Elektrik dağıtımında kriterler ağırlaştırıldı

Elektrik dağıtımında kriterler ağırlaştırıldı

ÖİB, dağıtım özelleştirmelerine katılacaklarda aranacak koşulları belirledi. Teknik kriterleri sağlayan tek şirket Kayseri Elektrik olduğu için ihaleye katılma konusunda mali güç zorunlu hale getirildi.

Elektrik dağıtımında kriterler ağırlaştırıldı
16px
24px
02.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Özelleştirilme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), dağıtım özelleştirmelerine katılacak kuruluşlarda aranacak koşulları belirledi. Teknik kriterler 0.4, mali kriterler 0.6 puan değerinde olacak. 0.5 puan alan ihaleye katılabilecek. Teknik kriterleri Türkiye’de sağlayan tek şirket Kayseri Elektrik olduğu için, ihaleye katılmak için mali güç zorunlu hale geldi. ÖİB, 20 dağıtım bölgesinin özelleştirme ihalelerine katılım için dört şarttan oluşan ön yeterlilik kriterleri arayacak.

Kriter aranacak

Birinci teknik yeterlilikte, ihalesi yapılan dağıtım bölgesinin yıllık enerji satış rakamı kadar elektrik satışının en az üç yıl boyunca yapılmış olması şartı aranacak. Bu kriter için şirketlere 0.2 puan verilecek.

İkinci teknik yeterlilikte, ihalesi yapılan dağıtım bölgesinin müşterisi kadar müşteriye en az üç yıl boyunca dağıtım hizmeti vermiş olmak koşulu aranacak. Bu kriter için de 0.2 puan verilecek.

Böylece teknik kriterlerden toplamı 0.4 puan olacak. Söz konusu iki teknik kriteri, Türkiye’de yalnızca Kayseri Elektrik karşılayabiliyor. Bu nedenle şirketler arasındaki asıl yarış mali yeterlilikte olacak.

Sermaye yeterliliği

Birinci mali yeterlilik kriterinde, alıcının özsermayesinin, satılan dağıtım bölgesinin defter değerinin en az yüzde 65’i kadar olması koşulu aranacak. Özsermaye, denetlenmiş mali tablo ile belgelendirilecek. Bu kriter için şirketlere 0.3 puan verilecek.

İkinci mali yeterlilik kriterinde, alıcının duran varlıklarının, satılan bölgenin defter değerinin en az yüzde 50’sine ulaşması şartı olacak. Bu kriter için de şirketlere 0.3 puan verilecek. Böylece mali yeterlilik ağırlığı 0.6 puan olacak. Toplam 1 puanlık önyeterlilik kriterlerinden 0.5 puan alan şirketler ihaleye katılabilecek. Teknik kritere uyan tek yerli şirket olduğu için, mali yeterlilikte yarışacak olan şirketler, güçleri yetmezse Ortak Girişim Grubu (OGG) oluşturup, mali yeterlilik kriterlerini sağlamaya çalışacaklar.

Belirlenen kriterlerle, enerji dağıtım özelleştirmesine; büyük yerli sermaye, çok ortaklı yerli sermaye ile yabancılar ve yabancı ortaklı gruplar damgasını vuracak.

Açık artırma

Önyeterliliği geçen şirketler, ihalede, dağıtım bölgelerinin yüzde 100 hissesinin değeri olarak verecekleri tekliflerle yarışacaklar. Şirketler nihai pazarlık görüşmesinde önce kapalı zarfla teklif verecekler. Daha sonra açık artırma bölümüne geçilecek. Açık artırmada en yüksek hisse değerini teklif eden şirket ihalenin galibi olacak. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) onayına sunulan işletme hakkı devir sözleşmelerindeki bedeller ise sabit kalacak.

Kasıt yok kusur var

ENERJİ Bakanlığı’nın 1 Temmuz’da 13 ilde yaşanan elektrik kesintiyle ilgili açtığı soruşturması tamamlandı. Teftiş Kurulu, olayda kasıt değil, kusur bulunduğu sonucuna vardı. Açığa alınan Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEıAŞ) Genel Müdürü İlhami Özşahin’in durumu da Bakan Hilmi Güler’in takdirine bırakıldı. Bakan Güler’inn talimatıyla soruşturma başlatan Teftiş Kurulu Başkanlığı, çalışmasını tamamlayıp raporunu Güler’e sundu. Raporda, kesinti gecesi görevde bulunan personelin uygulamalarında hatalı olduğu kaydedildi. Kasıt ya da sabotajın söz konusu olmadığı, kusur bulunduğu ifade edildi.

Kesinti günü izinde olan TEİAŞ Genel Müdürü İlhami Özşahin, göre

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde