Ben Bernanke'nin yeni planı ABD'yi korkutuyor

Ben Bernanke'nin yeni planı ABD'yi korkutuyor

Fed Başkanı'nın enflasyonu kontrol altına almak için ekonomiyi yavaşlatma planı eleştiri alıyor. Uzmanlara göre ABD ekonomisi 2007'de resesyon endişesini daha güçlü hissedecek.

Ben Bernanke'nin yeni planı ABD'yi korkutuyor
16px
24px
19.08.2006 00:00Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke açısından geçen hafta oldukça başarılı geçti. Daha kısa bir süre öncesine kadar çok sayıda Wall Street uzmanı, Bernanke'yi hem dünya hem de ABD ekonomisi bakımından kritik bir dönemde riskli finans modellerini deneyerek bankanın prestijini tehlikeye düşürmekle suçluyordu. Hafta başında yapılan açıklamalarda Fed Başkanı'nın banka üst düzey yetkililerini etki altında bırakarak ABD ekonomisinin yavaşlaması durumunda enflasyonun yükselmeyeceği konusunda ikna ettiği ileri sürüldü. Ancak hafta içerisinde yayımlanan bir dizi rakam ise Bernanke'nin iddialarında en azından şimdilik haklı olduğunu gösterdi.

BÜYÜME YAVAŞLIYOR
Salı günü açıklanan çekirdek enflasyon rakamlarına göre temmuz ayı üretici fiyatları (ÜFE) haziran ayına göre yüzde 0.3 oranında geriledi. Ertesi gün açıklanan tüketici fiyatları (TÜFE) ise bir önceki aya kıyasla yüzde 0.2 oranında artış gösterdiği belirlendi. Bu artışın şubat ayından bu yana gözlemlenen en düşük ÜFE oranı olduğu ifade ediliyor. Rakamların açıklanmasının ardından yapılan yorumlarda enflasyonist baskının yavaş yavaş ortadan kalktığına işaret edildi. Ancak uzmanlar yaklaşık 7 aydır görev başında bulunan FED Başkanı Ben Bernanke'nin önünde oldukça zor bir dönemin bulunduğu yönünde hem fikir. Sumitomo Mitsui uzmanlarından Dan Seto'ya göre Bernanke büyük bir kabus yaşıyor. Seto'ya göre enflasyonun yavaş da olsa yükselirken, ABD ekonomisinin büyüme oranındaki yavaşlama eğilimi Fed yönetimini endişelendiriyor. Özellikle tüketici fiyatları son 3 ayda yavaşlama eğiliminde de olsa Fed'in planlarına uygun olarak ilerlemiyor. Uzmanlar banka için kabus anlamına gelen enflasyon artışı ve bunun yarattığı korkunun bankanın gelecek aylardaki toplantılarında faiz silahını
yeniden kullanmasına neden olacağı görüşünde.

ENFLASYON ARTACAK

Fed son iki yıldan beri sürekli yükselttiği faiz oranını geçen ay ilk defa yükseltmeyerek yüzde 5.25 seviyesinde bırakmıştı. Enflasyon son rakamlara göre yıllık yüzde 2.7 seviyesinde hesaplanıyor. Rakam geçen sene aynı dönemde yüzde 2.6 seviyesinde bulunuyordu. High Economics uzmanlarından Ian Shepherdson'a göre yıllık enflasyon oranı yüzde 3.2 seviyesine ulaşması sürpriz olmayacak. Diğer yandan son üç çeyrekte işçi maliyetlerinin sürekli artması ve sanayi üretimindeki yavaşlama yetkilileri endişelendiren diğer konuların başında geliyor. Rakamlara bakılırsa ikinci çeyrekte ABD'nin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYİH) yalnızca yüzde 2.5 oranında arttı. Oysa bir önceki ay aynı ölçek yüzde 5.6 olarak gerçekleşmişti. Bu düşüşte özellikle GSYİH'nin yüzde 70'ini sağlayan tüketici harcamalarının gerilemesinin büyük rol oynadığı belirtiliyor.

TÜKETİM PATLAMASI OLDU
Son iki yıldan beri çok düşük seviye seyreden faiz oranları tüketicileri adeta satın alma yarışına sokmuştu. Başta ev ve otomobil olmak üzere çok sayıda ürün ABD'li tüketiciler tarafından adeta kapışıldı. Ancak artan benzin fiyatları ve hızla yükselen faiz oranları tüketicilerin satın alma hırsını bıçak gibi kesti. Üretimdeki düşüş aynı zamanda işsizlik oranını haziranda yüzde 4.6 olan seviyesinden 4.8'e çıkmas
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde