Bülent Arınç'ın AB tanımı

Bülent Arınç'ın AB tanımı

TBMM BAŞKANI BÜLENT ARINÇ; AB, GÜZEL BİR BAYANLA İLİŞKİ KURMAYA BENZEMEZ.

Bülent Arınç'ın AB tanımı
16px
24px
09.05.2006 17:16Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Türkiye’nin, sözde Ermeni soykırımını hiçbir zaman tanımayacağını ifade ederek, "Çünkü tarihte böyle bir olayı yaşattığına inanmamaktadır" dedi.

Arınç, İsveç Parlamentosunda, parlamenterlerin sorularını yanıtladı.Türkiye’nin, sözde Ermeni soykırımını "ne zaman tanıyacağına" ilişkin bir soru üzerine Arınç, bu konunun uzun yıllardır tartışıldığını söyledi. Arınç, 1. Dünya Savaşı sırasında trajik olayların yaşandığının bir gerçek olduğunu dile getirerek, "Ancak Türklerin, bu savaşta Ermenilere soykırım uyguladığı yönünde hiçbir mahkeme kararı yoktur" diye konuştu.

"Biz insanların ölümünden elbette hoşlanmayız" diyen Arınç, Arapların ve Kürtlerin de öldüğü 1. Dünya Savaşı’nda, "sadece Ermenilere soykırım uygulandı" demenin yanlış olacağını söyledi.

"ARŞİVLERİN KARŞILIKLI AÇILMASINI İSTEDİK"
Bülent Arınç, Ermenilerin, Osmanlı döneminde Türk topraklarında her zaman hür yaşadıklarına işaret ederek, Türkiye’nin, karşılıklı olarak arşivlerini açmak için Ermenistan Devlet Başkanı’na mektup yazdığını belirtti.

Bağımsız bir komisyon kurulmasını ve bu komisyonun alacağı kararı iki tarafın da kabul etmesini istediklerini kaydeden Arınç, Türkiye’nin bu teklifinin kabul edilmediğini vurguladı.

TBMM Başkanı Arınç, Türkiye’nin arşivlerinin her zaman açık olduğunu dile getirerek, "Türkiye, sözde Ermeni soykırımını hiçbir zaman tanımayacaktır. Çünkü tarihte böyle bir olayı yaşattığına inanmamaktadır" dedi.

"AB, TÜRKİYE İÇİN 40 YILLIK SÜREÇ"
Arınç, "Türk halkının, AB’ye hazır olup olmadığının" sorulması üzerine, Türk halkının geçmişten bu yana AB’yi istediğini söyledi.
Türkiye, AB’den müzakere tarihi alınca yapılan tartışmaların, Türk halkını üzdüğüne işaret eden Arınç, "Türkiye istenen şartları yerine getirdiği halde, istenmeyen şartların da istenmesi bizleri üzmektedir" diye konuştu.

Bülent Arınç, yaşanan olumsuzluklara rağmen AB’nin, Türkiye’ye yeni kazanımlar getireceğine inandığını ifade ederek, "Müzakere sürecinde kendimiz için imtiyaz istemiyoruz ama Türkiye’ye de ayrımcılık uygulanmasın. Türk halkı, aşağılanmaların, ayrımcılığın üzüntüsünü yaşıyor" dedi.

AB’nin, Türkiye için yeni değil, 40 yıllık bir süreç olduğunu kaydeden Arınç, şöyle konuştu:
"AB, bizim için herhangi bir kafede tanıştığımız güzel bir bayanla ilişki kurmaya benzemez. Biz, bir kara sevdanın içinde değiliz. AB ile ilişkimiz akılcıdır, uluslararası sözleşmelere dayanmaktadır ve karşılıklı çıkarı içinde barındırmaktadır. Karşılıklı çıkar ilişkisinde Türkiye ne kazanacaktır, AB ne kazanacaktır. AB’nin demokrasi ve hukuk standardı olduğunu biliyoruz ve bu standarda ulaşmayı hedefliyoruz."

"TÜRKİYE’DE DEVLETİN DİNİ YOKTUR"
İstanbul’daki 150 yıllık Darülaceze kurumunda kilise, sinagog ve havranın bir arada olduğunu anımsatan Arınç, Türkiye’de yeni camiler ve kiliseler yapıldığını söyledi. Çıkarılan bir kanunla kilise ve yabancı vakıflara, önceden sahip oldukları arsaları ve binalara, yeniden sahip olma imkanı getirildiğini kaydeden Arınç, "Bırakın kiliseleri camiye dönüştürmeyi, yeni kiliseler açıyoruz" dedi.

Arınç, yaklaşık 6 bin Alman’ın yaşadığı Antalya’da, kiliseler açıldığını da bildirdi. Laik ve demokratik Türkiye’de, kişinin istediği dine inanabildiğini ifade eden Arınç, "Türkiye’de devletin dini yoktur, Türkiye, laik ve demokratik bir devlettir" diye konuştu.

AB’nin sınırlarının, AB istediği sürece genişleyebileceğ

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde