CHP’nin asgari ücrete ara zam talebine Mehmet Şimşek'ten 'Enlasyon hedefinden taviz veremeyiz' cevabı

CHP’nin asgari ücrete ara zam talebine Mehmet Şimşek'ten 'Enlasyon hedefinden taviz veremeyiz' cevabı

Kulis haberine göre Mehmet Şimşek, CHP heyetinin asgari ücrete ara zam ve emekli maaşlarına refah payı eklenerek artırılması talebine, uygulanan ekonomik programı anımsatarak, “Enflasyon hedefinden taviz geremeyiz” gerekçesiyle karşı çıktı.

CHP’nin asgari ücrete ara zam talebine Mehmet Şimşek'ten 'Enlasyon hedefinden taviz veremeyiz' cevabı
16px
24px
24.06.2024 23:14Güncelleme: 24.06.2024 23:15
ABONE OLgoogle

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe’nin, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le yaptığı görüşme, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in başkanlığında yapılan MYK toplantısının da ana gündem konusu oldu.

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberine göre Bakan Şimşek, Karatepe’nin asgari ücrete ara zam ve emekli maaşlarına refah payı eklenerek artırılması talebine, uygulanan ekonomik programı anımsatarak, “Enflasyon hedefinden taviz geremeyiz” gerekçesiyle karşı çıktı.

CHP’nin gölge kabinesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan sorumlu olan Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe, önce basın toplantısı düzenledi, ardından da MYK Toplantısına katılarak, görüşmeye ilişkin bilgilendirme yaptı.

Edinilen bilgiye göre Karatepe, basın toplantısında da açıkladığı gibi MYK’da, Şimşek’le görüşmede 4 temel konuyu gündeme getirdiklerini anlattı.

ŞİMŞEK KAPSAMLI SUNUM YAPTI

4 saat 15 dakika süren görüşmenin uzamasının gerek Karatepe’nin, gerekse Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, ayrıntılı olarak karşılıklı görüş ve taleplerini aktarmalarından kaynaklandığı belirtildi.

Görüşmede Şimşek, enflasyonla mücadele odaklı uygulanan ekonomi programı konusunda kapsamlı bir sunum yaptı.

Görüşmenin en kritik konularından birisi ise asgari ücrete ara zam ve emekli maaşları oldu.

Edinilen bilgiye göre Karatepe’nin asgari ücrete ara zam ve emekli maaşlarında refah payını içerecek şekilde artış yapılması gerektiğini belirtmesi üzerine Bakan Şimşek, uyguladıkları ekonomik programdan ödün veremeyeceklerini belirtti.,

“Enlasyon hedeflerini tutturmak zorunda olduklarını” belirten Şimşek'in, programdan ödün veremeyeceklerini belirterek, zam taleplerini geri çevirdiği kaydedildi. Karatepe’nin ise dar gelirliye yapılacak küçük bir artışın enflasyon üzerinde belirgin bir etkisi olmayacağını, asıl üst gelir gruplarına dönük önlemlerin devreye sokulmasını önerdiği öğrenildi.

CHP'DEN MÜCADELE VE MÜZAKERE POLİTİKASINA DEVAM KARARI

MYK’da iktidar partisiyle ilişkiler konusunda izlenecek stratejinin de ele alındığı öğrenildi. Bu çevrede gölge bakanların, ilgili oldukları bakanlıklarla gerekli görüldükçe temas kurmasının yararlı olacağı değerlendirildi.

AK Parti ile görüşmeler nedeniyle, iktidarın başta ekonomi olmak üzere “yaptığı hata ve yarattığı tahribatın sorumluluğuna ortak olunması anlamına gelmediği” değerlendirmesi yapılan MYK’da, iktidarla “mücadele ve müzarekere” politikasının devam ettirilmesi görüşü benimsendi. Ayrıca, Şimşek’e iletilen taleplerin ve sorunların çözümü noktasında takipçisi olunması olunması kararlaştırıldı.

patronlardunyasi
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde