EPDK'nun umudu 2009'da

EPDK'nun umudu 2009'da

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, özelleştirmede umudunu 2009'a bağladı

EPDK'nun umudu 2009'da
16px
24px
22.10.2008 16:12
ABONE OLgoogle

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, 2009 yılında da devam edecek özelleştirme sürecinin, bir çarpan etkisiyle özel sektör yatırımlarına ivme kazandıracağına inandığını söyledi.

ENERJİSA tarafından yapımı gerçekleştirilecek, Bandırma Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali, Adana Kavşak Bendi Hidroelektrik Santrali, Kahramanmaraş Hacınınoğlu Regülatör ve Hidroelektrik Santrali'nin temelleri, canlı yayınla eş zamanlı olarak atıldı.

Köktaş, Bandırma'daki törende yaptığı konuşmada, söz konusu üç projenin ülke ekonomisine yılda 8 milyar kilovat saat elektrik enerjisi kazandıracağını kaydetti.

Bu santraller için toplam 775 milyon avroluk bir yatırım gerçekleştirileceğini belirten Köktaş, geçen Temmuz ayında Başkent Elektrik Dağıtım Şirketi'nin ihalesini de kazanan Sabancı ve Verbund şirketlerinin, dünyadaki tüm olumsuz koşullara rağmen yatırımlarını hızla sürdürerek, hem ülkede hem de enerji sektöründe tesis edilen rekabetçi enerji piyasasına duydukları inancı gösterdiklerini anlattı.

Önümüzdeki günlerde tüm devir işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte özel sektörün toplam elektrik dağıtımındaki payının 10 kat birden artmış olacağını belirten Köktaş, "İnanıyorum ki 2009 yılında da devam edecek özelleştirme süreci, bir çarpan etkisiyle özel sektör yatırımlarına ivme kazandıracaktır" dedi.

Köktaş, enerjinin her dalında daha rekabetçi ve çok oyunculu bir piyasa yapısı oluşturmaya yönelik çalışmalar sayesinde ülkenin geleceğinin parlak olduğunu belirtti.

Çok oyunculu bir piyasa yapısı oluşturma yönündeki siyasi kararlılık ve işleyen piyasa kanunlarının varlığıyla tüm kurumların uyum içinde çalışmaları sayesinde, Türkiye'de enerji sektörünün önünün son derece açık olduğunu ifade eden Köktaş, şöyle konuştu:

"ENERJİSA şirketi yöneticileri ve çalışanları da adeta Türkiye enerji sektörünün yolunu açan kar küreyicileri gibi çalışmakta ve kendilerini takip eden şirketlere rekabetçi enerji piyasasının yolunu açık tutmaktadır. Bugüne kadar kurumumuzdan lisans alan ve yatırımları sürmekte olan özel sektör projelerinin ekonomik büyüklüğü 33 milyar YTL'ye ulaşmıştır. Yaklaşık 22 bin 600 megavat gibi yüksek bir kurulu güç büyüklüğünü ifade eden bu projelerin yarıya yakın bölümünü hidroelektrik santral yatırımları oluşturmaktadır. Tüm yatırımcılarımızın önünü açarak yatırımlarını kolaylaştırmaya yönelik her türlü desteği vermeye hazırız."

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde