Demirel cezadan habersiz

Demirel cezadan habersiz

Federasyon Başkanı FIBA’nın yaptırımını önce doğruladı, ardından yalanladı

Demirel cezadan habersiz
16px
24px
16.09.2010 09:43
ABONE OLgoogle

FIBA’nın 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda görevli ponpon kızların istedikleri gibi gösteri yapmalarının engellendiği gerekçesiyle Türkiye’ye kestiği 5 bin TL’lik cezayı önce “önemsemediğini” açıklayan Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, daha sonra “Böyle bir ceza verilmedi” dedi. Türkiye’nin ev sahipliğini yaptığı 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’na 12 dev adamın finale kalmasıyla, dünyaca ünlü dans grubu Red Foxes’in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın izlediği Rusya karşılaşmasında sahaya çıkartılmaması damgasını vurmuştu. Konuyu değerlendiren FIBA önceki gün Türkiye’ye 3 bin 200 Frank yani yaklaşık 5 bin TL ceza kesmişti. Ancak ceza Basketbol Federasyonu’nda beklenen etkiyi yapmadı. Cumhuriyet’e açıklama yapan Basketbol Federasyonu Başkanı Demirel, FIBA’nın verdiği ceza için “önemsiz” dedi.

Demirel, “FIBA, diğer ülkelere ‘Organizasyon ülkesi ponpon kızları sahaya çıkarmadı. Biz de onlara ceza kestik’ demek için böyle yaptı. Üzerinde bile durmuyorum. Ayrıca Ankara’daki maçlarda ponpon kızlara, seyircilerin konsantresini bozmaması için müdahale ettik. Başbakan’la ilgisi yok” açıklaması yaptı. Demirel, şöyle konuştu: “Grup maçlarında en güçlü rakiplerimiz Rusya ile Yunanistan’dı. Federasyon olarak biz de bu maçlarda seyirci desteğinin en üst seviyede olmasını istedik ve ponpon kızların sahaya çıkmamasına karar verdik. Molalarda sadece seyirciler coşsun istedik. Yani yaşananların Başbakan Erdoğan’la ilgisi yok. Ama İstanbul’da iş değişti. FIBA İstanbul’daki organizasyonda ponpon kızlara müdahale etmemize izin vermedi. İstanbul’da bütün kontrol FIBA’daydı.”

‘Ceza önemsiz’

FIBA’nın ponpon kızlar için verdiği 5 bin TL’lik cezayı da değerlendiren Demirel, “FIBA kurallarına aykırı gelindiği gerekçesi ile bize ceza kesti. Ulusal takımın Rusya ve Yunanistan’ı yenmesinin değeri ponpon kızların saha çıkmasından kat kat fazla önemliydi. Verilen ceza çok önemli değil. Üzerinde bile durmuyorum. Çünkü bana sürekli ‘çok güzel bir organizasyon düzenlediniz’ denildi. Bu ceza sadece formalite” diye konuştu. FIBA’nın verdiği cezayı önce değerlendiren, ardından gazetemize tekrar açıklama yapan Demirel, “Federasyonda inceleme yaptık. Böyle bir para cezası yok” dedi. TBF resmi internet sitesi de Türkiye’nin ponpon kızlar nedeniyle ceza aldığı iddialarını yalanladı.

Sevil Arınan/Cumhuriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde