Eleştirilere Terim'den sert cevap

Eleştirilere Terim'den sert cevap

Fatih Terim; O arkadaşlara zamanında forma verdim. Ama hiç teşekkür edeni görmedim.

Eleştirilere Terim'den sert cevap
16px
24px
19.05.2008 23:28
ABONE OLgoogle
Milli takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Türk futbolunun tepe noktasında olduğunu, kendisine yönelik eleştirilerin olabileceğini ancak saygıyıda elden bırakılmaması gerektiğini söyledi.

EURO 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası öncesi Almanya'da kamp yapan ay-yıldızlı ekibimizde teknik direktör Fatih Terim bir basın toplantısı düzenleyerek hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

Milli takımın başında bulunduğu süre içinde eleştirilere maruz kaldığını belirten Terim, ''Her ülkenin milli takımında bir tane teknik adam vardır. O insan kimse ülke futbolunun en tepe noktasına gelmiştir. Futbolunun her şeyinden sorumludur. Kamuoyunda ulu orta yıpratılmaz. Çünkü onun saygınlığı futbolun saygınlığıdır. Ben de benden öncekilere de gerekli saygıyı gösterdim. Şimdi aynı saygıyı ben bekliyorum'' dedi.

''MİLLİ MAÇLAR BİTMEZ''

Milli takıma çağrılmayan oyuncuların eleştirilerinede değinen Terim, ''Milli takıma çağrılmayan oyuncuların şikayetleri bizi sevindiriyor. Buranın ne kadar büyük bir mertebe olduğunu gösteriyor. Avrupa Şampiyonası'nda milli forma altında mücadele etmek istemeleri de güzel. Ancak bu milli maçlar bitmez. Bugün bunlar yarın onlar mücadele eder'' diye konuştu.

''FUTBOLCULARIM ELEŞTİRİLERDEN RAHATSIZ''

Milli takımı açıkladıktan sonra kadroya yönelik yapılan eleştirilere bir son verilmesini isteyen Fatih Terim, ''Milli Takım açıklandıktan sonra alınmayan oyuncularla ilgili dünyanın her tarafında kritikler olur. Bu bir gerçektir. Çünkü herkesin farklı düşüncesi olur. Belirli bir sürece geçtikten sonra buna kimin faydası olur anlamış değilim. Bunun devamının kimseye faydası olmadığını ve ülkesini temsil etmek için burada olanlara da saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Şu anda kadroda olmayanlar konusunda tartışmak, abartmak kadroda olup hazırlanmaya çalışanlara saygısızlıktır. Zaten yeterince yapılmıştır o niye yok bu niye yok. O sizin söylediğiniz arkadaşlara forma verdim. Ama hiç teşekkür edeni görmedim. O zaman tenkit etme hakkınız da yok. Oyuncularımız da bunlardan bir hayli rahatsız. Milli takımla aramıza mesafe koymayalım. Milli takım hepimizin milli takımı. Şu takımdan bu takımdan diye ayırmayız. Şu da olmalıydı bu da olmalıydı çok doğaldır. Ama bunu uzatmanın bir anlamı yok'' dedi.

''GURBETÇİLERİMİZDEN ANLAYIŞ BEKLİYORUZ''

Milli takımın kamp yaptığı bölgede çok sayıda gurbetçi vatandaşın bulunduğunu belirten Fatih Terim, kendilerine gösterilen ilginin bazen futbolcuları olumsuz yönde etkilediğini açıkladı. Terim, ''Aşkın ölçüsü sevmektir. Gurbetçilerde bizi ölçüsüz seviyorlar. Özlemlerini ve duygularını anlayabiliyorum. Ancak bir yerden de antrenman yapmak zorundayız. Bizim destekçilerimiz çok fazla olacaktır. Bu önemli bir avantaj olduğu gibi ciddi bir de sorumluluktur. Beklentilerin çok yüksek olduğunu gösterir. Bu beklentilere cevap vermeye çalışacağız. Milli takım Türkiye'nin aynası. Buraya çok farklı kültürlerden insanlar geliyor. Biz farklılıkları birleştirmenin bir zenginlik olduğunu düşünüyoruz. İstiyoruz ki insanlarda bizi kucaklasın. Afrikadan, Asyadan birçok insanın da bizi tuttuğunu biliyoruz. Bu sevgiye layık olmak için buradayız. Ülkemizi temsil ettiğimizin bilincinde hareket ediyoruz'' dedi.

''YÜKSEK BEKLENTİLER ÜZERİMİZDE BASKI OLUŞTURABİLİR''

Türk halkının şampiyonada kendilerinden büyük beklenti içinde olduğunu bildiklerini açıklayan Terim, ''Uluslararası alanlardaki başarı özlemi bu beklentinin yüksek olması otomatik olarak bir baskı oluşturuyor. Ancak biz futbolcularımızı bu uçlarda ortaya çekmeye çalışıyoruz. Psikolojik denge oluşturmaya çalışıyoruz. Uluslararısındaki başarı isteği ve özlemi ülkemiz adına çok fazla olmadığı için böyle bir beklentinin zaman zaman bazı gerçeklerden uzaklaşıp romantik düşünmemizi sağlıyor. Avrupa Şampiyonası'na katılmanın önemli bir başarı olduğu, Türkiye'nin burada olmasının önemli olduğu ve ay-yıldızın böyle bir turnuvada olmasının önemli olduğunun bilinmesi gerekir. Oraya gelen herkesin rengi kırmızı beyaz olacak. Biz de hata yapabiliriz ama en azını yapmaya çalışıyoruz. Futbolcu seyirci birleşmesine çok ihtiyacımız var'' diye konuştu.

''İLK MAÇI KAYBETMEZSEK GRUPTAN ÇIKARIZ''

Gruptan çıkmanın her türlü hesabını yaptıklarınıda ifade eden Fatih Terim, ''Bugünlerde insanlar her şeyin fiyatını biliyorlarda değerini pek bilmiyorlar. Matematiksel olarak baktığımızda ummadığınız puanın da sizi bir üst tura taşıyacağı muhakkak. Beraberliklerle final oynayabilirsiniz. Gruptan çıkmak için iki galibiyet hatta bir galibiyet bir beraberlik yetebilir. Ancak bizim böyle bir hesabımız yok. Hep kazanmak için sahaya çıkıyoruz. İlk maçı kaybetmezsek gruptan çıkabileceğimize inanıyorum'' dedi.

''DEĞİŞİK SİSTEMLERE GİDEBİLİRİZ''

Gerektiğinde karşılaşma esnasında sistem değişikliğine gidebileceklerini söyleyen Terim, ''Uzun zamandır birlikte olduğumuz arkadaşlar var. Futbol hücum ve defans arasında geçen oyundur. Hızlı bir oyun istiyoruz. Numaralar takıldığımız yerler değil. Oyun anlayışımız felsefemizdir. Kalıcı olması gereken bayşarılı olması gereken budur. Takımızın sistemden sisteme geçecek olgunluğa ulaştığını düşünüyorum. Teknik direktör saha içinde oyuncuların yerini değiştirebilmeli. Bizim takımımızda pozisyonlarını değiştirerek oyuna müdahele etme şansımız var. Defans ve hücum da çabucak konsantre olacak bir takım göreceksiniz. Sahayı enlemesine boylamasına blyün dar vev kısa alanda oynayacak bir takım göreceksiniz. Bizde Tuncay var santrafor kenar oynar. Yıldıray orta saha hücumarkası oynar. Gibi oyuncularla esneklikler sağlanabilir. Değişmeyecek tek şey oyun felsefesi olacak'' açıklamasını yaptı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde