Birleşme haberi geldi GS hisseleri çakıldı

Birleşme haberi geldi GS hisseleri çakıldı

Galatasaray Sportif'in, giderlerin toplandığı diğer kulüp şirketi ile birleşeceği haberi üzerine Galatasaray hisseleri dibe vurdu. Halka açık şirketin kârlılığının düşmesinden endişe ediliyor.

Birleşme haberi geldi GS hisseleri çakıldı
16px
24px
05.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar AŞ, dün İMKB'ye gönderdiği açıklamayla, şirketin Galatasaray Spor ve Futbol İşletmeciliği ile birleşmesine ilişkin ön hazırlıklara başlanacağını duyurdu. Bu açıklamanın ardından şirketin hisse senetleri borsada art arda iki taban yaparak, yüzde 17.5 değer kaybetti.
Analistler, açıklanan birleşme haberinin 'halka açık şirketin kârlılığını düşüreceği' beklentisiyle hisselerin düştüğünü belirtiyor. Önceki gün borsada 165 milyon dolar piyasa değeriyle işlem gören Galatasaray'ın piyasa değeri dünkü satışların ardından 135 milyon dolara gerilemiş oldu.

Kâr payı sözüyle geldi
Galatasaray Kulübü, 'Galatasaray Sportif AŞ' ile halka açıldığında, giderler, Galatarasay Kulübü veya diğer şirketi Galatasaray Spor ve Futbol İşletmeciliği'nde bırakılmıştı. Böylelikle gelirlerin halka açık Galatasaray Sportif'te toplanması sağlanmıştı. Her yıl yaklaşık 20 milyon dolar kâr yaratan Galatasaray Sportif, bu kârının hepsini temettü (kâr payı) olarak dağıtıyordu.

Futbolcu transfer giderleri
Galatasaray Kulübü'nün yaklaşık 160 milyon dolar borcu olmasına karşın benimsenen modelle halka açık şirkete borçların aktarılmaması hisseleri yatırımcı nezdinde değerli hale getiriyordu. Galatasaray hisselerinin borsada büyük talep görerek 160 YTL seviyelerini görmesindeki en önemli neden şirketin kârlılığı ve yatırımcıya kâr payı dağıtmasıydı.

Galatasaray Sportif ile birleştirilmesi planlanan Galatasaray Spor ve Futbol AŞ ise futbolcu transfer giderlerinin toplandığı bir şirket. Analistler, önümüzdeki dönemde futbolculara ilişkin yüksek giderler nedeniyle, birleşmenin gerçekleşmesi halinde şirketin kârlılığı düşerken kâr payı dağıtmasının zor olacağına dikkat çekti. Bu nedenle yatırımcıların rahatsız olduğunu dile getiren analistler, birleşme haberi sonrası hisse fiyatındaki sert düşüşün de bu durumdan kaynaklandığı görüşünde.

Soros'un da hissesi var
Galatasaray'ın halka açık hisselerinin yüzde 80'i yabancıların elinde. Geçtiğimiz günlerde Ünal Aysan'ın, Galatasaray Sportif'te rehinli olarak tuttuğu yüzde 21.05'lik hisse satışına da yabancılardan büyük talep gelmişti.
Hisseleri, ünlü yatırımcı George Soros ile Fenerbahçe'nin hissedarı Amerikalı QVT'nin de bulunduğu 14 ayrı yabancı fon 38.5 milyon dolara satın almıştı.

Songül Hatısaru/Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde