Erdoğan'dan fındık açıklaması

Erdoğan'dan fındık açıklaması

ERDOĞAN: EYLÜLÜN 15'İNDEN SONRA YENİ FINDIK PİYASAYA GİRİNCE FİYATLAR DA OLUŞUR

Erdoğan'dan fındık açıklaması
16px
24px
08.08.2006 17:55
ABONE OLgoogle

Erdoğan, Hilton Oteli'nde yapılan Hazar Enerji Entegrasyonu'nun ödül törenine katıldı. Hilton Oteli'ne gelişinde gazetecilerin bugün gerçekleştirilen Fındık Komisyonu toplantısına ilişkin sorularını yanıtlayan Erdoğan, TMO'nun yeni dönemde Tarım Bakanlığı'nın riyasetinde fındık almasına karar verdiklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, yapılacak bir protokolle de Fiskobirlik'in depolarından ve uzmanlarından da istifade edilerek alımın gerçekleştirileceğini kaydetti. Erdoğan, bu arada fındık üreticisinin geleceğe yönelik endişelerini de ortadan kaldırmayı hedefleyen Sanayi ve Ticaret Bakanlığı riyasetinde TMO'nun da içinde olacağı lisanslı fındık depoculuğu başlatmak için acil bir çalışma yapılacağını belirtti.

Bir gazetecinin, 'Arz fazlası fındıkların devlet tarafından alınacağı sonucu mu çıkıyor?' sorusu üzerine Erdoğan, ' Şu anda arz fazlası olan diye bir şey yok. Fındık alımı yapılacak. Bunun ne kadarını özel sektör, ne kadarını TMO yapacak bunu piyasa şartları belirleyecek' dedi. Başbakan Erdoğan, 'Fiskobirlik'in 2005 borçlarıyla ilgili bir kolaylık getirilecek mi?' sorusunu ise, 'Ben geçmişi konuşmuyorum, geleceği konuşuyorum' diye yanıtladı. Fındık taban alım fiyatının belirlenip belirlenmediğine yönelik soru üzerine Erdoğan, 'Bu fiyatın belirlenmesi için piyasanın oluşması lazım. Onun için Eylülün 15'inden sonra yeni fındık zaten piyasaya girecektir. Piyasaya girdikten sonra bu fiyatlar da oluşur' karşılığını verdi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde