Ergenekonun faturası 11 milyar Dolar

Ergenekonun faturası 11 milyar Dolar

Borsa yüzde 5.36'lık düşüşle sarsılırken sadece 1 günde 11 milyar Dolar eridi. Dolar 1.25 YTL'yi test etti.

Ergenekonun faturası 11 milyar Dolar
16px
24px
02.07.2008 09:10
ABONE OLgoogle

Yurtdışını adım adım takip eden Türk para ve sermaye piyasalarına siyasi arenadaki gerginlik darbe vurdu. Borsa yüzde 5.36'lık düşüşle sarsılırken sadece 1 günde 11 milyar Dolar eridi. Dolar 1.25 YTL'yi test etti.

Piyasa şok üzerine şok yaşıyor. Rekor kıran petrol fiyatları, ABD'li finans şirketlerine yönelik söylentiler ve son olarak İsrail'in İran'a saldıracağı haberleri dünya piyasalarını sarstı. Dışarıyı takip eden İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) dün siyasetten aldığı büyük darbeyle yüzde 5.36'lık düşüş yaşadı. İMKB'deki 1 günlük kayıp 11 milyar dolar oldu.

Yabancı söylentileri

Uluslararası yatırım bankası Lehman Brothers'ın yeni bir zarar açıklayacağı söylentileri ABD borsaları başta olmak üzere tüm dünya borsaları üzerinde etkili oldu. Lehman Brothers'ın hisseleri yüzde 11 oranında düşerek, 2000 yılından beri en düşük seviyesine indi. Bu da Wall Street bankasının zor durumda olduğu dedikodularına neden oldu. Bu söylentiler arasında kendisini ucuz bir fiyata satacağı da yer aldı.

Öte yandan Deutsche Bank'ın kárı ile ilgili olumsuz söylentiler, Merrill Lynch'nin İsviçreli Yatırım Bankası UBS'i Avrupa'nın en fazla tercih edilen hisseler listesinden çıkarması da global borsalardaki satışa hız kazandırdı. Yurtdışına asıl etki İsrail'in İran'ın nükleer enerji santrallerine saldırma ihtimalilin bulunması haberleri oldu. Avrupa borsalarında yüzde 2'nin üzerinde bir kayıp gündeme gelirken, ABD borsalarıda vadeli işlemlerde yüzde 1'in üzerinde değer kaybı kaydetti. Avrupa Merkez Bankası'ndan beklenen faiz artırımı doların değer kaybetmesinde büyük rol oynadı. Dolar uluslararası piyasalarda Euro karşısında 1.58 seviyesinin üzerinde işlem gördü. Carry trade pozisyonlarının kapatılmasında devam etti.

Ergenekon gerdi

Dışarıdan esen bu olumsuz rüzgara içeride siyasette iplerin gerilmesi eklenince Türk para ve sermaye piyasasında ortalık toz duman oldu. Ergenekon soruştuması kapsamında aralarında iki emekli generalin de bulunduğu 7 kişinin gözaltına alması piyasanın tadını tuzunu kaçırdı. Ayrıca dün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, AKP hakkında açtığı kapatma davasına ilişkin olarak Anayasa Mahkemesi heyetine 1.5 saat sözlü açıklama yaptı. Başsavcı AKP'nin kapatılması istemi bir kez daha tekrarladı. Bu da gerginliğin tırmanmasında önemli rol oynadı.

Borsa iki yıl önceye gitti

Yurtdışındaki olumsuz tablo içerideki siyasi alandaki endişelerle birleşince İstinye sırtlarında yüzde 5.36 lık bir deprem yaşandı. İlk seansta bankacılık hisselerine gelen satışların genele yayılmasıyla endeks yüzde 4.2 değer kaybederek 33.615 puan seviyesine indi. Ancak siyasi alandaki sert açıklamalar ve Avrupa borsaları ile ABD vadeli işlemlerinde artan kayıplar endeksin 32 bin puanla iki yılın en dip seviyesi ile iki yıl öncesine döndü. Borsa günü yüzde 5.36 oranında kayıpla 33.208 puandan kapattı. Borsada bir gündeki kayıp 11 milyar doları buldu.

UBS'in hisseleri on yıl geriye gitti

İsviçreli finans ve bankacılık grubu UBS'in, borsa değeri ABD'li savcıların bankayı Amerikan müşterilerinin gizli hesaplarını açıklamaya zorlaması sonrasında yüzde 6.1 oranında düşerek, on yıl önceki seviyesine indi. UBS hisseleri, İsviçre Borsası'nda 1.30 İsviçre Frangı düşerek, 20.14 Frank'tan işlem gördü. Savcılar ise, Zürih merkezli UBS'den, İsviçreli bankaların yardım ettiği vergi kaçırma olayındaki rolü için bilgi istedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde