"Dövizle işlem yapmayın"

"Dövizle işlem yapmayın"

Yılmaz, ''Doların yükselmesini daha ne kadar öngörüyorsunuz?'' sorusuna ...

"Dövizle işlem yapmayın"
16px
24px
27.10.2008 14:24
ABONE OLgoogle

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, döviz kurunun inebileceğini de, çıkabileceğini de ifade ederek, bunu, yaşanmakta olan mali krizin alacağı şeklin belirleyeceğini söyledi.

Dövizle geliri olmayanlara, dövizle işlem yapmamaları uyarısında bulunan Yılmaz, ''Yaşanmakta olan mali çalkantının derinleşmesi, boyutu, alacağı yön, döviz piyasaları üzerinde etkili olmaya devam edecektir'' dedi.

KKTC Merkez Bankası'nın düzenlediği ''Yeni Türk Lirası'ndan Türk Lirası'na Geçiş'' konulu toplantı için Lefkoşa'da bulunan Yılmaz, gazetecilerin, dövizdeki yükselişle ilgili sorularını yanıtladı.

Yılmaz, ''Doların yükselmesini daha ne kadar öngörüyorsunuz?'' sorusuna karşılık, şunları söyledi:

''Hiçbir Merkez Bankası Başkanı, Merkez Bankası, doların seviyesiyle ilgili olarak fikir beyan etmez. Zaten adı üstünde dalgalı kur rejimi. Bunu biz belirlemiyoruz, piyasa belirliyor. Dolayısıyla yaşanmakta olan mali çalkantının derinleşmesi, boyutu, alacağı yön, döviz piyasaları üzerinde etkili olmaya devam edecektir. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde kur inebilir de çıkabilir de ama bunu belirleyecek olan yaşanmakta olan mali krizin alacağı şekildir.''

Türkiye'nin 2002'den itibaren dövizde dalgalı kur rejimi uyguladığını, sabit kur rejiminde riskin kamunun üzerinde olduğunu, dalgalı kur rejiminde ise kur riskinin, piyasanın, vatandaşların ve şirketlerin üzerinde olduğunu anımsatan Durmuş Yılmaz, vatandaşlara şu uyarıda bulundu:

''Bizim vatandaşlarımıza tavsiyemiz, her zaman, Türk Lirası ile işlem yapın, tasarruflarınızı, yatırımlarınızı ve muamelelerinizi Türk lirası ile yapın. Mümkün olduğu kadar, döviz geliriniz yoksa, döviz borçlanmayın. Aynı tavsiyeyi yapmaya devam ediyoruz. Döviz geliri olmayanlar dövizle işlem yapmasınlar, Türk Lirası'yla işlem yapsınlar.'' 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde