Efsane koçtan yöneticilik sırları

Efsane koçtan yöneticilik sırları

Bir dönem Chicago Bulls'u çalıştıran Phil Jackson'ın Kutsal Çemberler kitabı basketbol felsefesi üzerine ufuk açıcı fikirlerle dolu. Kitap, efsane Chicago takımının oyun felsefesinin olduğu kadar Jackson'ın da hayata bakışını yansıtıyor

Efsane koçtan yöneticilik sırları
16px
24px
09.04.2006 12:45
ABONE OLgoogle

Basketbol bir oyun değildir

Chicago Bulls'un Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi'ne (NBA) ambargo koyduğu, Michael Jordanlı kadrosuyla tarih yazdığı dönemde takımın başında Phil Jackson vardı. Jackson, 1989'da takımın başına gelmeden önce tam bir yol ayrımındaydı. Bencilliğin pirim kazandığı, oyunun bir 'gösteri'ye dönüştüğü bir dönemde, sistemin parçası olmakla, oyundan zevk alındığı, manevi değerlerin hatırlandığı yeni tür bir oyun kurmak arasındaki bir yol ayrımıydı bu. Jackson tercihini yaptı, takımı üst üste şampiyonluk kazandı ve şimdi de o günlerdeki deneyimlerini bir kitapta topladı.

Hayal ve hakikat
Maviağaç Yayınları tarafından Türkçe'ye kazandırılan Kutsal Çemberler, Yılmaz Bir Savaşçı'dan Maneviyat Dersleri adlı kitap, yazarının da söylediği gibi, "hayal ve hakikat" üzerine. "Hayal" olan; Jackson'ın , NBA'de başarılarıyla birlikte, sahada gösterdiği performansıyla da hafızalara kazınan bir takım yaratması. "Hakikat" ise, milyonlarca doların döndüğü bir piyasada, paradan başka değerlerin de olduğunu gösterme çabasının ifadesi. Jackson, "Bulls'un başına geçtiğim gün, bencilliğin olmadığı, şefkatle yoğrulmuş bir atmosfer yaratacağıma dair kendi kendime yemin etmiştim". diyor.

Bu iki erdem Jackson'a Hıristiyan olarak yetiştirildiği ailesinden, Zen ve Lakota Sioux öğretileri üzerinde çalıştığı yıllardan miras kalmış: Kitabı için her ne kadar sahadaki profesyonellerin nasıl yönetileceği üzerine fikirler veriyormuş gibi görünse de, manevi aydınlanma üzerine bir çalışma olduğunu söylüyor. Manevi aydınlanma sözü bir doğruya işaret ediyor: Şeyh Galip'den, Zen Budizmi'ne, Ursula Le Guin'in kitaplarından, Omaha, Hopi yerlilerinin kutsal şamanına yapılan göndermelere kadar her söz Jackson'un Chicago Bulls'u başarıya taşıdığı yıllarda yaşadıklarından damıtılmış deneyimleri ifade ediyor. Kutsal Çemberler yalnızca bir yöneticilik kitabı değil. Kitabın tanıtımında yöneticilik felsefesine ilişkin ifadeler yalnızca sahaya şişkin egolarıyla dolaşan sporcuların nasıl bir araya getirildiğine dair konuya cevap olabilir. Kendisi de uzun süre basketbol oynayan Jackson kitabında, "basketbolun bir güç olduğunu, bu gücün başarıya giden yolda rakibini engel olarak görmek değil, birlikte oynamaktan zevk alınacak uğraş olabileceğini" söylüyor.

Chicago efsanesi

Phil Jackson 7 Eylül 1945'te Montana'da doğdu. Kuzey Dakota takımında oynarken "Hileli araba" adıyla anıldı. 1966'da İllinois kentinde kurulan Chicago Bulls takımı 1984 NBA darftlarında (seçme) Michael Jordan'ı üçüncü sırada seçti. İlk iki sırada Hakeem Olajuwan ve Sam Bowie vardı. 1967'de Jackson, New York Nicks kadrosuna girdi, 1980'de önce Porto Rico'da takım çalıştırdı ardından da ABD'ye döndü. Önce alt liglerde takım çalıştırdı. 1989-90 sezonunda Phil Jackson'un asistan koç olarak getirilmesinden sonra takımın kaderi değişti. O yıl Konferans finalinde Detroit'e yenildiler. Ertesi yıl Magic Johnson'lu New York Nicks'e yenilseler de umut vaat eden takım görüntüsü çizdiler. Jackson, 1989-98 yılları arasında Chicago'yu çalıştırırken altı şampiyonluk kazandı, aynı dönemde Bulls takımı tarihinin en çok maç kazanan takımıydı. Aynı zamanda Jordan birçok rekora imza attı. Los Angeles Lakers'ı çalıştıran Jackson üzerine yazılmış üç kitap bulunuyor.

Jackson der ki:

Takımın ruhunu oluşturan şeyin bencillikten tamamıyla arınmak olduğunu şampiyon Chicago Bulls'tan daha iyi hiçbir takım anlamamıştır. Bir arkadaşım basketbolun hayatın bir yansıması olduğunu söylerdi. O, basketbolun dilini hayatın diline eklerdi. Biri ona iltifat ettiğinde, "güzel asist" diyerek karşılık verirdi. Asıl

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde