Dolar 1.5 YTL'ye yükseldi

Dolar 1.5 YTL'ye yükseldi

HAFTANIN İLK GÜNÜNDE DOLAR VE AVRO'DA YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR. BORSADA İSE..

Dolar 1.5 YTL'ye yükseldi
16px
24px
22.05.2006 10:57Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

İstanbul serbest piyasada dolar 1,5000, avro 1,9050 YTL'den haftaya başladı.

Kapalıçarşı'da 1,4850 YTL'den alınan dolar, 1,5000 YTL'den satılıyor. 1,8900 YTL'den alınan avronun satış fiyatı ise 1,9050 YTL olarak belirlendi. Serbest piyasada Cuma günkü kapanışta ABD Doları 1,4770 YTL, avro ise 1,8900 YTL olmuştu.

Borsa bu hafta dış gelişmeleri takip edecek

İMKB'de bu hafta, dış gelişmelere olan hassasiyetin ön planda olacağı belirtildi.

Önceki hafta, endeksteki satış eğiliminin sertleşerek devam ettiği ve tepkilerin de çok zayıf kaldığı ifade edilerek, hafta içi gelen ABD enflasyon verilerinin beklenenin üzerinde olmasının, ABD 10 yıllık tahvil faizinin yükselmesinin, dünya piyasalarındaki ciddi düşüşlerin, Danıştay'a yapılan terörist saldırının ve bu konudaki tartışmaların büyümesinin, döviz ve faizdeki yükseliş eğiliminin sürmesinin, petrol fiyatlarının yüksek seyrini korumasının, satışların önemli nedenleri arasında sayılabileceği kaydedildi.

Dünyadaki faiz artırım sürecinin gelişmekte olan ülkeleri tehdit etmeye devam ettiğine dikkat çekilen değerlendirmede, 'ABD'de kötü gelen enflasyon verisinden sonra yaşanan düşüşler endeksi olumsuz etkiledi.

Ayrıca Danıştay'a yapılan saldırı sonrasında tartışmanın büyümesi de içerdeki gerginliği biraz daha arttırmış durumda. Bu gelişmelerin dışında, sosyal güvenlik yasasının yeniden meclisten geçirilmesi, İran konusundaki gelişmeler, IMF görüşmelerinin önümüzdeki haftaya uzaması, diğer önemli gündem maddeleri olarak karşımıza çıktı' denildi.

Gedik Yatırım değerlendirmesinde, şu görüşlere yer verildi: 'Önümüzdeki hafta İMKB'de dış gelişmelere olan hassasiyet ön planda olacaktır. Dünya borsaları, ABD verileri ve petrol fiyatlarıöncelikle takip edilmeli. Bunların yanında döviz ve faizdeki hareketlerin borsa üzerindeki etkisinin bir süre daha devam etmesi beklenmeli.

Dış gelişmelerdeki riskin dışında, içerde IMF görüşmelerinin tamamlanmaması, yaşanan para çıkışı, makroekonomik hedeflerdeki sapma ihtimali ve erken seçim senaryolarının oluşturduğu tedirginliğin atlatılabilmesi için 3. gözden geçirmenin tamamlanması önem taşıyor.

Bu konunun haftalık gündemde ilk sıralarda olduğunu söylemek mümkün. Yine hafta içinde toplanacak Para Kurulu ve MB faiz kararı önemli. Son günlerde yaşanan para çıkışlarından sonra döviz kurlarındaki yükselişin enflasyon üzerinde baskı yaratacağı beklentisiyle faiz yükseltme ihtimali de konuşuluyor. Yine açıklanacak Japon Merkez Bankasının Nisan ayı toplantı tutanakları faizlerin geleceği açısından önemli.

Satışların sertleşmesi ile birlikte endekste denge arayışı sürecektir. Bu aşamada yukarı hareketler tepki boyutunda değerlendirilmeli ve fazla risk almaktan kaçınılmalı.'

Borsa güne 39 bin 627 puandan başladı

İMKB Bileşik Endeksi 1. seansta, Perşembe günkü 2. seans kapanışına göre 15,96 puan düşerek, 39.627,72 puan seviyesinde açıldı. Hisse senetleri, bu seviyede ortalama yüzde 0,04 oranında değer yitirdi.

İMKB Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı'nda işlem gören 9 Nisan 2008 vadeli tahvilin, bugün valörlü işlemlerinin saat 09.40 itibariyle basit getirisi yüzde 16,42,bileşik getirisi yüzde 15,38 oldu.

Bu tahvilin, aynı gün valörlü işlemlerinin Perşembe günkü kapanışında basit getiri y

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde