BAT, neden o kadar para verdi?

BAT, neden o kadar para verdi?

BAT Global Yatırımlar Sorumlusu Richard Hodgson, Tekel'i alma nedenlerini açıkladı

BAT, neden o kadar para verdi?
16px
24px
22.02.2008 18:09
ABONE OLgoogle
British American Tobacco (BAT) Global Yatırımlar Sorumlusu Richard Hodgson, Tekel'i satın alarak toplam pazar paylarını yüzde 36'ya çıkaracaklarını söyledi. Piyasada ikinci duruma geleceklerini ifade eden Hodgson, Tekel ile ilgilenmelerinin bir nedeninin ise Tekel'in sadık tüketicileri olduğunu kaydetti.

Tekel sigaranın özelleştirme ihalesinde 1 milyar 720 milyon dolar ile en yüksek teklifi veren BAT yöneticileri, ihale sonrası basın toplantısı düzenlediler. İhale sonucunu, kote oldukları Londra Borsası'na ileten yöneticiler, daha sonra ilginç salonun hazırlanmasını beklediler. Salona, ihale öncesinden hazırlanan firma logolu pano getirildi. Firmanın bu hazırlıkları ihale öncesinden yapması ilginç olarak değerlendirildi.

BAT Global Yatırımlar Sorumlusu Richard Hodgson, ihale sürecinin iyi yönetildiğini ve adil olarak gerçekleştiğini söyledi. İhale sürecinin yakın zamanda tamamlanmasını beklediklerini ifade eden Hodgson, ödemeyi peşin olarak yapacaklarını belirtti.

Türkiye'nin yılda 110 milyar sigara tüketimi ile dünyanın sekizinci büyük pazarı olduğunu vurgulayan Hodgson, Türkiye'de BAT'ın mevcutta 350 milyon dolarlık yatırımı olduğunu ve ülke pazarının yüzde 7'sine sahip olduğunu söyledi. Hodgson, neden Tekel'i almak istediklerini ise şöyle açıkladı: "İşin ölçeğinin büyüklüğü önemliydi. Çünkü pazarda 4'üncü durumdayız. Tekel ile piyasada 2'nci duruma yükseleceğiz. Pazar payımızı da yüzde 36'ya çıkacağız. Ayrıca, Tekel sadık tüketicilere sahip. Yatırımlarla daha güçlü olabilecek potansiyele sahip ve bu birleşme markalarımıza da ivme kazandıracaktır."

Hodgson, Tekel çalışanlarının devlet çalışanları olarak kalacağını hatırlatarak, "Ancak biz bu konuda sendikalarla biraraya gelip görüşme yapmayı sabırsızlıkla bekliyoruz" dedi. Hodgson, Tekel çalışanlarının işgücünden yararlanmak istediklerini dile getirdi.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hodgson, Tekel'e yatırım yapacaklarını, bunun için bir programları olduğunu söyledi. Hodgson, Japan Tobacco International'ın (JTI) 200 milyon dolarlık yatırıma ihtiyaç olduğuna dair açıklamalarının ise JTI'nin görüşü olduğunu belirterek, "Bizim yaptığımız çalışmalar var. O çalışmalar bizim rakamlarımızı teyit ediyor" dedi.

Mayıs ayında uygulanacak sigara yasağının kendilerine ve pazara etkisinin sorulması üzerine Hodgson, "Biz kendimiz ve hissedarlarımız açısından olumlu ve karlı bir iş yaptığımızı düşünüyoruz" dedi. Yasağın belli bir oranda piyasayı etkileyeceğini ancak bunun yüzde 10'u bulmasını beklemediklerini kaydeden Hodgson, çalışmalarını yasağın etkilerini de düşünerek yaptıklarını söyledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde