Dursun Uyar'dan rüşvet itirafı

Dursun Uyar'dan rüşvet itirafı

YİMPAŞ BAŞKANI UYAR, SERMAYE ARITRIMI İÇİN SPK'YA RÜŞVET VERDİKLERİNİ SÖYLEDİ

Dursun Uyar'dan rüşvet itirafı
16px
24px
15.10.2005 11:39Güncelleme: 25.10.2023 14:54
ABONE OLgoogle

Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar, sermaya artırımı konusunda kendilerine engel çıkartan SPK'daki bir sorunu rüşvetle çözdüklerini itiraf etti. Uyar, Yimpaş'ın sahip olduğu hastanelerden birinin yüzde 10 hissesi karşılığında SPK'daki sorunu çözdüklerini ileri sürdü. TBMM Holdingleri Araştırma Komisyonu dün Yimpaş Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar ve Başkanvekili Abdullah Örnek'i dinledi. Uyar, SPK, Hazine Müsteşarlığı'nı suçladı. Hazine Müsteşarlığı'nın teşvik belgesi vermeyerek Yimpaş'ı engellediğini savunan Uyar, SPK'nın ise sermaye artırımına izin vermeyerek engel çıkardıklarını savundu. SPK, Hazine Müsteşarlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı'nın kurduğu 'resmi kıskaca' dikkat çeken Uyar, "Yargı bile lehimize kararları vermekte zorlandı. 18 yatırımımıza teşvik belgesi verilmedi. Bir yılda 280 civarında teftiş geçirdik" ifadesini kullandı.

Dursun Uyar, holdingin mali durumunu şöyle özetledi: "9.000 çalışan, 41 mağaza, 17 fabrika, 4 tıp merkezi ve hastanesi, 12 otel, yurt içi ve yurt dışında 42 şirket ile Türkiye'nin en önemli kuruluşlarından biriyiz. Yüzde 100 yerli ve milli, gerçek bir halk şirketiyiz." Yimpaş'ın topladığı paralar hakkında bilgi veren Dursun Uyar, "Şimdiye kadar 1 milyar 204 milyon 44 bin 856 Mark para topladık." diye konuştu.

28 Şubat'ı araştıralım

CHP'li Algan Hacaloğlu, holding başkanlarının 28 Şubat sürecini suçlamaları üzerine şunları söyledi: "Kombassan, Yimpaş hep 28 Şubatçıları suçluyor. Kim bu 28 Şubatçılar? TBMM bir komisyon kursun araştıralım."

Veli Toprak/Yeni Şafak

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde