Erdoğan randevu vermeyince

Erdoğan randevu vermeyince

Türkiye"nin yabancı sermaye çekmek için kurduğu Yatırım Danışma Konseyi"ni kriz vurdu

Erdoğan randevu vermeyince
16px
24px
20.05.2008 08:16
ABONE OLgoogle

Toplantı için Başbakan"dan gün alınamadı. Haziran"ın ikinci yarısında yapılacağı söylenen toplantıya kimlerin katılacağı da bilinmiyor.

DÜNYANIN sayılı şirketlerinin başkan ve CEO gibi üst düzey yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen Yatırım Danışma Konseyi"nin 5"incisi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın programını bekliyor. Haziran ayının ikinci yarısında yapılacağı bildirilen ancak hangi tarihlerde ve nerede yapılacağı netleşmeyen toplantıya hangi şirketlerin temsilcilerinin katılacağı da bilinmiyor.

Hazine Müsteşarlığı yetkilileri, programın netleşmesi için Başbakan Erdoğan"ın programının beklendiğini belirtirken, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Tahir Uysal da, “Konsey, Haziran"da yine İstanbul"da toplanacak. Ancak hangi tarihte ve hangi otelde olacağı belli değil. Kimlerin katıldığını da henüz bilmiyoruz. Liste Hazine Müsteşarlığı tarafından son ana kadar gizli tutuluyor” açıklamasını yaptı.

Liste sürekli değişti

TOBB, TÜSİAD, YASED ve TİM başkanlarının da katıldığı Yatırım Danışma Konseyi"nin en gösterişli toplantısı ilk toplantıydı. Bu toplantıda konsey üyeleri her yıl aynı dönemde toplanma kararı aldı. Mart 2004"teki ilk toplantıya dönemin Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn, IMF Avrupa Direktörü Michael Deppler, Ford Motor Avrupa, Fiat, Toyota, Citigroup, Arcelor, Lafarge, Pirelli, ISCAR, Hyundai, Nestle gibi devlerin başkan ve CEO"ları katılmıştı. Ancak daha sonraki toplantılarda hem şirketlerin büyüklüğü hem de temsilcilerinin unvanları değişti.

Dünya başkanları ve CEO"ların yerini çoğunlukla Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölge başkanları aldı. Geçen yıl 11 Haziran"da yapılan toplantıya ise Benetton, Indesit, Mango, Novartis, Eldorado Gold Corp., AlShaya gibi grupların yöneticileri geldi. Citi, Metro, Fiat, BNP Paribas, ISCAR, Hyundai Avrupa ve Toyota Avrupa ise 2004"ten bu yana tüm toplantılara katılıyor.

Bu yıl yabancı sermaye 15 milyar doları zor bulacak gibi görünüyor

Yıllar Doğrudan sermaye girişi (Milyar $)

2003 1.751

2004 2.785

2005 10.031

2006 19.989

2007 22.030

2008 4.381*


* 2008 Ocak-Mart dönemi

Necla Dalan/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde