Borsayı hisse senedi vergisi tartışmaları vurdu

Borsayı hisse senedi vergisi tartışmaları vurdu

Borsaya geçen hafta hisse senedine vergi tartışmaları damga vurdu. Baştan şunu söyleyeyim, ekonomi yetkilileri bu süreci iletişim anlamında pek iyi yönetemedi. Pazartesi günü sabahı borsaya vergi geleceğine yönelik haberler gündeme düştü.

Borsayı hisse senedi vergisi  tartışmaları vurdu
16px
24px
10.06.2024 07:35Güncelleme: 10.06.2024 09:18
ABONE OLgoogle
00:00

Borsa DEDEKTİFİ

Akşam saatlerinde Bloomberg News’te hisse senedindeki değer artışından elde edilen gelirlerin vergilendirilmesine yönelik çalışma yürütüldüğü haber alınca hava bir anda değişti ve satışlar hızlandı. Ertesi gün oldu. Bu kez Reuters’ta vergi ile ilgili yeni bir haber yer aldı. Haberde yürütülen çalışmanın alım-satım kazancına yönelik olmadığı, işlem vergisine ilişkin olduğu bilgisi yer aldı. Sonra akşam saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konuya açıklık getirdi ve çalışmanın işlem vergisi şeklinde olduğunu söyledi. Aradan geçen yaklaşık iki gün boyunca hisseler çok dayak yedi. Bence resmi ağızlardan konuyla ilgili açıklama daha ilk gün gelmeliydi ve iş bu kadar büyümemeliydi.

HİSSELERDE KAYIPLAR ÇOK DAHA FAZLA

Haftanın geri kalanında moralle bir türlü düzelmedi ve endeks haftayı yüzde 2.5’lik kayıpla tamamladı. Ama birçok hissede kayıp çok daha büyük oldu. İşlem vergisinin onbinde 2 olacağı yönünde piyasada bir konsensüs olmuş gibi. Bu vergi çalışması özellikle sürekli işlem yapan algoritmik yani robot işlemlere yönelik yapılıyor olabilir. Verginin hayata geçmesi halinde işlem hacminin düşeceği aşikâr. Bu yönde atılacak kararın piyasalara etkisini vergi hayata geçince görürüz.

Biz borsada hisselerin durumuna bakalım. Son aylarda hisse bazlı hareketler çok arttı. Endeks yükselse de birçok hisse ya yerinde saydı ya da düştü. Bu da hisse seçiminin önemini bir kez daha hatırlattı. Sosyal medyada yüksek takipçili höstatların paylaşımlarına göre hisse alırsanız sonunuz kötü olabilir.

HİSSE SEÇİMİNİN ARTAN ÖNEMİ

Şunu unutmayın borsa rezil de eder vezir de! Evet hisse seçimi o kadar önemli ki bırakın spekülatörlerin at koşturduğu hisseleri koca koca endeks kağıtları bile şelale formasyonu yaşıyor. Burada size düşen görev yarın öbür gün canınızı yakmayacak hisseleri seçmeniz. ‘Canınızı yakmayacak’tan kastım paranızın uçmayacağı hisseler. Borsa tarihi böyle bir sürü hisse ile dolu. Borsa tarihi boyunca tam 92 hisse borsadan atıldı. İşte böyle borsadan atılma riski olan hisselerden uzak durun! Bu hisseler mali durumu kötü ve sürekli kötüye giden şirket hisseleri. Büyük şirketlerin hisselerini aldınız, sonra düştü… Ama eninde sonunda ederini bulacaktır. Sizin kaybınız paradan ziyade zaman olacaktır. O nedenle kısa vadeli maceralardan uzak durun!

Kısaca bu haftaki beklentimi söyleyeyim. Endeks bu hafta 10.200 puanın üzerine kendini atmaya çalışacaktır. Atamazsa 9.900-10.000 riski var. Ama borsanın 10.000 puanın altına kalıcı olarak düşmesini gerektiren bir durumun olmadığını düşünüyorum. Ekonomi yönetimi programa bağlı, yurtdışı piyasalarda da olumsuz bir hava yok.  Ancak uzun Kurban Bayramı tatilinde faizden yararlanacaklar ile kredili işlem yapanların faiz yükünü almak istememeleri nedeniyle endeks üzerinde baskı olabilir. Tatile girmeden son iki gün ise Ramazan Bayramı tatili öncesinde olduğu gibi alımlar güçlenebilir.

Bereketli bir hafta diliyorum…

Yukarıda yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir 

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde