CHP'liye İş Bankası'nı gösterdi

CHP'liye İş Bankası'nı gösterdi

FİSKOBİRLİK'E DEVLETİN KREDİ VERMESİNİ İSTEYEN CHP'Lİ VEKİLE ERDOĞAN, NE DEDİ?

CHP'liye İş Bankası'nı gösterdi
16px
24px
09.07.2006 18:42
ABONE OLgoogle

Erdoğan, Ordu'da aralarında eğitim, spor ve sağlık tesislerinin de bulunduğu 16 tesisin toplu açılış törenine katıldı. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, AKP Ordu milletvekilleri Enver Yılmaz, Eyüp Fatsa, DSP’li Belediye Başkanı Seyit Torun, CHP Ordu milletvekili Sami Tandoğdu’nun da bulunduğu protokoldeki yerini alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, saygı duruşu ve istiklal marşının ardından kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı.

Yaklaşık 5 bin kişinin bulunduğu alanda konuşan Başbakan Erdoğan, fındık üreticileriyle tartıştı. Ülkenin geleceği için üzerinde durdukları konunun eğitim olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, konuşması sırasında bir grup vatandaş, ‘Başbakanım fındığa gel. Perişan olduk’ diye bağırdı.

“FİSKOBİRLİK'TEN İSTEYİN”

Buna sinirlenen Başbakan Erdoğan, “Hükümet olarak Fiskobirlik’in 2 katrilyon borcunu tek kalemde sildik. Onu gidin Fiskobirlik’e sorun. Bize değil. Bunu yaparken de hiçbir malına da el koymadık. Hangi kapıyı çalacağınızı çok iyi bilmenizi istiyorum. Ben alışılmış bir polikitacı değilim. Doğru neyse doğruyu söylerim. Çalacağınız kapı Fiskobirlik kapısıdır. Oraya sorun bu paralar nasıl ödenmemiş. Onlardan isteyin” dedi.

Bu sıralarda kalabalığın arasında artan yuhalama sesleri ve “Fındığın fiyatını açıklayın” sözlerine de yanıt veren Başbakan Erdoğan, ‘Fındığın fiyatı yüksekken satın, yarın düşer sıkıntılı duruma düşersiniz’ dedik. Satmayanlar bugün fiyat 2.5 liraya düşünce ‘yandım Allah’ diyor. Sen Fiskomar inşa edeceğine git vatandaşın fındık parasını öde kardeşim. Onun parasını ödemiyorsun, 2 katrilyon borcunu silen hükümetten para istiyorsun. Niye hiçbir banka kredi vermiyor. Sağlam olan kuruma her banka kredi verir. Vermemelerinin nedeni güvenilirliğini kaybetmiş olmasıdır” diye konuştu.

CHP'Lİ TANDOĞDU MÜDAHALE ETTİ

Bu sırada protokol tribününde oturan ve Başbakanı dinleyen CHP Ordu milletvekili Sami Tandoğdu bulunduğu yerden ayağa kalkarak, Fiskobirlik’in özerk bir kuruluş olduğunu, ve bankaların da yasalar nedeniyle kredi veremediğini, bunu da hükümetin değiştirmesi gerektiğini söyledi.

Bunun üzerine Başkabakan Erdoğan, "Gidin oraya söyleyin, CHP’nin ortağı olduğu İş Bankası versin. Her banka güvendiği şirkete kredi verir. Özerk bir kuruluşsa onu vatandaşa anlatın. Hükümetin özerk bir kuruluşun borcunu bile silmemesi gerekir. Fındık üzerinden politika yapma olayını artık birilerinin bırakması lazım. Bu tip politikalar çok yapıldı. Bedeli ağır ödendi. Biz bu politikaları yapmıyoruz. Gerçek neyse bu gerçeği söyleyeceğiz” dedi.

BELEDİYELERİN BORÇLARINA KOLAYLIK

Şehir sorunlarını belediyelerin çözmesi gerektiğini, kendisinin de belediyecilikten gelen bir başbakan olduğunu belirten Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazı belediyeler başarısızlıklarını merkez yönetime bağlıyor. Başaramıyorsan çekil git. Yerine başkası gelsin. Herkes görevini yerine getirecek. Hangi partili olursa olsun, devlete borcu varsa, borçlarının yüzde 40’ından fazlasını kesmeyin dedim. Aksi olursa bana haber verin demiştim. 2- 3 yerden oldu ve bunları düzelttik. Bu yaz mevsiminde belediyelerin borçlarında hiç kesinti yapılmıyor. Bu ayları belediyeler iyi değerlendirsin. Bütün mesele, niyet samimi olursa sonuçta samimi olur.”

“HASTANE TETKİKLERİNDE AŞIRILIK VAR”

Sağlık konusuna da değinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gerek üniver

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde