Binbir Gece'ye ahlak ayarı

Binbir Gece'ye ahlak ayarı

RTÜK, şikayetler üzerine 'Binbir Gece' dizisi hakkında inceleme başlattı.

Binbir Gece'ye ahlak ayarı
16px
24px
09.12.2006 09:40
ABONE OLgoogle

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bir üyesinin şikayeti üzerine, 'Binbir Gece' dizisi hakkında 'toplumun ahlaki yapısı ile örf ve adetlerine uygun olup olmadığı' konusunda inceleme başlattı. Salı günü başlatılan incelemenin ardından dizi hakkında bir rapor hazırlanacak.

 RTÜK kulislerine yansıyan yorumlara göre, kurul üyelerinin büyük bölümü, diziye ceza verilmesi görüşünde. Üyelerin, bu yöndeki kanaatlerini geçen hafta yapılan toplantıda ortaya koyduğu belirtildi. Son kararın, önümüzdeki hafta verilmesi bekleniyor.

Başrollerini Halit Ergenç, Bergüzar Korel, Tardu Flordun ve Ceyda Düvenci'nin oynadığı dizinin ilk bölümü büyük tartışmalara neden olmuştu. İlk bölümde, genç ve dul bir kadın olan Şehrazat (Bergüzar Korel), lösemi hastası çocuğunun tedavisi için ihtiyaç duyduğu 150 bin doları patronu Onur'dan (Halit Ergenç) borç olarak istiyor, ancak Onur, bu parayı kendisiyle bir gece geçirmesi karşılığında verebileceğini belirtiyordu. Teklifi kabul eden Şehrazat, dizinin ikinci bölümünde patronuyla bir gece geçiriyordu.

Sokağa inmesi hata

RTÜK Üyesi Şaban Sevinç, 'Bana göre bu bir fikir ve sanat eseridir, bir filmdir. Benzer yabancı filmleri daha önce izlemiştik. Ahlaksız Teklif gibi... Bu dizide yasadışı bir şey göremiyorum. Ancak, dizinin o sahnesinin tartışma programlarında sündürülmesi ve sokak röportajlarında tartışılması hoş değil' dedi. RTÜK'ün, diziye ilk etapta uyarı cezası verebileceği belirtiliyor.

Ali Ekber Ertürk/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde