Borsa, Fener'deki 'dayı'yı arıyor

Borsa, Fener'deki 'dayı'yı arıyor

FB'deki spekülasyona, kulüp yönetiminden birine yakınlığı ile bilinen ismin sebep olduğu iddia edildi.

Borsa, Fener'deki 'dayı'yı arıyor
16px
24px
12.07.2008 11:34
ABONE OLgoogle

Fenerbahçe hisseleri, yükseldiği gibi sert düştü. SPK Başkanı Turan Erol'un 'Durumu en ince detayına kadar inceliyoruz' açıklaması tüm gözü Fenarbahçe Sportif A.Ş. hisselerindeki işlemlere çevirirken, hisselerdeki kan kaybının 3 günlük faturası oldukça ağır oldu. 113 binden başlayan düşüş, haftanın son günü taban hareketleri ile devam etti. Cuma günü 73,50'ye kadar gerileyen hisseler, buna rağmen, haftayı yüzde 30.08 primle, 77.50'den kapattı.

BİZİM İLGİMİZ YOK

Borsada satış ağırlıklı işlemler devam ederken, dün QVT'den çarpıcı bir açıklama geldi. QVT, özetle 'Bizim bu işle ilgimiz yok' derken, suçu tamamen yerlilerin üzerine attı. QVT'den yapılan açıklamada Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor hisselerinin yatırımcılarından Londra merkezli QVT, futbol kulüplerinin hisse senetlerinde son dönemde görülen spekülatif hareketlerle ilgilerinin olmadığını bildirdi.

YERLİLER YAPTI

QVT'den, söz konusu şirketlerin İMKB'de işlem gören hisse senetlerinin fiyatlarında son günlerde gözlenen hareketlerle ilgili yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi: "QVT, genelde yatırım stratejileri konusunda açıklama yapmaz. Ancak futbol kulüplerinin hisse senetlerinde son dönemde görülen spekülatif hareketlerle ilgimiz olmadığı konusunda garanti veriyoruz. Biz değer yatırımcısıyız. Ancak değerinde ya da değerinin altında işlem gören futbol kulübü hisselerini satın alırız. Futbol kulüplerinin hisse senetlerindeki son fiyat hareketlerine yerli yatırımcıların spekülatif alım ve satımlarının neden olduğunu düşünüyoruz." Açıklamada, başta Fenerbahçe olmak üzere futbol kulüplerinin hisse senetlerinin son günlerde İMKB'de büyük oranda değer yitirdiği ve bunun ardından düşüşte yabancı yatırımcıların işlemlerinin etkili olduğu yolunda haberler çıktığı belirtildi.

TAHTA SIĞLAŞTI

Konuyla ilgili olarak Yenişafak'a konuşan Ekinciler Menkul Değerler stratejisti Uğur Ertürk, şu açıklamalarda bulundu: 'QVT'nin payı belli bir oranın üstünde olduğu için alım satımlarını açıklıyor. Fon, yılbaşından bu yana hiç işlem yapmamış. Normalde çok fazla işlem yapılmayan bir kağıt. Normal zamanlarda 15-20 bin lot satış olan hisse senedi bugün 543 bin işlem var. Fenerbahçe halka arz edildiğinde taraftara 20 lot dağıtıldı. Bu hisse senedini alan taraftar satsa ne olur. Elde edeceği gelir 200 YTL Takıma destek diye bir köşeye attılar hisselerini. Böyle oluncada piyasadaki oyuncular dilediği gibi oynamaya başladı.'

Kulüp hisse satmadı

Fener fırtınası bu kez ters istikametten eserken, QVT açıklamasının ardından kulislerinde uzun süredir dillendirilen bir söylenti tekrar gündeme oturdu. Fener hisselerindeki spekülatif hareketi sağlayan kişinin, Fenerbahçe Spor Kulübü yönetimindeki üst düzey isimlerden birinin 'dayı' ilişkisi olduğu iddia edildi. Hissedeki hareketi gerçekleştirdiği öne sürülen bu 'dayı'nın ciddi bir maddi büyüklüğe sahip olduğu belirtiliyor.

Öte yandan, 113 bine dek yükseliş yaşayan hisselerde Fenerbahçe'nin bu yükselişi neden fırsat bilip hisse satmadığı da merak ediliyor. Hatırlanacağı üzere 10.00'lu fiyatlardan halka açılan hisseler, o tarihten bu yana 1'e 10 prim yaptı. Kulüp, yükselişi fırsat bilip hisse satsaydı, ciddi bir kâr elde edebilirdi.

Mehmet Ali Ergün/Yeni Şafak

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde