Finansbank'a biçilen değer

Finansbank'a biçilen değer

Finansbank’ın % 46 hissesi ve tüm kurucu hisseleri 2 milyar 774 milyon dolara NBG Bank’a satılıyor. FİBA Holding % 9,68’lik hisseyi elinde tutacak. Banka üst yönetimi tümüyle görevinde kalacak.

Finansbank'a biçilen değer
16px
24px
03.04.2006 20:57
ABONE OLgoogle

Finansbank’a, Yunanistan’ın en büyük bankası NBG’ye satış için 5,5 milyar dolar değer biçildi
  
Finansbank’ın % 46 hissesi ve tüm kurucu hisseleri 2 milyar 774 milyon dolara NBG Bank’a satılıyor. FİBA Holding % 9,68’lik hisseyi elinde tutacak. Banka üst yönetimi tümüyle görevinde kalırken, Hüsnü Özyeğin de Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdürecek.

Fiba Grubu'nun 2005 yılının Kasım ayında Finansbank için stratejik opsiyonlarını değerlendirmek üzere başlattığı süreç, bankanın %46 hissesinin devredilmesi için, Yunanistan’ın en büyük özel bankası “National Bank of Greece” ile (NBG) FİBA Holding arasında hisse satış sözleşmesi imzalanmasıyla sonuçlandı. NBG, tamamına 5,5 milyar dolar değer biçilen Finansbank’ın % 46 hissesi ve kurucu hisselerinin tamamı karşılığında, 2 milyar 774 milyon dolar ödeyecek. 

Atina’da bu sabah (3.4.2006) imzalanan anlaşmada, FİBA Holding’in bankanın % 9,68’luk hissesini elinde tutması, Hüsnü Özyeğin’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdürmesi ve banka üst yönetiminin görevde kalması kararlaştırıldı. Bankanın halka açık olan % 44,32 hissesi ise muhtelif yerli ve yabancı yatırımcıların elinde bulunuyor.

Anlaşma gereğince, Finansbank ile birlikte, Finans Yatırım, Finans Leasing, Finans Portföy Yönetimi, IBTech ve Finansbank Malta şirketleri satışa konu olurken, Finansbank’ın yurt dışındaki diğer bankaları ise FİBA Holding’in mülkiyetine geçecek. Finansbank’ın halen, Malta haricinde, Hollanda, İsviçre, Rusya ve Romanya’da da bankaları bulunuyor.

Anlaşma ile ilgili bir açıklama yapan FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Finansbank için yapılan yarışın, yalnızca daha iyi mali koşullar sunulması nedeniyle değil, Finansbank’ın yenilikçi ve atılımcı bankacılık felsefesini korumayı öngörmesi nedeniyle NBG lehine sonuçlandığını belirtti.

ÖZYEĞİN: GURUR VERİCİ BİR DUYGU

Özyeğin, “Türkiye’de özgün bir bankacılık anlayışı ile faaliyet gösteren Finansbank’ın bu özelliğinin uluslararası bir banka tarafından fark edilmesi ve korunmak istenmesi, bunun bir ifadesi olarak Finansbank’ın tüm üst yönetiminin görevine devam etmesinin talep edilmesi, bizim için gurur vericidir. Yeni ortağımız, özellikle Balkanlar’daki etkin varlığı nedeniyle, hem ülkemize ve hem de Finansbank’ın ortak ve müşterilerine önemli açılımlar sağlayacaktır,” dedi.

NBG Yönetim Kurulu Başkanı Takis Arapoglou da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin geleceğine çok güvendiklerini belirterek, “Finansbank ile Güneydoğu Avrupa’nın en büyük bankacılık grubu olmayı hedefliyoruz. Gerek Türkiye’nin gerekse Finansbank’ın bu bölgedeki bankacılık faaliyetlerimizin geleceği açısından stratejik önemi olacağına, bu nedenle de Finansbank’ın grubumuz içinde ayrıcalıklı bir yere sahip olacağına inanıyoruz,” dedi. Arapoglu, bu anlaşmanın  Türkiye ile Yunanistan arasında güçlü bir ekonomik köprü oluşturacağına inandıklarını da sözlerine ekledi.

1841 yılında kurulan ve Yunanistan’ın en büyük, en eski bankası olan NBG, 1880’den beri Atina Borsası’nda, 1999’dan beri New York Borsası’nda işlem görüyor. Piyasa değeri yaklaşık 16 milyar dolar olan NBG’nin Yunanistan’da 590 şubesi bulunuyor. Yunanistan dışında 12 ülkede faaliyet gösteren ve bu ülkelerde 7 banka ile 19 finans kuruluşunu kontrol eden NBG, özellikle Güney Doğu Avrupa ve Doğu Akdeniz’de etkin bir oyuncu olarak tanınıyor. Banka hisselerinin % 74,4’ü ulusal ve uluslararası kurumsal ve bireysel yatırımcıların elinde bulunuyor. Geri kalan hisseler ise Yunanistan’daki bazı emeklilik fonları ve kamu kurumları ile bankanın kendi iştirakle

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde