akçakoca (Merkez Camii altındaki dükkanlar) Dükkan 34 ve
Dükkan 36 (Satış mağazası)  2 milyon 739 bin 500 YTL
Cumayeri Tarla 70 bin YTL
Düzce Merkez 2 katlı hizmet binası, alışveriş merkezi ve arsası 13.5 bin YTL

Para

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde