Çevrecilerden boğazda tanker protestosu

Çevrecilerden boğazda tanker protestosu

Boğazlardaki tanker geçişlerinin tehlikelerine dikkat çekmek isteyen çevreciler, yüzlerce tekne ile İstanbul Boğazı'nı kısa süreli geçişe kapattı.

Çevrecilerden boğazda tanker protestosu
16px
24px
11.06.2006 21:57
ABONE OLgoogle
Türkiye Çevre Kozası ve Doğa ile Barış Derneği öncülüğünde gerçekleştirilen eylemde çevreciler, 11 Haziran gününün "Türk Boğazları Günü" ilan edilmesini talep etti.

Türkiye Çevre Kozası ve Doğa il Barış Derneği'nin öncülüğünde çok sayıda sivil toplum kuruluşu ile 27 kooperatif üyesi yaklaşık 700 balıkçı teknesinin katılımıyla çevreciler, boğazlardan geçen tankerlerin tehlikelerine dikkat çekmek için Paşabahçe Koy'unda bir araya geldi. "Felaketten önce güvenlik istiyoruz" yazılı pankartlar asan tekneler, daha sonra Boğaziçi Köprüsü'ne doğru hareket etti.

11 Haziran gününün "Türk Boğazları Günü" ilan edilmesini talep ettiklerini dile getiren Doğa il Barış Derneği üyesi Kılavuz Kaptan Saim Oğuzülgen, etkinliğin isminin "İstanbul seviyorum, elele verelim koruyalım" olduğunu söyledi. Oğuzülgen, "Bu etkinliği, Türk boğazlarından, özelikle İstanbul Boğazı'ndan taşınmakta olan tehlikeli yüklerin İstanbul halkına getirdiği tehlikeleri kamuoyuna anlatmak için düzenlendik." diye konuştu.

"Felaketten önce güvenlik istiyoruz" yazılı pankartlar taşıyan tekneleri, deniz polisi ve sahil güvenlik ekiplerinin eylem sırasında yakından takip etmeleri dikkat çekti. "Küçük Prens" adlı teknede bir araya gelen Doğa İle Barış Derneği üyeleri, burada Türk boğazlarını korumak için imza kampanyası başlattı.

İstanbul/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde