Borsa 38 binin altına düşer dolarda yükseliş sürer

Borsa 38 binin altına düşer dolarda yükseliş sürer

Doların da 1.26 YTL seviyesinin üzerine çıkabileceği vurgulanıyor. Borsada ise...

Borsa 38 binin altına düşer dolarda yükseliş sürer
16px
24px
16.06.2008 10:58
ABONE OLgoogle

Borsanın bugün 38 bin seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışacağını belirten uzmanlara göre, endeksin bu seviyesinin altına gerileme olasılığı yüksek. Doların da 1.26 YTL seviyesinin üzerine çıkabileceği vurgulanıyor.
 
Anayasa Mahkemesi'nin türban kararı, artan siyasi belirsizlik ve global piyasalardaki dalgalanmalar Türkiye'de de finansal piyasaları olumsuz etkiliyor. Geçtiğimiz cuma günü yüzde 0,77 düşüşle 38.295 puana gerileyen borsa yatırımcılara bir hafta da yüzde 3,5 kaybettirdi. Dolar, 1.25-1.26 YTL bandında hareket ederken, faiz oranları ise yüksek seyrini sürdürüyor.

Piyasalar, kritik bir haftaya daha girerken, yatırımcılar, "borsadaki düşüş sürer mi?", "dolar 1.26 YTL'nin üzerine yükselecek mi?" sorularının yanıtını arıyor. Borsanın bugün 38 binin üzerinde tutunmaya çalışacağını belirten uzmanlara göre, endeksin 38 bin seviyesinin altına gerileme olasılığı yüksek. Uzmanlar, doların da 1.26 YTL seviyesinin üzerine çıkabileceğini kaydediyor.
 
ABD'de bilanço beklentisi
Yurtiçi piyasalar, son günlerde siyasi gelişmeler yanında özellikle global piyasalardaki gelişmelere oldukça duyarlı. Geçtiğimiz hafta bütün gözler, ABD ekonomisiyle ilgili enflasyon verilerindeydi. ABD'de mayıs ayında TÜFE yüzde 0,6, çekirdek TÜFE ise yüzde 0,2 artış gösterdi. Enflasyonun beklentiler doğrultusunda artmasına karşın, ABD Merkez Bankası'ndan (FED) faiz artırım beklentileri halen devam ediyor. Ancak, FED'in ne zaman faiz artıcağı konusu belirsizliğini koruyor. Ancak, ilk toplantıda agresif bir faiz artırımı yapması beklenmiyor. Bu hafta da özellikle, Lehman Brothers, Goldman Sachs ve Morgan Stanley gibi ABD'nin büyük finans şirketlerinin ikinci çeyrek bilanço sonuçları piyasalar üzerinde de etkili olacak.
 
Borsada endeksin şu anda bulunduğu seviyenin oldukça kritik olduğunu ifade eden Yapı Kredi Portföy Portföy Yöneticisi Serdar Orman, "ABD'de de finansal sektörle ilgili sıkıntılar sürüyor. Yabancılar, Türkiye'ye yatırım ağırlıklarını da aşağı çekti. Borsanın 38 bin seviyesinin altına sarkma olasılığı yüksek" dedi. Borsanın 38 bin seviyesinin altına gerilemesi durumunda endeksin 36.500 puana düşebileceği kaydediliyor.
 
Bono cephesinde ise tansiyonun biraz düştüğü gözleniyor. Bono piyasalarında geçtiğimiz hafta, yüzde 22.5 seviyelerine yaklaşan ve Ekim 2006'dan beri en yüksek seviyesini gören faiz yüzde 21,84 seviyesine geriledi. 2008 yılı sonu enflasyon beklentileriyle karşılaştırıldığında faizlerin seviyesinin oldukça yüksek olduğu vurgulanıyor. Ancak, yurtiçindeki siyasi belirsizlik ve Merkez Bankası'nın(MB) enflasyon hedeflerini revize etmesi sonrası enflasyon beklentilerindeki artış faiz oranlarında aşağı doğru bir hareketi sınırlıyor. MB'nin bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz artırımı beklentisinin fiyatlara yansıtıldığı kaydediliyor.
 
Yurtdışında bankacılık sektöründeki gelişmelerin, global piyasaları olumsuz etkiyemeyi sürdürebiliceğini belirten Ekinciler Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Mine Tarakçıoğlu, yurtdışı piyasalarda yeni bir kırılma olması durumunda faiz oranları yüzde 22'nin üzerine çıkabileceğini söyledi. Tarakçıoğlu, "Global piyasalardaki koşulların olumsuz olması durumunda, temmuz ve ağustos aylarında Hazine'nin yüklü itfaları öncesinde faizler yüzde 23 seviyesini de deneyebilir" dedi.
 
Dolarda yükseliş sürer
Döviz piyasasında ise 1.25 YTL'nin altına sarkan doların yeniden 1.25 YTL'nin üzerine yükselerek 1.25-1.26 YTL aralığında hareket ettiği gözleniyor. Yılbaşından bu yana YTL dolar karşısında yüzde 7'nin üzerinde değe kaybetti. Doların kademeli olarak yükselişini sürdürmesi, kurun önümüzdeki haftalarda 1.30 YTL seviyesini görmesi bekleniyor. Uzmanlar, dolarda yukarı yönlü hızlı bir hareketin ise çok zayıf bir olasılık olduğuna dikkat çekiyor.
 
 Gözler Merkez Bankası'nda
 
Para piyasalarında bu hafta gözler bugünkü Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK)toplantısında. yarın yapacak. Piyasadaki ağırlıklı beklenti, yılın altıncı toplantısında faiz oranlarının 0,50 puan artırılacağı yönünde. PPK toplantısı, bugün saat 13.00-17.00 arasında iki aşamalı olarak yapılacak. İlk aşamaya, Merkez Bankası yetkilileri ve uzmanları ile Hazine Müsteşarlığı yetkilileri katılacak. Aynı gün gerçekleşecek ikinci aşamada ise sadece PPK üyeleri toplanacak ve görünüme ilişkin son değerlendirmeler yapıldıktan sonra oylamaya geçilecek. Oylamadan sonra PPK üyeleri, gerekçeye temel teşkil edecek kısa metni oluşturacak. Karar, gerekçesiyle birlikte aynı gün saat 19.00'a kadar Merkez Bankası tarafından basın duyurusuyla açıklanacak. PPK toplantı özeti ise toplantıyı takip eden 8 iş günü içinde yayımlanacak. Halen gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 15,75, borç verme faiz oranı da yüzde 19,75 olarak uygulanıyor.

Alp Süer/Referans

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde