Cem Kınay, Atlas Okyanusu'ndaki adada lüks konut yapacak

Cem Kınay, Atlas Okyanusu'ndaki adada lüks konut yapacak

The O Property Collection (OPC), Atlas Okyanusu'ndaki Turks and Caicos takım adaları içinde satın aldığı Dellis Cay'de ultra lüks villa, konut, residans ve otel inşa edecek.

Cem Kınay, Atlas Okyanusu'ndaki adada lüks konut yapacak
16px
24px
20.07.2006 15:47
ABONE OLgoogle

OPC Üst Yöneticisi Cem Kınay, projenin tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, 5-7 yıl arasında tamamlanacak projenin yaklaşık cirosunun 1 milyar dolar olarak hesaplandığını anlattı. Yatırım maliyetinin toplam cironun yaklaşık yüzde 70'ini oluşturduğunu kaydeden Kınay, çok zor bir projeye karar verdiklerini, dünyanın hiçbir yerinde bir adanın bu hale getirilmesi yönünde bir proje bulunmadığını kaydetti. Kınay, şunları söyledi: '1990'lı yıllarda Magic Life'a başlarken de önemli bir marka olması çok zor görünüyordu. Ben şahsen özel ve zor işlerle ilgilenmeyi bir iş prensibi olarak edindim. Buna devam ediyoruz. Bu kararları vermeden önce 2005 yılında dünyanın önemli araştırma şirketleriyle ön temaslarda bulunduk. Böyle bir ürünün ABD'de ya da Avrupa'da önemli pazarlarda müşteri bulacağını görerek ve bilerek adayı satın almaya karar verdik.'

10 MİLYON DOLARA VİLLA

Güvenliğinden kendi özel güvenlik birimlerinin sorumlu olacağı adadaki villaların satış fiyatlarının 4-10 milyon dolar, konutların ise 2-4 milyon dolar civarında olacağını dile getiren Kınay, satışta ülkelere çeşitli kontenjanlar ayıracaklarını, Türkiye'ye de 10 adet konut düştüğünü, satışların yüzde 65-70'ini ABD'ye, yüzde 30-35'ini ise Avrupa'ya yapılacağını anlattı. Kınay, satışın yapılacağı kişiler konusunda bir standardın olup olmayacağı yönündeki soru üzerine, projede özel standartlar olmayacağını belirterek, 'Küçük kontenjanlar olduğu için ilk gelenlerin alma imkanı olacak' dedi. Kınay, OPC'nin bundan sonra Türkiye'de sadece özel projelerle ilgileneceğini ifade etti.

OTEL DE YAPILACAK

Cem Kınay, İngiliz yönetiminin hakim bulunduğu adanın satın alınmasına 'Kraliçenin ne tepki verdiği' yönündeki bir soru üzerine de, şunları söyledi: 'Kraliçenin tepkisini bilmiyorum. Adayı özel kişiden satın aldım. Oradaki hükümetin yatırımcıya iş yapmalarını sağlayıcı çok güzel teşvikleri var. Bize de adanın geliştirilmesi için güzel teşvikler verdi. Demek ki bu işe bozulmamış.' Cem Kınay, adadaki otelin yapımı için dünya bankalarından finansman sağlayacaklarını, konutların finansmanını ise satışlardan elde edeceklerini belirtti. Kınay, 'Turks and Caicos' isminin adanın satın alınmasında ne derece etkili olduğu şeklindeki bir soruyu da, 'Adada özel bir kaktüs yetişiyor. Yeşil üstünde bordo fes şeklinde şapkası var. Turks ismi festen geliyor. Hoş bir hikaye bence ama bizi daha çok ilgilendiren insanların orada mal satın alması' diye yanıtladı. Adanın her biri farklı mimarlar tarafından tasarlanan yaşam bölgelerine ayrılacağı projede 154 lüks konut bulunacak.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde