"Çernobil'i nükleer santral kurmak için akladılar"

"Çernobil'i nükleer santral kurmak için akladılar"

SES Başkanı Aydın ve TTB üyesi Orhan Odabaşı, Karadeniz ve Trakya'da Çernobil'in hiç etkisi bulunmadığına dair Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı açıklamanın, nükleer santral kurulmasına zemin hazırlamak amaçlı olduğunu iddia etti.

"Çernobil'i nükleer santral kurmak için akladılar"
16px
24px
17.08.2006 16:31
ABONE OLgoogle

Aydın, "Çernobil, Nükleer Santral kurmak için aklandı" dedi.

SES Başkanı Köksal Aydın, Sağlık Bakanlığı'nın Çernobil kazasının Karadeniz ve Trakya üzerindeki etkilerini ortaya koyduğu araştırmanın bilimsellikten uzak, politik bir çalışma olduğunu iddia etti. Akkuyu ve Sinop'ta Nükleer Santral kurulma hazırlıkları bulunduğunu anımsatan Aydın, "Sağlık Bakanlığı Çernobil'in etkileri konusunda vatandaşları kandırarak, Nükleer Santral'e bölgeden gelecek tepkileri azaltmaya ve bu santrallerin kurulmasına zemin hazırlamaya çalışıyor" dedi.

Aydın, Çernobil kazasının 1986 yılında meydana geldiğini söyleyerek, olayın üzerinden 20 yıl geçtiğini ve bu süre zarfında kanser kayıtlarının düzenli olarak tutulmadığına dikkat çekti. Karadeniz'in göç veren bir bölge olduğunu vurgulayan Aydın, "O dönem bölgede radyasyona maruz kalan insanlar şu anda belki de İstanbul'da yaşıyorlar. Karadeniz'de değil ama İstanbul'da belki de kanserden ölüyorlar" dedi.

Çernobil'in Karadeniz üzerindeki etkisinin kesin olduğunu, pek çok araştırmanın da bunu kanıtladığını belirten Aydın, o dönem bölgeden radyasyon nedeniyle fındık ve çay ihracatının durdurulduğuna işaret etti. Aydın, "Çernobil, Nükleer Santral kurmak için aklandı" dedi.

Aydın, Sağlık Bakanlığı'nın 20 yıl boyunca herhangi bir çalışma yapmadığını ve bu konudaki sorumluluğunu yerine getirmediğini iddia etti.

Aydın, kansere neden olan faktörlerin ayrı ayrı olduğun ifade ederken, bölgedeki kanser vakalarını sadece sigara ve alkol tüketimine bağlamanın doğru olmadığını anlattı.

"FINDIKLI NEDEN ELE ALINMADI" SORUSU

TTB üyesi Orhan Odabaşı ise Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın iddialı sözcüklerinin bulunduğunu ancak, faciadan en çok etkilenen Fındıklı'nın neden bölge olarak ele alınmadığını merak ettiğini söyledi.

Araştırmada hane sayısının verildiğini, ancak yaş grubu hakkında bilgi sunulmadığına dikkat çeken Odabaşı, "Bu kadar önemli bir konuda nokta koyduk demek yanlış, bu çalışmayı bilim çevreleriyle paylaşmak lazım. Sigara alkol tabii ki etkili, ama 20 bin hane görüşmesini kim yaptı, bunun eğitimini yapan insanlar mı değil mi? O raporun sonuçlarını görmeden olumlu olumsuz dememeliyiz. 20 yıllık araştırma eksiğini beyana dayalı noktalamak yanlış. Bakan, 'Bu çalışmayla başlangıç yapıyoruz' demeliydi. Ayrıca bu araştırmanın nükleer santral kurulmasına yönelik altyapı hazırlamak amacıyla yapıldığına dair kuşkularım var" diye konuştu.
 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde