Erdoğan'la TÜSİAD mütabık

Erdoğan'la TÜSİAD mütabık

BAŞBAKAN ERDOĞAN'LA TÜSİAD, CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ KONUSUNDA ANLAŞTI.

Erdoğan'la TÜSİAD mütabık
16px
24px
24.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Hüseyin Sümer/Erdal Şen'in haberi

TÜSİAD heyeti ile Başbakan Tayyip Erdoğan'ın hafta başında yaptığı görüşmenin içeriğine ilişkin ayrıntılar netleşmeye başladı.
Ziyarette cumhurbaşkanlığı seçiminin de gündeme geldiği öğrenildi. Alınan bilgilere göre taraflar, yeni cumhurbaşkanının taşıması gereken üç temel özellik konusunda mutabık kaldı.

Erken seçim istemeyen TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, cumhurbaşkanlığı için üzerinde durdukları üç noktayı ise şöyle sıraladı: “Cumhurbaşkanını bu Meclis seçmeli. Milletvekilleri arasından olmalı. Anayasa'da tarifi yapılan Cumhuriyet’in temel niteliklerini tartışmayan ve sistemle barışık biri olmalı.” Sabancı'nın kriterleri Erdoğan tarafından da kabul gördü.

Başbakan, “Cumhurbaşkanını bu Meclis seçecek. Tabii ki Meclis içinden bir isim olacak. Anayasa'ya sadakat konusunda da her arkadaşımız yemin etmiş. Hiçbir arkadaşımızdan bu konuda en ufak bir kuşkumuz ve endişemiz yok.” dedi.

CUMHURBAŞKANINI BU MECLİS SEÇECEK

Zaman, TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı ve Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Mustafa Koç’un geçtiğimiz salı günü Başbakan Erdoğan’la yaptığı görüşmenin arka planına ilişkin önemli bilgilere ulaştı. Başbakanlık’taki buluşmada ekonominin yanı sıra Türkiye’nin gündeminden düşmeyen cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri de ele alındı. Görüş alışverişinde bulunan patronlar kulübünün yöneticileri ile Erdoğan’ın, bu iki önemli konuda paralel düşündüğü tespit edildi. Zirvede seçimlerin zamanında yapılmasından yana görüş bildiren Sabancı, ardından Cumhurbaşkanlığı konusundaki düşüncelerini açıkladı. Şu konularda fikir birliğine varıldı: Türkiye’nin 11. cumhurbaşkanını bu Meclis seçecek. Çankaya Köşkü’nün yeni sakini, milletvekilleri arasından belirlenecek. Bu isim Anayasa’da belirtilen ilkelere sadık biri olacak.

Başbakan Tayyip Erdoğan, toplantının sonlarına doğru ise konuklarından “Görüşlerinizi her yerde paylaşmayın, gelin bize anlatın.” ricasında bulundu. Buna karşılık Ömer Sabancı, Kıbrıs konusunda biraz daha esnek olunmasını istedi. TÜSİAD yöneticileri, Başbakanlık Merkez Bina’daki 40 dakikalık zirvede, Başmüzakereci Ali Babacan’la ilgili görüşlerini de anlattı. AB müzakereleri ile ekonomi işlerini bir arada yürütmenin zorluğuna işaret eden Sabancı ve Koç, bu konuda koordinasyon eksikliği olduğunu ileri sürdü.

TÜSİAD’la hükümet arasında son tartışma Ömer Sabancı ile Devlet Bakanı Ali Babacan arasında yaşanmıştı. “Başmüzakereci bakanın bir ayağının devamlı yurtdışında olması gerekir.” diyen Sabancı, Babacan’ın ekonomi yönetimi ile AB ilişkilerini aynı anda sürdürmesinin artık gözden geçirilmesi gerektiğini ima etmişti. Bu açıklamalara tepki gösteren Babacan da TÜSİAD’ın sadece bir sivil toplum kuruluşu olduğunun altını çizmişti. TÜSİAD heyeti, geçtiğimiz salı günü yapılan ziyaretten memnun ayrılmıştı. Toplantının ardından konuşan Mustafa Koç, “Görüşme fevkalade sıcak bir atmosferde geçti.” açıklamasını yapmıştı. Koç, ‘’Hükümet ve TÜSİAD barıştı diyebilir miyiz?’’ sorusuna “Artık bunun yorumunu size bırakıyorum.’’ karşılığını vermişti. Görüşmeyi Zaman’a yorumlayan bir TÜSİAD üyesi de Koç ve Sabancı’nın kamuoyuna ‘hükümetle aramızda gerginlik yok’ mesajı verdiğine işaret etmişti. Aynı üye, “Kurumlar arasında bir kırgınlık yok; ancak kamuoyunda böyle yansıtılıyor.” ifadelerini kullanmıştı.

ÖMER SABANCI NE İSTİYOR?

Biz cumhurbaşkanlığı konusunda üç nokta üzerinde duruyoruz. Birincisi cumhurbaşkanının bu Meclis tarafından seçilmesi. İkincisi, milletvekilleri arasından olması. Üçü

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde