Ege Metal'in musluğu kesildi mi?

Ege Metal'in musluğu kesildi mi?

Erol Evcil'in işletmesini devraldığı Ege Metal'in eski sahipleri, fabrikanın "haksız yollarla" üçüncü kişilerin eline geçtiği iddiasıyla hukuki süreç başlattı ama kimseden "çıt" çıkmıyor!

Ege Metal'in musluğu kesildi mi?
16px
24px
11.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle
Demir - çelik sektöründe faaliyet gösteren Ege Metal'i vadeli satış işlemiyle devralan Say Metal'in Erol Evcil'in eline geçmesi fabrikanın eski sahiplerini harekete geçirdi. 1985 yılında Ege Metal'i kuran Yiğit ailesi (Yüzde 49 Yiğit, yüzde 49 Mustafa Ergül) "hak arama" mücadelesi başlattı. İlgili dosya BDDK tarafından incelemeye alındı.
Vakıfbank'a olan 60 milyon dolarlık borcuna karşılık, işletmeyi kiralayan Say Metal'in adını değiştirerek ERG Metal olarak faaliyetlerine devam etmesi kamuoyuna "Evcil-Çakıcı ortaklığı" olarak yansımıştı.

Vakıfbank'ın kiracısı
Ege Metal, 1985 yılında Mustafa Ergül ve Mehmet Yiğit tarafından kurulmuştu. Ancak işletme 110 milyon dolara ulaşan elektrik ve Vakıfbank kredi borçları nedeniyle icradan satışa çıktı. Talibi çıkmayan işletmeye 2002 yılında Vakıfbank el koydu. Banka fabrikanın işletmesini, Rahmi Sezai Özen ve Ahmet Büyükdoğan'ın kurduğu Say Metal'e 10 yıllık ödeme planı ile devretti. Fabrikanın sahipleri bu süre içinde borçlarını ödeyip, fabrikanın sahibi olacaklardı. Banka bu yolla "kirasını öde-işlet-sahip ol" modeli geliştirdi.
Nesim Malki cinayetinin azmettiricisi olarak tutuklanan ve 34 ay hapis yatan Evcil'in, Ahmet Büyükdoğan'la ilişki kurarak Say Metal'in hisselerini ele geçirdiği iddia edildi. Evcil'in ERG Metal işletmesi fabrikanın yönetimini üstlendi. Bu süre içinde görüştüğüm Vakıfbank yetkililerinin yaptığı "Say Metal borcunu tıkır tıkır ödüyor, işletmeyi kime devrettiği bizi ilgilendirmez" açıklaması bu sütunlarda yer almıştı.
Say Metal'in kurucularından Özden bu dönemde (18 Ekim 2002) ayağından kurşunlandı, ailesi kendisinden 9 Ekim 2004 tarihinden beri haber alınamadığını açıkladı.
AKP milletvekili Fazıl Karaman'ın Say Metal'i devraldığı dönemde Evcil'in mali müşaviri olduğu ortaya çıkmıştı. Karaman'ın Evcil ile sözleşmesinin Ekim 2005'te bittiği ileri sürüldü. Evcil'in Kasım 2005'ten sonra da Vakıfbank'a yaptığı ödemeleri durdurduğu iddia edildi.

Ege Metal kurucuları ne diyor?
Ege Metal'in kurucu ortaklarından ve yüzde 49 hissesine sahip Süleyman ve İlhan Yiğit, "Ege Metal Demir Çelik A.Ş.nin ihale yapılmaksızın paravan olarak kurulan, ekonomik gücü ve geçmişi olmayan Say Metal A.Ş'ye usulsüz satımında sorumlu olanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasını" talep ettiler. Yiğit ailesi dava dilekçesinde şu iddialara yer verdi:
Demir - çelik tesislerinin Vakıfbank'a devri sırasında bina ve arsa değeri 6 trilyon 896 milyar TL, makine ve teçhizat değeri 83 trilyon 597 milyar TL olarak belirlendi. 82 milyon 666 bin dolar bedelle 10 yıllık sürede ödenmek üzere Say Metal'e teslim edildi.
Herhangi ekonomik gücü ve geçmişi olmayan Say Metal'in yüzde 70 hissesi bu hileli alım sonrasında, Ege Metal'in en büyük hissedarlarından olan Mustafa Ergül adına hareket eden Ahmet Büyükdoğan'a (700 milyar TL) satıldı. Son olarak yeniden şirket ortakları ve şirket adı değiştirilip, halen Erege Metal A.Ş. olarak faaliyetini yürütüyor.

Serpil Yılmaz/Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde