Eczacıbaşı'nı bombalayacakmıştı

Eczacıbaşı'nı bombalayacakmıştı

DANIŞTAY'DA SİLAHLI SALDIRININ FAİLİ ALPARSLAN ASLAN İNANILMAZ İTİRAFLAR ETTİ.

Eczacıbaşı'nı bombalayacakmıştı
16px
24px
11.08.2006 16:05Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Danıştay saldırısının faili Alparslan Aslan'ın mahkeme salonundan kaçmaya çalışması güne damgasını vurdu.  Aslan, duruşma sırasında cuma namazı kılmak istediğini ifade edince Mahkeme Başkanı Orhan Karadeniz ile ilginç bir diyalog yaşadı. Karadeniz, "Yargılama da ibadettir. Sen daha iyi bilirsin, ulul emre itaat vardır" deyince, Aslan, "Allah'a itaat etmeyen ulul emre itaat yok" dedi. Aslan savunmasında kendisine Danıştay üyeleriyle ilgili adres ve bilgilerin yer aldığı gazete bilgisini, Fethullah Gülen'in yeğeni olduğunu iddia ettiği Kemalettin Gülen'in verdiğini öne sürdü. Aslan'ın inanılmaz itirafları detayda...

Danıştay'a gerçekleştirilen kanlı saldırının faili Alparslan Aslan, duruşma sürerken cuma namazını kılmak istediğini söyledi. Mahkeme Başkanı Orhan Karadeniz, "Yargılama da ibadettir. Bunu sen de bilirsin, ulul emre itaat var" demesi üzerine Aslan, "Allah'a itaat etmeyen ulul emer itaat yok" dedi ve kaçmaya kalkıştı.

Danıştay saldırının ilk duruşması olaylı başladı. Sabah saatlerinde Alparslan Aslan'ın babası İdris Aslan'ın yaptığı açıklamaların etkisi sürerken, bu sefer cuma namazı için Alparslan Aslan'ın mahkeme salonundan kaçmaya çalışması güne damgasını vurdu. Olay şöyle gelişti:

Duruşma sürerken cuma namazı sesi duyan Alparslan Aslan, "Cuma namazı vakti geldi. Cumaya gitmem lazım, Allah'ın emrini yerine getirmem lazım. Cuma namazını kılmak istiyorum" dedi. Mahkeme Başkanı Orhan Karadeniz, bunun üzerine "Mahkemeye talimat veremezsin" dedi. Karadeniz, "Yargılama da bir ibadettir. Hepimiz Allah'ın kuluyuz. Hem sen de bilirsin, ulul emre itaat var" dedi. Bunun üzerine Alparslan Aslan, "Allah'a itaat var. Allah'a itaat etmeyen ulul emre itaat yok. Savunma yapmıyorum, namaza gitmek istiyorum" dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı, savunma yapmama isteğine saygı duyduğunu belirterek, kenara çekilmesini istedi. Yerine oturan Alparslan Aslan, tanıkların önünde bulunan bariyeri atlayarak kaçmaya kalkıştı ve güvenlik kuvvetlerince etkisiz hale getirildi.

Alparslan Aslan, yaptığı savunmada Cumhuriyet'e ve Danıştay'a yapılan saldırıları kendisinin işlediğini söyledi. Aslan, kendisinin suça meyilli bir yapısı olduğunu ve benzeri kurumlara eylem yapmayı sürekli kafasında tasarladığını belirtti. Danıştay 2'nci Dairesi'nin aldığı türban kararı sonrasında buraya da saldırı düzenlemek istediğini ifade etti. Aslan, "Fethullah Gülen'in yeğeni Kemalettin Gülen'le karşılaştım. Kendisiyle yemek yedik. Bu sırada Mustafa Birden'in adresi ve resimlerinin vakit gazetesinde yer aldığını bana söyledi. Ayrılırken, o gazeteyi ve adresleri muhafaza etmesi gerektiğini kendisine söyledim. Kemalettin Gülen de bana 'bana da bir şey düşerse bana da söyle' dedi. Konuşmamız sırasında Mustafa Birden'i kendisinin de evinden arayarak telefonda küfrettiğini söyledi" diye konuştu.

"ECZACIBAŞI İŞYERİNİ BOMBALAMAK İSTEDİM"
Duruşmanın başında Danıştay 2'nci Dairesi ve Cumhuriyet Gazetesini bombalama eylemlerini neden yaptığına ilişkin soruya, susma hakkını kullanmak istediğini belirterek yanıt vermeyen Aslan, yine de Başkan Orhan Karadeniz'in sorularına yanıt verdi. Aslan, İstanbul'da bulunan ve Bülent Eczacıbaşı'na ait olduğunu zannettiği bir işyerine bomba atmayı da düşündüğünü itiraf etti. Aslan, "Salih hocanın evinden 4 kişi arabayla çıktık. Bu arada Bülent Eczacıbaşı'na ait olan ve onun tarafından yapıldığını zannettiğim bir inşaatın önünden geçtik. Ben buraya iki roket atmak istediğimi söyledim. Bunu Süleyman, Salih ve Abdulsultan'a dedim" diye konuştu. Aslan neden roket atmak istediğiyle ilgili soruya, Eczacıbaşı'nın Sebatayist, Yahudi olmasını neden gösterdi.

"1.5 MİLYARA KELEŞ"
Cumhuriyet'e atılan bombalar için Sül

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde