Çalık-Lukoil flörtü

Çalık-Lukoil flörtü

ÇALIK ENERJİ, SAMSUN-CEYHAN PETROL HATTI İÇİN RUS PETROL DEVİ LUKOIL'LE FLÖRTTE.

Çalık-Lukoil flörtü
16px
24px
21.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Rus petrol devi Lukoil ile görüşen Çalık Enerji, ilk kazmanın 2007'nin ikinci yarısında vurulacağını açıkladı.

Tanker trafiğindeki artışı Samsun-Ceyhan boru hattı emecek İtalyan ortağı ENİ ile birlikte, Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın inşasını üstlenecek olan Çalık Enerji, proje için bir yabancı ortağa daha hazırlanıyor. Bu ortağın petrol üreten ya da uluslararası piyasalarda petrol pazarlayan bir firma olabileceği belirtilirken, Rus şirketlerinin bu konuda istekli olduğu vurgulanıyor. Çalık Enerji'nin, bu konuda Rus petrol devi Lukoil ile de görüştüğü ve görüşmelerde mesafe kaydedildiği ifade ediliyor. Çalık Enerji'nin Lukoil dışında da çok sayıda firmayla  görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi. CERA Konferansı öncesi uluslararası enerji firmalarını bir araya getiren davette soruları yanıtlayan Çalık Enerji yetkilileri, ilk kazmanın 2007 yılının ikinci yarısında vurulacağını açıkladı. İnşaatın ise yaklaşık 2 yıl sürmesi bekleniyor.

BOĞAZ'A NEFES
Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı ile İstanbul Boğazı'ndaki tanker trafiği konusunda önemli adım atılacağını belirten Çalık Enerji Genel Müdürü Erdal Çelik, şunları söyledi: "Şu anda Boğazlardan günlük 2 milyon varil petrol taşınıyor. 2011 yılında bu rakamın 4 milyon varile ulaşacağı belirtiliyor. Boru hattının inşasının ardından 2011 yılına gelindiğinde artan talebin tümünün bizim hattımız üzerinden emileceğini ve Boğazlardaki tanker trafiğinin yine bugünkü seviyelerde olacağını düşünüyoruz."

MALİYETİ DÜŞÜK
Boğazlardan tanker ile petrol taşınmasının maliyet olarak yüksek olduğunu da vurgulayan Çelik, "Boğazdan bir tankerin geçişi ve limana ulaşma süresi yaklaşık 5 gün. Hava koşullarına bağlı olarak bu süre uzayabiliyor. Bir günlük gecikmenin varil başına maliyeti 1 dolar. Boru hattı bu riskleri ortadan kaldırarak önemli bir öngörülebilirlik avantajı sağlıyor" diye konuştu. Petrolü Samsun-Ceyhan boru hattı üzerinden taşımanın maliyetinin, Boğazlardan taşımaya göre yüzde 20 ile yüzde 25 arasında daha düşük olduğu belirtildi. Samsun- Ceyhan petrol boru hattı, Bakü- Ceyhan petrol boru hattına paralel olarak Ceyhan'a ulaşacak.

Rafineri için Hintlilerle görüşüyoruz

CERA Konferansı öncesi Çalık Enerji'nin yemeğinde konuşulan önemli noktalardan biri, Ceyhan'da kurulması planlanan rafineri oldu. Çalık Enerji yetkilileri, bu konuda Hintli IOC ile görüşmelerin sürdüğünü ifade etti. Rafinaj konusunda Ortadoğu'da büyük bir eksiklik olduğunu vurgulayan Çalık Enerji Finans Koordinatörü Semih Ergür, "Boru hattı ile rafinaj birbirini çok tamamlayan prosesler. Boru hattı olmasa rafinaj düşünür müydük, bilmiyorum. Ama bu bölgede büyük bir rafinaj açığı var ve bunu kapatılması gereken bir alan olarak görüyoruz" şeklinde 
konuştu.

Ceyhan petrol fiyatlandırma merkezlerinden biri olacak

SAMSUN-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın inşasının ardından Ceyhan'a ulaşan günlük petrol 4.5 milyon varili bulacak. Bu rakamla birlikte Ceyhan, Doğu Akdeniz'in en büyük ihracat terminallerinden biri haline gelecek. Dünya petrol fiyatlarının izlendiği PLATT's, bu nedenle Ceyhan petrolünü içeren yeni bir endeks hazırlayacak. Böylelikle Ceyhan da Avrupa'da Rotterdam ve Cenova gibi fiyatlandırma merkezlerinden biri haline gelecek. Şu ana kadar İtalya'daki fiyatlandırma sistemine göre alım yapan Tüpraş gibi Türk şirketleri de bundan sonra Ceyhan petrolü için hazırlanan endeksten faydalanabilecek.

Nükleer soğumaya bırakıldı

NÜKLEER enerji konusunda istekli old

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde