Bodur, Vehbi Koç'un ajanıymış

Bodur, Vehbi Koç'un ajanıymış

Kale Grubu'nun kurucu patronu İbrahim Bodur, Vehbi Koç için ajanlık yapmış. Peki kimi izlemiş?

Bodur, Vehbi Koç'un ajanıymış
16px
24px
28.02.2008 08:11
ABONE OLgoogle

İstanbul'da Vehbi Koç'un yaşam ve iş serüvenini konu alan Rahmi Koç Müzesi'ndeki sergi, onunla aynı zamanlarda sanayiciliğe başlayan işadamlarına nostalji yaşatıyor.Sergiyi gezen Kale Grubu'nun kurucu patronu İbrahim Bodur, Vehbi Koç ile oğlu Rahmi Koç'la ilgili bazı özel anılarını anlattı.

Yıl, 1948'i gösteriyor. Şimdiki Boğaziçi Üniversitesi'nin yerinde Robert Kolej bulunuyor. Vehbi Koç, tek oğlu Rahmi Koç'un, o dönemde de gözde olan bu okulda okumasını arzu ediyor. Rahmi Koç'un bu okula kaydı yapılıyor. Açılış günü, Vehbi Koç, Rahmi Koç'la birlikte eşi Sadberk Hanım'ın yakın akrabası Kazım Çubukçu'yu da yanına alarak Robert Kolej'e gidiyor.

BANA RAPOR GÖNDER!

Öykünün devamını, kendisi de Robert Kolej'den mezun olan İbrahim Bodur'dan dinleyelim: "Ben, o zamanlar Rahmi Koç'tan birkaç yaş büyük olduğum için Robert Kolej'e başlamıştım. Rahmi Bey, daha sonra geldi. Okulun açıldığı gün Vehbi Koç, oğlunu sınıfına bırakıp Çubukçu ile dönerken elimde kitap ve defterlerimle onlara rastladım. Çubukçu ile çok yakın dostluğumuz vardı. Beni, Vehbi Bey'le tanıştırdı. Koç, "Oğlum, sen hep böyle kitap - defterle mi dolaşırsın?" diye sordu.

Ben de, "Evet efendim, gerektiği zaman notlar alıyorum" dedim. Bunun üzerine Vehbi Bey, çok nazik bir şekilde, "Ben de oğlum Rahmi'nin, senin gibi iyi yetişmesini istiyorum. Burada okuyacak. Senden onun eğitimiyle ve durumuyla ilgili her ay düzenli rapor vermeni istiyorum. Ancak, bu aramızda kalmalı, kendisi bilmemeli. Rahmi'ye göz kulak olacaksın ve ağabeylik yapacaksın" dedi. Oldukça sıkıldım ama 'Hayır' da diyemedim ve Vehbi Bey'in bu isteğini yerine getirdim. 1.5 yıl süreyle ona istediği raporları gönderdim ve Rahmi Bey'in hiç haberi olmadı. Daha sonraki yıllarda öğrendi bunu."

RAHMİ BEY, BANA "ABİ" DER

Bodur, Robert Kolej'de başlayan dostluk ilişkilerinin Rahmi Koç'la halen sürdüğünü de belirtiyor ve "Kendisi bana her zaman “abi” diye hitap eder. Herhalde, tek abi dediği kişi de benim" derken, oğul Koç'un da babası gibi iş hayatında çok başarılı olduğunu ve holdingi bugünkü küresel çizgiye getirdiğini ifade etti.

Bu sohbeti bizimle izleyen Koç Holding Başkanı Mustafa Koç da Bodur'un sözlerini onayladı ve "Gerçekten de öyle, babam sizi çok sever. Tek ağabey diye hitap ettiği kişi de sizsiniz" dedi. Bodur, bu arada "Vehbi Koç'la birlikte hiç çalıştınız mı?" sorusuna da, "İlk iş hayatıma başladığımda bir süre birlikte olduk. Daha sonra ben seramiğe yöneldim, o da başka alanlarda şansını aradı. Sonuçta çok da başarılı oldu" diye özetledi durumu.

Bugün

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde