Elektrik üreticilerine baskın

Elektrik üreticilerine baskın

REKABET KURUMU, İHBAR ÜZERİNE ELEKTRİK ÜRETİCİLERİ DERNEĞİNE BASKIN YAPTI.

Elektrik üreticilerine baskın
16px
24px
14.07.2006 11:24
ABONE OLgoogle

Elektrik üretiminin yüzde 17’sini gerçekleştiren ve maliyetler nedeniyle üretimlerini durdurmak isteyen üreticilerin belgelerine, rekabete engel oldukları yönünde ihbar alındığı gerekçesiyle el konuldu.

Rekabet Kurumu ekibi, 10 Temmuz Pazartesi günü, Elektrik Üreticileri Derneği’nin Ankara’daki ofisine bir baskın düzenledi. Elektrik üreticilerinin rekabete engel olduğunu yönünde ihbar aldıklarını söyleyen Rekabet Kurumu personeli, derneğin bütün evraklarını inceledi, bazı belgelere el koydu.

“YÜZDE 17 İLE REKABET ENGELLENİR Mİ?”

Elektrik Üreticileri Derneği yetkilileri ise baskın ekibine, dernek üyesi üreticilerin, toplam elektrik üretiminin yüzde 17’sini gerçekleştirdiğini, bu oranla rekabete nasıl engel olacakları sorusunu yönelttiler. Yetkililer ayrıca, devletin, doğalgaz başta olmak üzere girdi maliyetlerindeki büyük artışa rağmen elektriğe zam yapmamasının değerlendirilmesi gerektiğini söylediler.

“AL YA DA ÖDE İNATLAŞMASI”

Elektrik üreticileri, maliyetin altında satış yaptıkları gerekçesiyle üretimi birer birer bırakırken, elektrik krizinde elektrik vermedikleri gerekçesiyle Enerji Bakanlığı’nın tepkisini çekmişti.

Şirketlerin üretimi bırakma isteği de Enerji Bakanlığı’na bağlı BOTAŞ’ın sözleşmeye dayalı olarak söylediği, “doğalgazı almasanız da ödeyeceksiniz” tavrıyla engelleniyor. Enerji üreticileri de bu nedenle, zararına üretime zorlandıklarından yakınıyorlar.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde