Erdoğan darbe planını nasıl öğrendi?

Erdoğan darbe planını nasıl öğrendi?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Nokta dergisinde yayınlanan Sarıkız darbe planının ayrıntılarını...

Erdoğan darbe planını nasıl öğrendi?
16px
24px
28.02.2008 08:45
ABONE OLgoogle

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Nokta dergisinde yayınlanan Sarıkız darbe planının ayrıntılarını bir ihbar mektubuyla öğrendiğini anlattı. Tayyar, 'Operasyon Ergenekon/Gizli Belgelerde Karanlık İlişkiler' adlı kitabında, derin devlet ve çete yapılanmalarıyla ilgili önemli belgeleri ilk kez yayınlıyor. Derginin haberine göre 2003-2004'te Şener Eruygur, Aytaç Yalman, Özden Örnek ve İbrahim Fırtına'nın kuvvet komutanlıkları sırasında yaşanan Sarıkız darbe planı emekli bir albayın uyarı ve itiraflarla dolu mektubuyla deşifre ediliyor.

Tayyar'a göre darbe planları, derin devlet ve çeteleşme faaliyetleri konusunda Emniyet kanalıyla bilgilenen Başbakan Erdoğan ve yetkililer, bu son mektupla olayın vahametini daha net görmeye başladı. Mektup şöyle başlıyor: "Özellikle son dönemde Türkiye Cumhuriyeti 59. hükümet üyeleri ve icraatları aleyhinde yürütülen 'psikolojik harekât' kapsamında sistematik bir biçimde yıpratıcı ve yıkıcı çalışmalar başlatılmaktadır. Bu faaliyetler, çekirdek kadrosunu bir kısım TSK mensubunun oluşturduğu, emekli askerî personel ile bazı sivil şahısları da kapsayan ve etki alanları oldukça geniş organizasyon tarafından yapılmaktadır." Mektupta isim konmadan Ergenekon'un tarifi yapılıyor ve devamında Türkiye'de yürütülen kapsamlı psikolojik harekât anlatılıyor. Ayrıca Şamil Tayyar, Başbakan'a 2002 ile 2007 arasında 12 kez suikast kurulduğunu açıklıyor.

Medyaya ve çetelere biçilen rolleri de dile getiren iki sayfalık mektubun belki en ilginç bölümü, psikolojik harekâtın örneklerinin verildiği satırlar: Rektörlerle görüşülerek öğrencileri hükümet aleyhinde eylemlerde bulunulmasına çalışıldı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde