Erdoğan'dan sert Çankaya tepkisi

Erdoğan'dan sert Çankaya tepkisi

Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanı seçimi ile iligi spekülasyonlara sert tepki gösterdi. Erdoğan erken seçim isteyenlere "Demokratlığınız nerede kaldı" diye sordu.

Erdoğan'dan sert Çankaya tepkisi
16px
24px
13.12.2006 13:39
ABONE OLgoogle

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Sordukları ne? Erken seçime gidelim. Birileri böyle taleplerde bulunuyorlarmış. Şimdi aç tavuk kendini buğday ambarında sanırmış. Bir yılda seçim, bir buçuk yılda seçim, iki yılda seçim, üç yılda seçim. Buna alışmışlar'' dedi.

Erdoğan, parti genel merkezinde yapılan İl Sosyal İşler Teşkilat Toplantısına katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Erdoğan, genel merkeze girerken gazetecilerin cumhurbaşkanı seçimi ve erken seçime ilişkin sorular yönelttiğini hatırlattı. ''Sordukları ne? Erken seçime gidelim. Birileri böyle taleplerde bulunuyorlarmış. Şimdi aç tavuk kendini buğday ambarında sanırmış. Bir yılda seçim, bir buçuk yılda seçim, iki yılda seçim, üç yılda seçim. Buna alışmışlar'' diyen Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

ERKEN SEÇİMİN FATURASINI KİM ÖDÜYOR

''Peki bunun faturası kime kesiliyor. Bu nedir bu, hayatında affedersin, iki koyun gütmemiş olanlar, artık diyorlar ki erken seçim. Arkadaş, seçim olsa ülkeye ne kazandıracak, sen onu biliyor musun? Ekonomi bir yerden bir yere gelmiş. Ülkede ekonomiyi elinde tutan bütün kurumlar bir şey söylüyor, ne diyor? Erken seçim istikrarsızlıktır diyor. Biz bunu istemiyoruz. Kaldı ki bu kararı kim alacak, parlamento alacak, iktidar partisi alacak. Şu anda bir koalisyon iktidarı yok ki. 355 milletvekiline sahip bir iktidar var. Demokraside, bu iktidarın vereceği bir karardır. İktidarın böyle bir derdi yokken, size ne yahu. Ne oluyor. Böyle bir şeyin altına giriyorsunuz. Bayram değil seyran değil. Nereden çıktı bu iş. Sorarlar adama, önce iki sene önce bu işe başladılar. Erken seçim, erken seçim... Baktılar tutmadı, ara verdiler. Şimdi son yıla girdik tekrar başladılar. Efendim bu parlamento, cumhurbaşkanlığı seçimini yapmamalı, yapamaz. Ne demek o, hani siz yasalara sadıktınız. Hani siz anayasaya sadıktınız. Ne oldu, şimdi niye sadakatinizi ayaklar altına alıyorsunuz. Hani siz TBMM'ye saygılıydınız, hani siz demokratik parlamenter sisteme sadıktınız, hani siz demokrasi bağımlısıydınız. Ne oldu size?

 ''5 YIL YÖNETEMEDİLER DERLER''

Halkımız soracak, bunlar bu kadar samimiyetten uzak ki böyle bir kararı diyelim ki alsanız dahi yarın milletin karşısına çıktıkları zaman ne derler biliyor musunuz, 'iktidar, 5 yıl yönetemediler, erken seçime gitmek zoruna kaldılar' o zaman da öyle derler. Bunların kimliklerini çok iyi anlıyoruz. Bunlar, kapının arkasında farklı, önünde farklı konuşanlar. Ama biz bu oyuna gelmeyeceğiz. Çünkü, istikrarın ve güvenin egemen olduğu Türkiyemizde, biz bu ortamı, bu atmosferi kusura bakmasınlar onlara bozdurtmayız. Bu süreci biz aynı kararlılıkla devam ettireceğiz ve bu parlamento saygın bir parlamentodur. Dolayısıyla bu parlamento cumhurbaşkanını zamanı geldiğinde seçecek. Anayasa'nın amir hükmü ne ise onu yapacak. Ve kimse, cumhurbaşkanlığı seçimi ile alakalı olarak Anayasa'nın amir hükmü dışında bizden bir şey beklemesin. İkincisi, cumhurbaşkanlığı seçimini yaparız, yaptıktan sonra yine anayasanın amir hükmü genel seçimlerin nasıl yapılacağı hususundadır. Genel seçimler nasıl yapılacaksa bunu da biz aynı şekilde yine yaparız ve biz inanıyoruz ki şu anda parlamentonun içinde AK Parti dışındaki partilerin mensupları da milletvekili olarak söylüyorum; onların da erken seçim istediği yok ha... Bir daha parlamentoya giremeyecekler olabilir. Bundan dolayı vitrinde öyle konuşur gibi yapıyorlar ama içerde aslında öyle değil. Bunlar çok açık net gerçekler. Bunu da ben sizlerin şahsında halkımızın özellikle bilmesini istiyorum. ''

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde