Emniyetten "Kara Büyü" ve "Kuralsızlar" operasyonu

Emniyetten "Kara Büyü" ve "Kuralsızlar" operasyonu

İstanbul Emniyet Müdürlüğü iki önemli operasyona daha imza attı.

Emniyetten "Kara Büyü" ve "Kuralsızlar" operasyonu
16px
24px
28.04.2008 13:55
ABONE OLgoogle

İstanbul polisi tarafından çeşitli hırsızlık ve soygun olaylarına karışan 3 ayrı çeteye operasyon düzenlendi. İstanbul'da fal bakmak ve yardım toplamak bahanesiyle evleri soyan hırsızlık şebekesi ile ilgili 25'i kadın 50 kişi, kuyumcu soygunlarını gerçekleştirdikleri belirtilen 3'ü bayan 19 kişi ve oto hırsızlık olaylarına karıştıkları belirlenen 19 kişi olmak üzere toplam 88 zanlı yakalandı.

İstanbul İl Emniyet Müdürü Celallettin Cerrah, Gayrettepe Emniyet Müdürlüğü binasında yaptığı basın açıklamasında 3 ayrı önemli operasyon gerçekleştirdiklerini anlattı. Cerrah, İstanbul, Ankara, Bolu, Düzce, Kırıkkale ve Kocaeli illerinde tespit edilen 23 adrese eş zamanlı gerçekleştirilen "Karabüyü" operasyonunda 25'si kadın toplam 50 kişinin gözaltına alındığını kaydetti.

Yapılan açıklamaya göre bu kişilerin Bakırköy, Esenler, Bahçelievler ve Bağcılar ilçelerinde belirledikleri evlere fal bakma bahanesiyle girerek, "Sizin evde büyü var. Altınları bir beze sar getir büyüyü bozacağım" diyerek altınları çaldıkları iddia edildi. Şebekenin liderliğini Sedat P. ve eşi Şahsene P.'nin yaptığı, İstanbul dışında oturdukları belirlenen şebekenin görev dağılımını da karı-kocanın gerçekleştirdiği belirlendi.

Polis yaptığı çalışmada şebekenin tüm çalışma sistemini de ortaya çıkardı. İstanbul dışında oturdukları belirlenen hırsızlık şebekesinin görev dağılımına göre işe çıktıkları saptandı. Kadınların el çabukluğu ile hırsızlık yaptıkları belirlenen şebeke de erkeklerin özel şoför, altınları bozma ve benzeri görevlerde yer aldıkları öğrenildi. Hepsi birbiri ile akraba olan şebekenin şu ana kadar 103 ayrı olaya karıştığı tespit edildi.

İstanbul Emniyet Müdürü Cerrah yaptığı açıklamada İstanbul'da çeşitli ilçelerde değişik yöntem kullanarak vatandaşı soydukları belirlenen hırsızlık şebekesini çökerttiklerini söyledi. Cerrah "Ülkemiz genelinde ve çoğunluğu ilimiz olmak üzere, kişilerin dini duygularını kullanarak büyücülük ve falcılık suretiyle hırsızlık yapan organize suç örgütüne yönelik düzenlenen 'Karabüyü' operasyonunda 25'si kadın toplam 50 kişi gözaltına alındı. Yakalanan şahıslar ilimizde 2007 ve 2008 yıllarında sadece falcılık ve büyücülük suçundan 103 olayları aydınlandı." dedi.

Kuralsız çete de çökertildi

İstanbul'da 3 ayrı kuyumcu soygunu ve Bursa'da bir kişinin öldürülmesi olayına karıştıkları belirlenen bir başka çete ise "Kuralsızlar" operasyonu ile çökertildi. Operasyonda 3 kadın 19 kişi gözaltına alındı. Yapılan soruşturma da çetenin kendilerini "Kuralsızlar Çetesi" olarak adlandırdıkları ve silahlarında kullandıkları mermi kovanlarının üzerine "krlsr" yazdıkları belirlendi. Gerçekleştirdikleri olayların kendileri tarafından bilinsin diye ateş ederek geriye yazılı boş kovan bıraktıkları öğrenildi.

Yapılan incelemede çetenin Kartal'da 14 Ocak 2008 tarihinde Yunus kuyumculuğu soymaya kalkarken kuyumcu Cuma Bektaş'ı yaraladıkları ancak soygunu gerçekleştiremedikleri öğrenildi. Maltepe'de 23 Ocak günü Aslan Kuyumculuk'tan 4.5 kilo altın ve 11 Şubat günü Bağcılar'da Elif Kuyumculuk'tan 2.5 kilo altın çaldıkları belirlendi. Polis tarafından aranırken Bursa'da bir kuyumcu soygunu gerçekleştirmek için 22 Nisan tarihinde çalmak istedikleri aracın sahibi Lokman Çiftçi'yi öldürdükleri belirlendi. Olay yerinde ise "krlsr" yazılı boş kovan bulunduğu belirtildi.

Çetenin liderliğini ise Yavuz K.'nın yaptığı belirtildi. Asayiş Şube Müdürlüğü'nde sorgulanan çetenin tetikçisi Selçuk T.'nin olduğu ve soygunda elde edilen altınları ise Sevda T., Zehra U. ve Sabriye T.'nin sattıkları öğrenildi.

Oto hırsızlarına yönelik operasyon yapıldığını belirten Cerrah, "Başta Beylikdüzü, Kağıthane, Güngören, Silivri ve Büyükçekmece ilçelerinde meydana gelen oto hırsızlığı ve sahtecilik suçları ve ayrıca Hollanda, İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne daha önceden sahte evraklarla 34 adet iş makinesi ihraç ettikleri ve 9 adet iş makinesinde sahte evraklarla İngiltere'ye göndermek üzere hazırlık yapan 19 kişi yakalanmıştır." dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde