Eker: Fıskobirlik fındık fiyatlarını hükümete sormadan açıklamıştır

Eker: Fıskobirlik fındık fiyatlarını hükümete sormadan açıklamıştır

Fıskobirlik ile hükümet arasındaki tartışma büyüyor. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Fıskobirlik'in fındık fiyatlarını hükümete danışmadan açıkladığını belirterek...

Eker: Fıskobirlik fındık fiyatlarını hükümete sormadan açıklamıştır
16px
24px
11.07.2006 16:00
ABONE OLgoogle

Fıskobirlik ile hükümet arasındaki tartışma büyüyor. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Fıskobirlik'in fındık fiyatlarını hükümete danışmadan açıkladığını belirterek; "Fındık fiyatları hüküme sorulmadan, hiçbir ilişki kurulmadan Fıskobirlik tarafnıdan açıklandı. Fıskobirlik özerk bir yapıdadır, 2 kattrilyonluk borcunu hükümet silmiştir" dedi.

Bir dizi ziyaret ve temel atma töreni için geldiği Bursa'da ilk olarak Bursa Valisi Nihat Canpolat'ı makamında ziyaret eden Bakan Eker, burada yaptığı açıklamada, Tarım ürünleri Sigorta Kanunu'nun yasalaştığını ve 1 Haziran'dan itibaren sigorta uygulamasının başladığını söyledi. Uygulamanın Türkiye'de ilk olduğunu anlatan Bakan Eker, sigorta piriminin yarısını hükümet olarak karşılayacaklarını, artık don ve sel baskınlarına karşı üreticinin ürünlerini tarlada sigorta yaptırabileceğini kaydetti. "Bu 76 yıllık bir rüyadır. Sigorta poliçelerini üreticilerimize dağıtıyoruz. Çiftçilerimiz ürünlerini sigorta yaptırdığı sürece pirimlerinin yüzde 50'sini biz karşılayacağız" dedi.

Valiliğin ardından AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Bakan Eker'e, gazeteciler Fıskobirlik ile Başbakan Erdoğan arasındaki tartışma soruldu. Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FISKOBİRLİK) Genel Müdürü Cemal Öztürk'ün "Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından sonra fındık fiyatları düştü" değerlendirmesinin yanlış olduğuna dikkat çeken Bakan Eker; "Bu değerlendirme yanlış ve yerinde olmayan bir değerlendirmedir. Başbakan ile FISKOBİRLİK arasında bir ilişki kurulması haksızlıktır, doğru değlidir. Başbakan fındık üretkicilerinin durumunu dikkate almak suretiyle birliğin borçlarını silmiştir. Dolayısıyla amaç sadece FISKOBİRLİK değil Türkiye'deki fındık üreticilerinin birlik üzerinden cezalandırılmasını önlemektir. O nedenle birliğin cezaları, borçları hükümet tarafnıdan ödenmiştir. Bu bağlamda Başbakan'ın talimatıyla birliğin 2 katrilyona yakın borcu ödendi. Bu Fıskobilirlik üreticileri için başbakanın aldığı bir karardır" diye konuştu.

Tarım Bakanı Eker, Türkiye'de son yıllarda meydana gelen doğal afetler nedeniyle çiftçilerin 8.7 trilyon YTL civarında zararı olduğuhnu, bu paranın önümüzdeki 15 gün içerisinde üreticilere öeneceğini açıkladı. Zararının 4.5 trilyon YTL'lik kısmının ödendiğini geri kalanın ise önümüzdeki günlerde ödeneceğini anlatan Bakan Eker, köy bazlı yatırım projesini de hayata geçirdiklerini söyledi. Bursa'nın pilot bölge seçildiği projeye katılacak üreticilere yapacakları yatırımın yüzde 50'sini hibe olarak vereceklerini söyledi. Bakan Eker, uygulamaya büyük rağbet olduğunu, belli bir limite kadar olan bölümün yarısının hükümet tarafnıdan karşılanacağını söyledi. Bakan Eker, parti ziyaretinin ardından Botanik Park'ta yemek yedi.

Bursa/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde